The Crimson Marathon

15. Říjen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 17906
Konání akce
29. 11. 2023 20:00 - 30. 11. 2023
Místo konání
Na Poříčí 26, Praha
Veveří 113, Brno
Cena vstupenek
950 Kč 2 500 Kč
Dress Code
Není

Projekt The Crimson Marathon vznikl se souhlasem zakladatele King Crimson Roberta Frippa exkluzivně pro český festival Prague Music Performance. Projekt si klade za cíl představovat jednotlivé členy King Crimson v jejich vlastních projektech i v tvorbě této legendární skupiny. Na podzimním maratonu vystoupí skupina tu:NER (Trey Gunn, Pat Mastelotto, Markus Reuter), StickMen (Tony Levin, Pat Mastelotto, Markus Reuter) a David Cross Band. Rok 2023 je ve znamení výročí dvou zásadních alb. Zatímco před padesáti lety vyšla přelomová deska Larks’ Tongues in the Aspic, tak před dvaceti lety vyšlo poslední studiové album skupiny s názvem Power To Believe. Na obou maratonech v podání David Cross Band zazní kompletní provedení alba Larks’ Tongues in Aspic.

tu:NER, trio ve složení Trey Gunn, Markus Reuter a Pat Mastelotto oslavuje hudbu éry Double Duo (1998–2003) skupiny King Crimson. Spolu se stálicemi z repertoáru této sestavy, jako jsou EleKtriK, Level Five, Vrooom Vrooom a FraKctured, na pódium přinesou i část materiálu, který vytvořili během posledních dvou desetiletí v seskupeních The ProjeKcts, TU a KTU.

Tony Levin (baskytara) a Pat Mastelotto (bicí), kteří jsou po několik desetiletí členy King Crimson, vnášejí tuto tradici do veškerého svého působení. Levin hraje na Chapman Stick, od něhož kapela Stick Men převzala i svůj název. Chapman Stick má basové i kytarové struny a funguje jako dva nástroje v jednom. Mastelottovo bubnování zahrnuje nejen akustickou soupravu, ale také unikátní elektronickou sestavu, která mu umožňuje přidávat smyčky, samply, perkuse a další. Markus Reuter hraje na vlastnoručně navrženou touch guitar a opět pokrývá mnohem větší zvukovou škálu než kytara nebo baskytara.

David Cross je průkopník ve hře na rockové housle a původní člen přelomového složení King Crimson, ve kterém kapela nahrála album Larks’ Tongues in Aspic. Hlavní podíl na tom, že se Cross vyvinul v nezkrotného improvizátora a experimentátora, mají the Beatles, Béla Bartók, John Coltrane a jeho otec, který hrál v kostele na varhany. V současné době Cross hraje na pětistrunné částečně opražcované elektrické housle Violectra a používá pedál octave drop k přeladění svých houslí o oktávu níž, díky kterému má jeho nástroj rozšířený rozsah od spodních tónů cella až po vysoké tóny houslí.

King Crimson založil Robert Fripp v roce 1968 a jen o rok později už kapela vystupovala po boku Rolling Stones v Hyde Parku. Jimi Hendrix záhy označil King Crimson za „nejlepší kapelu na světě“. Ačkoliv jsou nejčastěji označováni za průkopníky progresivního rocku, během jejich padesátileté kariéry jim tato “škatulka” byla příliš těsná. Častých personálních změn skupina povětšinou využívala i k obměně nástrojového složení a ke zvukovému posunu. V průběhu let tak v její tvorbě dostal prostor vedle rocku i folk, jazz, metal či elektronická hudba – ostatně, King Crimson jako jedni z prvních v 60. letech začali používat mellotron. Jejich novátorský přístup k hudbě inspiroval nespočet světových hudebních ikon (Nick Cave, David Bowie, Talking Heads, Porcupine Tree, Tool, Dream Theater, aj.) a jejich debutové album In The Court Of The Crimson King je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších alb ve vývoji rockové hudby. V proměnlivém “organismu” King Crimson se za jeho existenci vystřídalo jednadvacet excelentních hudebníků, kteří paralelně spolupracovali např. s Johnem Lennonem, Davidem Bowiem, Rolling Stones, Peterem Gabrielem, Frankem Zappou, Talking Heads, Brianem Enem a dalšími. Souhrnně tito hudebníci natočili přes 1500 alb.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek