YOURCHANCE O.P.S. SLAVÍ 3. NAROZENINY

Michal Hutta
30. Srpen 2013

Když člověk uvažuje o firmě, nebo organizaci, a jejích významných dnech, obvykle si vybaví pojem „výročí založení“. Na fotografii, kterou rozesílaly Gabriela Křivánková a Jana Merunková svým partnerům jménem yourchance o.p.s., bylo ale napsáno: Pozvánka na oslavu 3. narozenin… Hodně to vypovídá o firemní kultuře, která je téhle obecně prospěšné společnosti vlastní. A nutno podotknout, u narozeninového dortu, který na oslavě samozřejmě nechyběl, bylo co rekapitulovat.

Od doby, kdy se Gábina s Janou pustily do projektů na podporu finanční gramotnosti a šíření podnikatelských principů mezi studenty i širokou veřejností, uplynuly už více než tři roky. Na začátku byly ony dvě, pár nápadům, myšlenek a obrovský kus víry v to, že aktivity, pro které se rozhodly, mají prostě smysl. Dnes čítá realizační tým 18 lidí a je za nimi vidět kus práce.

V prvním roce se společnost věnovala zejména rozvoji finanční gramotnosti u dětí v dětských domovech. To dokonce ocenila Nadace T-Soft Eternity v roce 2011 Výroční cenou za mezioborový projekt. Zájem o způsob, jakým se obě dámy finanční gramotnost a podnikání rozhodly vyučovat, zaujal také řadu učitelů. A tento zájem vedl ke vzniku portálu Finanční gramotnost do škol, který v dnešní době nabízí širokou škálu výukových materiálů, informací, článků a dalších informačních zdrojů k výuce od prvního stupně základních škol až po školy střední. Učitelé, ale i veřejnost mají možnost účastnit se online webinářů, diskusí nebo kurzů akreditovaných ministerstvem školství.

Druhý směr, kterým se vydal původní projekt zaměřený na děti v dětských domovech, je komplexní pomoc těm, kteří se po letech v ústavní péči musí postavit na vlastní nohy. Projekt se jmenuje „Začni správně“. Síť kontaktních center, která díky projektu vznikne, má za úkol pomoci mladým lidem jak v oblasti pracovních a finančních návyků, tak se zvládnutím samostatného bydlení, ale i s takovými věcmi jako je právní nebo psychologická pomoc, využití talentů a další osobní rozvoj.

Třetí velmi důležitou činností je aktivní účast ve výuce principů podnikání, ať už na akademické půdě VŠE a v různých vysokoškolských klubech nebo formou projektu Business face to face, což je přednášková tour po středních školách celé české republiky, nebo skrze lektorskou a konzultační spolupráci s projektem Život nápadům.

Třešinkou na dortu, kterou bude moci ochutnat úplně každý, je knížka Hejno bílých vran, kterou si čtenáři budou moci koupit na pultech knihkupectví v předvánočním čase. O čem přesně knížka bude, si v tuto chvíli necháme jako malé překvapení. Ale můžeme vám slíbit, že jako mediální partner yourchance budeme první, kdo ji bude mít k dispozici.

A teď už nezbývá než oslavenci popřát do dalších let činnosti hodně síly při naplňování svých cílů, přízeň donátorů a hlavně spoustu spokojených uživatelů portálu a úspěšných absolventů všech projektů.

www.yourchance.cz