Wilomenna - Vinařství Pod Chlumem přináší unikátní vulkanická vína z Čech

Redakce
02. Říjen 2019
Čtenost článku je: 15033 [?]

Blšanský Chlum patří k výjimečným lokalitám s jedinečným vulkanickým podložím. Krásu tohoto místa, kde vinice vznikaly již za Karla IV., objevil před několika lety Lubomír Bílík. Díky investiční a projektové podpoře se společně podařilo znovu vybudovat tyto vinice a na rodinnou tradici nyní navazuje dcera Kateřina Mikulíková, po níž je také vinařství nově pojmenováno.

A proč Wilomenna? To je zkrátka Kateřina, mladistvá energie a trocha těch “vylomenin”. Dvojité W zároveň charakterizuje spojení „Vulkanické Víno,“ což je v České republice unikát. Vulkanická a minerální vína kráčejí ruku v ruce. Vinná réva rostoucí na tomto vulkanickém podloží přijímá minerální látky, díky kterým je víno Wilomenna specifické svoji sofistikovanou, elegantní a šťavnatou chutí.

 

Vinařství si zakládá na ekologickém přístupu pěstování révy a ručním sběru hroznů: “Upřednostňujeme kvalitu před kvantitou. Z každého vinného keře minimalizujeme výnosy tak, abychom z něj dostali to nejlepší. Hrozny sbíráme ručně a následně na nic nespěcháme, poskytujeme vínům dostatek času na jejich zrání. Celkově se vždy snažíme dělat věci s úctou k tradicím a s láskou k přírodě”, říká Kateřina Mikulíková.

Díky tomuto přístupu se podařilo zachránit například původní 60leté keře odrůd Svatovavřinecké a Müller Thurgau. Z těchto hroznů se dnes vyrábí prémiová vína, zrající v dřevěných barrique sudech, které obohacují chuť vína o další hravé aromatické tóny.

V našich barrique sudech zraje také Cuvée Pinot Noir Rezerva, které získalo v letošním roce dokonce zlatou medaili”, chlubí se Kateřina.

Také bílá vína Provocateur a Grei zrají v barrique sudech. Tato metoda je u bílých vín typická pro francouzské regiony a u nás je tento postup školení vína stále spíše ojedinělý.

Exkluzivní Sekt Wilomenna se vyrábí klasickou metodou Champagne. Tento postup využívá princip druhotného kvašení v lahvi a sekt leží celých 24 měsíců na kvasnicích. To samozřejmě příznivě ovlivňuje jeho chuť i barvu.

„Protipólem těmto velkým vínům jsou naše mladá panenská vína, vyrobená z první letošní sklizně. Je to pro nás velká událost a výjimečná chvíle, odměna za naši několikaletou práci a úsilí. Jsme na něj náležitě pyšní. Víno je specifické svou svěží a ovocnou chutí,” dodává Kateřina k letošním úspěchům vinařství Wilomenna.

+420 608 138 575
katerina@wilomenna.cz

Galerie

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články