Zájem o luxusní bydlení v Praze je na vzestupu

Hana Benešová
20. Leden 2017

Zájem o luxusní bydlení, mezi které patří velké domy a byty v centru Prahy, v loňském roce vzrostl. Zatímco v předešlém roce měly realitní kanceláře s prodejem velkých rodinných domů o rozloze stovek metrů čtverečních nedaleko Prahy a luxusních vil z meziválečného období za desítky milionů problém, situace se nyní mění a poptávka po takovýchto realitách je vysoká. Na této skutečnosti se shodnou všechny realitní kanceláře.

Rostoucí poptávka byla primárně způsobena příznivou ekonomickou situací, což je nejvíce patrné v Praze. Dle ředitele Maxima reality, Vladimíra Zuzáka, roste zájem o poměrně luxusní a nadstandardní byty díky tomu, že Praha zažívá boom ve všech aspektech – nárůstu nemovitostí, hospodářském růstu, nejnižší nezaměstnanosti a prosperujících firmách, které zaměstnávají cizince na manažerských pozicích.

V posledních několika letech byli cizinci hlavními kupci luxusních nemovitostí. Nicméně se jejich počet, hlavně těch z Ruska, rapidně snížil. V současné době převažují mezi kupujícími luxusních nemovitostí Češi a Slováci.

Velmi důležitou roli by v budoucnu mohli hrát klienti z Asie. Drahé byty u nás kupují také investoři ze západní Evropy, protože očekávají, že jejich ceny budou nadále stoupat, a byty tak budou dobrou investicí. Největší zájem je o nemovitosti v centru Prahy. Protože je vše zastavěné, firmy rekonstruují starší obytné domy.

Největší a nejluxusnější třípodlažní apartmán o velikosti asi 1000 metrů čtverečních byl nedávno postaven v ulici Liliová na Starém Městě v Praze. Byl prodán za rekordních 250 milionů korun.