Baletní představení Giselle

23. Únor 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 15884
Konání akce
27. 04. 2024 16:30
Místo konání
Římská 2135/45, 120 00 Vinohrady
Cena vstupenek
350 Kč 300 Kč
Dress Code
Není

Romantický balet o dvou dějstvích

Balet Giselle měl premiéru v době vrcholného romantismu 28. června 1841 v Pařížské opeře. Tehdy se v hlavních rolích představili Charlotta Grisi a Lucien Petipa.

Krása, kterou někdo pohrdl, jakoby "hodil do tmy", je krásou svítící ve tmě. Víly tančící v nočním lese mají moc potrestat každého, kdo je za jejich života zradil. Větším trestem než smrt je však nést odpovědnost za zradu. Víly, mezi které se venkovská dívka Giselle po své smrti dostane, vyjadřují čistotu, před kterou je její zrádce zahanben. Příběh o lásce zatančí v roli Giselle Šárka Holečková a v roli Alberta bývalý sólista Státní opery Viktor Kocián.

Dříve tento balet tančili převážně amatérští tanečníci v domovech seniorů pro potěšení lidí, pro které je cesta do divadla svízelná. Později se již účinkování ujali profesionální tanečníci, kteří svoji lásku k baletu a k Giselle takto chtějí sdílet s divákem.

1.dějství

Venkovská dívka Giselle má svého nápadníka Hilariona. Její city však v přestrojení za vesničana získá princ Albert, který tak před Giselle skrývá nejen svůj urozený původ, ale i to, že má již jednu snoubenku, vévodkyni Bathildu. Hilarion má zlomené srdce a chce Albertovu lest dokázat. Po odchodu vévodkyně, když Giselle tančí opět s Albertem, Hilarion přinese mezi ně Albertův meč jako důkaz a zatroubí na roh, kterým přivolá jeho pravou snoubenku. Giselle je zasažena hlubokým žalem a pro selhání srdce v Abertově náručí umírá.

2. dějství

Dívky, které byly za života zrazeny mužem, se po smrti stávají vílami, v nočním lese vstávají z hrobů a nutí každého muže tančit tak dlouho, až vysílením zemře. První jejich obětí se stává Hilarion. Ke hrobu přichází i Albert a vzpomíná na Giselle. Víly v čele s Myrthou chtějí plnit své poslání utancovat Alberta k smrti. Ale Giselle si u Myrthy vyprosí ještě chvíli času s Albertem. Potom už se blíží ranní hodina a víly tak svůj trest nedokončí. Láska Giselle Alberta zachraňuje.

Zisk z představení bude použit na provoz spolku Giselle, z.s., který se primárně zabývá neziskovými baletními představeními v domovech seniorů. Přijďte a zároveň pomůžete zážitek zprostředkovat těm, pro které se tyto okamžiky stávají vzácností.

Více informací na: Baletní představení Giselle

Přejeme vám ten nejlepší zážitek