Nadační fond REGI Base I. popisuje jeho zakladatel Hynek Čech

25. Srpen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 28496

Hynek Čech vystudoval Spotsylvania High School ve Virginii v USA. Následně promoval na City University Seattle s titulem BSBA. Než se usadil v Praze, procestoval téměř celý svět. V roce 2011 založil Nadační fond REGI Base I. na pomoc novodobým zraněným válečným veteránům, který se později rozšířil i o pomoc zraněným hasičům, policistům a záchranářům. Této činnosti se věnuje naplno. Rozvíjí i mezinárodní spolupráci ve formě nových poboček REGI BASE v zahraničí.

Hynku, mohl byste nám, prosím, představit společnost Regi Base? Jaký je její hlavní úděl?

Nadační fond REGI Base I. jsem založil v roce 2011 na pomoc těžce zraněným novodobým válečným veteránům. Využil jsem přitom své osobní zkušenosti s rehabilitací pacientů se získaným poškozením mozku u nás i v zahraničí. Naším klientem se stal vůbec první těžce zraněný voják z Afghánistánu Regi. Náš fond se specializuje hlavně na ty případy, kdy zraněný i rodina ztratili naději a nedostali odpovídající nebo nejmodernější pomoc u nás. Každý případ řešíme individuálně, a pokud není specializovaná rehabilitační nebo medicínská pomoc dostupná u nás, obracíme se na naše partnery v zahraničí a pacienty převážíme ke specialistům i letecky. Jako první jsme zajistili ty nejmodernější a velmi drahé robotickorehabilitační pomůcky, jako je např. EKSOSKELETON od americké společnosti BIONICS nebo vertikalizační robotický stůl ERIGO PRO od švýcarské společnosti HOCOMA. Pomáháme i v oblasti právních služeb, zastupujeme naše klienty u soudu. Podařilo se nám třeba vyhrát spor, který by bez naší pomoci zraněný voják určitě nezvládnul. Dokonce jsme v sousední zemi jako první zajistili pro našeho zraněného policistu a hasiče aplikaci kmenových buněk přímo do páteře a výsledky jsou fantastické. Jsme vlastně takovou doplňkovou službou státu. Slovíčko „nejde“ neznáme.

Jste jejím předsedou. Co za práci to pro Vás znamená?

Rozhodně je to práce na plný úvazek. Jednání s novými klienty, koordinace okamžitých, krátkodobých i dlouhodobých potřeb, jednání s úřady, vyhledání té nejlepší možné péče nebo pomůcek – to je v podstatě to hlavní, ale určitě ne jediná náplň celého našeho týmu. Ač to bude znít jako klišé, naši práci se snažíme dělat především srdcem. S našimi klienty jsme neustále v kontaktu, jezdíme za nimi i za jejich rodinami klidně přes celou republiku. Spolupráci ale rozvíjíme i za hranicemi naší země. Pobočky máme na Ukrajině a v Gruzii, kam předáváme naše know-how. Pomoc novodobým válečným veteránům je totiž nejen u nás stále něčím novým, a proto jsou naše nabyté zkušenosti, a především získané kontakty mnohdy – troufám si říct – opravdu unikátní.

S jakými nejčastějšími problémy se k Vám veteráni dostávají?

Téměř ve sto procentech případů se na nás obracejí teprve tehdy, když tzv. oběhnou kolečko dostupné péče u nás, navštíví všechny známé, kamarády, kontaktují jejich známé a kamarády, a když nic nezafunguje, dostanou se k nám. A to buď na základě reportáže v médiích, nebo na doporučení přátel a veřejnosti. Z ohlasů víme, že v ozbrojených složkách vojáků, policie a hasičů je pojem REGI Base známý. A poslední případy nám dávají za pravdu, protože se na nás často obracejí přímo velitelé zraněných klientů. Problémy jsou nejčastěji úrazy hlavy nebo jiná závažná onemocnění či zranění, s nimiž si sami s rodinou už neví rady. Taky často pomáháme rodinným příslušníkům těch, kteří za nás sloužili, nejčastěji dětem, které trpí vážnou nemocí.

Mají tito stateční vojáci, kteří se vrátili s nějakým zraněním, dostatečného zastání?

Bohužel nemají. Jsem přesvědčen, že je stále co zlepšovat, a to hlavně ve včasné rehabilitační péči pacientů se získaným poškozením mozku. Stát poskytuje jen bazální péči, a pokud člověk utrpí komplikovaný úraz, např. střelné poranění nohy, nemá s takovým typem pacientů v podstatě žádné hlubší zkušenosti. Náš nadační fond ale nezná žádná omezení ani mantinely. V tom jsme napřed, v tom je naše výhoda.

Kde berete nejčastěji finanční prostředky?

Z velké části je umíme získat od našich partnerů, společností u nás i v zahraničí, kteří se podílejí na konkrétních případech pomoci. Poslední dobou se nám ale daří velmi efektivně organizovat i výběr prostředků prostřednictvím sociálních sítí a skrze média. Naprostá většina lidí velmi kladně reaguje na naše výzvy, a hlavně na konkrétní příběhy zraněných vojáků, policistů nebo hasičů. Poslední rok také úspěšně organizujeme výběr prostředků pro naše klienty během oslav dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, a v rámci projektu www.vlcimak.cz, který s tím úzce souvisí. Co nás naopak velmi mrzí je, že za 10 let našeho působení, tedy od samotného založení, jsme od státu ani od Evropské unie nedostali ani korunu na naši činnost.

Jak mohou lidé podpořit nadační fond REGI Base I.

Nejjednodušší je zaslat buď jednorázový nebo pravidelný příspěvek na účet nadačního fondu REGI Base I., a to na účet u Komerční banky č.ú: 2499805359 / 0100, více na https://www.regibase.cz/daruj/. Podporovatelé také mohou zakoupit různé produkty s logem REGI BASE na našem charitativním eshopu - https://www.shop.regibase.cz/

Vzpomněl byste si, jakou nejsložitější léčbu jste pro nějakého vojenského veterána zařídili?

Nejsložitější na organizaci byl převoz těžce zraněného válečného veterána desátníka Brychty do Florida Hospital v Orlandu v USA. Brychta utrpěl střelné zranění nohy během mise v Afghánistánu a po příletu prodělal téměř 15 operací, jenže noha se stále nehojila. Spojili jsme se proto s vojenským přidělencem na americké ambasádě v Praze, který nám pomohl kontaktovat a koordinovat návštěvu specialisty, pana Dr. Cola. Do USA jsme nakonec odletěli českým vojenským speciálem společně s lékařem z ÚVN, který desátníka Brychtu několikrát operoval. Společně pak během návštěvy jedné z největších nemocnic v USA navrhli další postup, který směřoval k uzdravení zraněného veterána. Asi největším naším úspěchem z poslední doby je zajištění proplacení nejdražšího léku na světě, známého pod názvem ZOLGENSMA, pro syna našeho klienta, policisty ze Sokolova. Jeho syn Adámek trpí spinální muskulární atrofií (SMA), vzácným genetickým onemocněním. Hrozilo, že pokud lék v hodnotě 65 milionů korun nedostane do 2 let věku svého života, nebude mu už pomoci a nemoc bude jeho zdravotní stav jen a jen zhoršovat. Ve chvíli, kdy nás klient kontaktoval, zbývaly už jen 3 měsíce, aby podání léku proběhlo včas. Na sbírce, kterou rodiče Adámka vypsali, bylo „pouze“ 6,5 milionu korun, a bylo tak jasné, že se celková částka nepodaří vybrat. A i kdyby se snad zázrakem peníze shromáždit podařilo, léčba tímto lékem byla tehdy neschválená a lék by tak nemohl nikdo v ČR aplikovat. Kvůli restrikcím spojeným s pandemií covid-19 byla bohužel vyloučena i cesta do USA, kde bylo jediné certifikované místo k podání tohoto léku. Na tomto místě proto musím především poděkovat panu prezidentovi Miloši Zemanovi, který na základě naší prosby obratem požádal pana premiéra Andreje Babiše, aby v této záležitosti oslovil VZP a poprosil o pomoc. Během pár dnů se vše opravdu podařilo a v rekordním čase byl lék mimořádně schválen a bezpečně aplikován v dětské nemocnici v Motole. A co je hlavní – díky naší aktivitě dostaly tento lék i další dvě děti se stejnou diagnózou.  

Slyšeli jsme, že už jste rozšířili své spektrum pomoci nejen na vojenské veterány, ale i na policisty, hasiče atd. Kam směřujete do budoucna?

Chceme vybudovat první roboticko-rehabilitační a experimentální kliniku pro pacienty se získaným poškozením mozku. Spolupracovat by zde měly mezinárodní expertní rehabilitační týmy z celého světa. Pro pacienta to bude znamenat, že na jednom místě dostane veškerou dostupnou a nejmodernější rehabilitační péči. Dále jsou v našich plánech i nové pobočky v zahraničí, které se někde s našimi partnery už intenzivně připravují. Benefit z těchto aktivit budou mít i „obyčejní“ lidé, kteří za sebou nemají službu v armádě, u policie nebo hasičů, ale kteří zároveň utrpěli podobný úraz nebo zranění jako naši klienti.

Na Vašem webu jsme zahlédli i časopis REGI. Ten teprve připravujete?

Časopis REGI byl už vydán, a to jako příloha MF DNES v celkovém nákladu 65 000 výtisků. A měl velký úspěch. Jakmile budeme mít další várku nových příběhů a úspěchů, určitě připravíme nové číslo.

Co pro Vás znamená luxus?

Luxus podle mě znamená dostupná, rychlá, nejlepší a nejmodernější zdravotní nebo rehabilitační péče kdekoliv na světě. Takový luxus by měl být ale přístupný všem a vždy, když takovou péči budou potřebovat. A právě o takový přístup se REGI Base snaží, a právě takový luxus se snaží svým klientům dopřát.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

REGI Base I.

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články