Za pár dní přijde do kin Tlumočník, tragická roadmovie o svérázných starých pánech

Redakce
12. Březen 2018
Osmdesátiletému tlumočníkovi Alimu Ungárovi se dostane do rukou kniha důstojníka SS, v níž popisuje své působení na Slovensku. Ali si uvědomí, že muž je pravděpodobně zodpovědný za popravu jeho rodičů. Vydá se za bývalým esesákem do Vídně. Místo vraha rodičů však najde jen jeho sedmdesátiletého syna. Bývalý učitel Georg má problémy s alkoholem a od otcovy minulosti se celý život distancoval. Tlumočníkova návštěva však vzbudí jeho zájem, a tak se rozhodne zjistit, kdo byl vlastně jeho otec. Asketa Ali a bonviván Georg se vydají na Slovensko, aby se pokusili najít svědky válečné tragédie.

Rozdílný pohled na svět a odlišná životní zkušenost jsou zdrojem trpce směšného napětí, a tak má cesta mužů, kteří se ve svém věku už vypořádávají se zdravotními problémy, chvílemi až komický podtext. Postupně si Ali i Georg uvědomují, že navzdory absolutní odlišnosti je tragické události 2. světové války poznamenaly stejně bolestně. Oba svým způsobem ztratili rodiče, oba se pokoušeli odpoutat od minulosti a oba si vytvářeli falešný obraz o sobě samých.

„Málokdy se stane, že by se při natáčení filmu sešly dvě tak velké filmové osobnosti, jako se to stalo u Tlumočníka, kde se potkal slovenský režisér Martin Šulík a Jiří Menzel. U Jiřího Menzela šlo navíc o velice odvážný krok, protože hlavní roli ve filmu přijal týden před začátkem natáčení, a to po poměrně dlouhé herecké pauze. Po shlédnutí filmu uvidíte, že to stálo za to,“ říká kreativní producentka Filmového centra České televize Helena Uldrichová.

Postavu Tlumočníka původně psali na tělo režisérovi a občasnému herci Juraji Herzovi, který ale musel ze zdravotních důvodů od spolupráce odstoupit. Naštěstí tvůrci našli rychle adekvátní náhradu v podobě charismatického Jiřího Menzela. Jeho herecký partner, uznávaný rakouský herec Peter Simonischek, začal Tlumočníka točit na vrcholu téměř padesátileté herecké kariéry, jako čerstvý držitel evropské filmové ceny Felix pro nejlepšího herce za roli ve filmu Toni Erdmann.

Firemní články

2018

2017

Seznam událostí

Tato společnost nám zatím neposkytla žádný rozhovor