Znovuotevření butiku Cartier v New Yorku

29. Červenec 2016 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14980

Elizabeth Taylor, Barbara Hutton, Grace Kelly, vévodkyně z Windsoru – všechny tyto slavné ženy a ikony stylu překročily nejednou práh honosného domu na 5th Avenue 712, v němž má od roku 1917 své sídlo pařížské klenotnictví Cartier. Slavnostní znovuotevření Cartier Mansion 7. září 2016 je tečkou za nejrozsáhlejší rekonstrukcí v historii značky, která trvala celé čtyři roky.

Cartier Mansion byl vždy více než pouhým místem s překrásnými šperky, hodinkami a doplňky. S jedinečným příběhem je spojeno také nabytí budovy v srdci Manhattanu v roce 1917. Pierre Cartier, vnuk zakladatele Louise-Francoise Cartiera, tento velkolepý dům od jeho majitele, Mortona F. Planta, nekoupil, nýbrž vyměnil.

Za budovu synovi železničního magnáta nabídl náhrdelník ze 128 přírodních perel v tehdejší hodnotě jednoho milionu dolarů, do kterého se zamilovala Plantova manželka Maisie. Obchod „dům za náhrdelník“ se opravdu uskutečnil, a značce Cartier se tak jako prvnímu francouzskému klenotníkovi otevřely dveře do New Yorku. Letos šperkaři domu vytvořili nový náhrdelník z pravých perel, vzdávajíce hold této historické transakci i téměř stoleté historii Cartier Mansion.

Svou prodejní a výstavní plochou je nový butik čtyřikrát větší oproti své původní podobě. Ze dvou pater se rozšířil do čtyř pater o celkových 4.000 metrech čtverečních. Proslulý francouzský architekt Thierry Despont jej navrhl ve stylu honosných panských domů, v interiéru kladl důraz na design a umělecká řemesla. Prostory zaplnilo mezi nespočtem jiných 35 unikátních druhů nábytku, 30 lustrů vyrobených dle původních originálů či 43 různých druhů látek a kůží použitých na ozdobení nábytku a zdí.

Nový hlavní vchod byl umístěn do středu průčelí domu, zatímco ten původní na 52. ulici byl přeměněn v přepychové foyer. Oválný Princess Grace Salon je věnován diamantům a filmové hvězdě Grace Kelly, která v roce 1955 dostala od monackého knížete Rainiera zásnubní prsten vyrobený právě u Cartiera.

Na stejném patře se nachází také Elizabeth Taylor Salon, který ukrývá vzácné kusy vysokého šperkařství. Ve třetím patře se vše točí kolem hodinek a hodinářského umění a nechybí zde ani pánský salonek pojmenovaný po brazilském letci Santosi Dumontovi, jež inspiroval Louise Cartiera k vytvoření prvních moderních náramkových hodinek. Čtvrté patro se nese v duchu ikonické červené krabičky, své místo zde mají doplňky a vůně vytvořené dvorní parfumérkou Mathilde Laurent. V pátém patře sídlí dílny a ateliéry, neboť právě tady se opravuje, tvoří na míru a také vymýšlí nové návrhy. Vznikl zde například legendární náramek LOVE či neméně slavný Juste un Clou.

Galerie