Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky pan Tomáš Prouza

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
23. Listopad 2020

Pan Tomáš Prouza vede v momentální chvíli Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a také se stal víceprezidentem Hospodářské komory ČR. Jak je z takového úsudku jasné, miluje a věnuje se obchodu. K tomu samozřejmě patří i cestování, v rámci něhož v momentální chvíli asi nejvíce strádá. Mimoto je i zakladatelem serveru Peníze.cz. Více o panu Prouzovi si prozradíme v našem dnešním rozhovoru.

Otázka
Můžete se nám, prosím, v rychlosti představit?
Odpověď
Narodil jsem se v roce 1973 v Ostravě do skvělé rodiny, která vždy dbala o četbu, kulturu, cestování a o to, abychom si povídali o důležitých věcech. V 18 letech jsem se odstěhoval do Prahy a se dvěma přestávkami (obě ve Washingtonu) tady žiji dodnes a stal se ze mne lokální patriot z pražských Vinohrad.

Otázka
Pane Prouzo, jaké školy jste vystudoval?
Odpověď
Vystudoval jsem diplomacii a zahraniční politiku na VŠE Praha a byznysové vzdělání si doplnil díky MBA na britské Open University. A každá práce, kterou jsem dělal, mě také naučila spoustě nových věcí, které člověku škola nedá.
Otázka
Jakým profesím se v momentální chvíli věnujete?
Odpověď
Vedu Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a v červenci jsem se stal viceprezidentem Hospodářské komory, největší organizace zaměstnavatelů v ČR. Takže se věnuji obchodu, aby mohl co nejsvobodněji fungovat, zabývám se cestovním ruchem a jeho záchranou v dnešní těžké době, v Hospodářské komoře mám vedle toho na starost i otázky zaměstnanosti a zdravotnictví. Viděli jsme, jak důležitý je fungující zdravotní systém, a musíme udělat všechno proto, aby zůstal stabilní i během takových krizí, jaké zažíváme teď.

Otázka
Jakým všem profesím jste se v životě věnoval?
Odpověď
Byl jsem novinářem a podnikatelem (v roce 2000 jsem založil server Peníze.cz), dvakrát jsem působil ve státní správě a věnoval se velmi zajímavým věcem, několik let jsem cestoval po celém světě jako expert Světové banky a pracoval na reformách finančních služeb, hodně času jsem věnoval budování pozice České republiky v Evropě.
Otázka
Zmínil jste portál Peníze.cz, řekněte nám něco o něm.
Odpověď
Byl to v roce 2000 první web, který se věnoval osobním financím – radili jsme lidem, kam investovat, jak si vybrat hypotéku nebo jak nenaletět podvodníkům. K tomuto webu jsem se vrátil ještě jednou před deseti lety a pomáhal s jeho restartem. Dnes je to bezkonkurenčně největší web o osobních financích a součást zajímavé skupiny webů.

Otázka
Můžete nám prozradit nějaké Vaše plány do budoucna, které máte možnost uskutečnit díky svým pozicím?
Odpověď
Až to bude opět možné, chci se vrátit k cestování, chybí mi ta jiná perspektiva a možnost poznávat, jak věci fungují jinde. Chci se více věnovat zahradě na chalupě, zejména růžím, které mám rád. A těším se, až si zase najdu čas na čtení, které poslední dobou dost zanedbávám. Je totiž ještě spousta věcí, které bych se chtěl naučit.
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Především radost z kvalitní věci, kvalitních surovin a jejich pečlivého zpracování. Radost z příběhu, který se skrývá za každým luxusním výrobkem. A také vědomí, že jednou z nejluxusnějších věcí na světě je mít dostatek času na vše, čeho si chcete užít.

Děkujeme za rozhovor

Tomáš Prouza

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tomáš Prouza

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže