Rumen Sazdov: Malíř, který spojuje barvy, emoce a vztahy

01. Listopad 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 32888

ak.mal. Rumen Sazdov se narodil roku 1959 v lázeňském městečku Kjustendil, v Bulharsku. Uměleckým prostředím byl ovlivněn od útlého věku, jeho matka byla velmi uznávaná režisérka loutkového divadla. Po výtvarném gymnáziu v Sofii následovala výtvarná akademie ve městě Veliko Tarnovo, specializace figurální malba. Českou Republiku znal Rumen prostřednictvím svého strýce, významného poválečného architekta Parvana Pop-Jordanova, který žil a působil v Brně a vozil mu pastelky a vodovky, které se kvalitou těm bulharským nemohly rovnat. Do Prahy se Rumen podíval po prvé již jako vysokoškolský student a podruhé, natrvalo, když vyhrál výběrové řízení Ministerstva Školství na výtvarné učební osnovy pro střední školy, v roce 1989. Následovaly roky, které se dají bez nadsázky nazvat jako turbulentní. Provozoval několik galerií, věnoval se volné tvorbě a své obrazy prodával mnohdy i mokré. Jedním z důležitých zlomů v umělcově kariéře byl moment, kdy ho kontaktoval zástupce pařížské agentury *Claude Robert & Joël Millon. Tehdy majitel agentury Claude Robert charakterizoval jeho malbu jako lyrický kubismus. Následovala cesta do Paříže a aukční prodej 39 obrazů přes aukční síň Drouot-Richelieu. Díky úspěšnému aukčnímu prodeji je evidován v aukčním katalogu MAYER a v Indexu výtvarníků na světovém trhu s uměním.

Majiteli děl Rumena Sazdova jsou mimo jiné princ Kiril Tarnovski, španělská markýza Gloria Ferera des Monsolis, hraběnka Kristine d´Barout, monacká princezna Stephanie, madame Chirac, kytarista skupiny Scorpions pan Schenker, herecká hvězda Bruce Willis a jiné české a světové významné osobnosti.

Jak jste se dostal k malování a co Vás nejvíce ovlivnilo ve Vašem uměleckém vývoji?

Ve věku šesti let jsem začal malovat s mým kamarádem Ivanem v atelieru jeho maminky a babičky, která nás učila kreslit ruku, oko a koně a zakázala nám míchat oranžovou a modrou barvu za mokra. Práce s různými materiály mne bavila v dětství a baví mne dodnes.

Jak byste popsal svůj osobní styl a co ho odlišuje od ostatních malířů?

Maluji ve směru klasické moderny a "mého" lyrického kubismu.

Jaké jsou hlavní témata a poselství, která se snažíte vyjádřit ve svých dílech?

Padesát let již sleduji nuance lásky a estetiku ženského těla.

Jaký druh emocí chcete vyvolat u diváků prostřednictvím svých děl?

Obrazy maluji od srdce a pro radost lidem.

Jak se vyrovnáváte s kritikou a jak ji vnímáte jako součást Vašeho uměleckého růstu?

Nejhorší kritik jsem já sám a proto jsem vždy ve střehu.

Co Vás inspiruje v současné době? Máte nějaké nové projekty nebo experimenty, na kterých pracujete?

Na současné době se mi líbí, že je vše možné a každý může ukázat co umí.

Zde se můžete podívat na video z výstavy s názvem: "KŘEHKÉ BYTOSTI"

Jak se Vám žije a pracuje v Praze? Jak ovlivňuje Vaši tvorbu město a jeho kulturní prostředí?

Již přes padesát let mám oblíbené přísloví "Paříž je tam, kde si ji uděláš" a Praha je pro mne moje Paříž.

Jak vidíte budoucnost umění v době digitálních technologií a sociálních médií? Jak se snažíte zapojit do těchto platforem a komunikovat se svými fanoušky?

Nové technologie jsou "nové technologie" , umění je spojeno s procesem "ruční práce s materiálem" . Bylo to tak, je to tak, a bude to tak vždycky.

Jaké jsou největší výzvy a radosti být profesionálním malířem?

Snažím se již dlouhá léta vysvětlovat všem milovníkům umění, co je "investiční originál". Jsem registrován ve světovém aukčním katalogu "MAYER", který je již druhé století ARTINDEX na světovém trhu s uměním. Byl jsem tam zaregistrován po vydražení mých 39 obrazů v aukční síni Drouot Richelieu Paris. Při těchto prodejích jsem byl zastoupen pařížskou agenturou Claude Robert & Joel M.Millon. Registrace je uvedena v katalogovém vydání z roku 1995 a 1996 a tato registrace je 100% garancí a zárukou kvality a investiční hodnoty mých originálů navždy. Tyto údaje jsou podstata mé tvůrčí svobody a jistota pro každého milovníka umění.

Co pro Vás znamená luxus?

Luxus je mít snadně "TO" co máte rádi u sebe doma ihned, jako například koupit si zítra originál od Rumena Sazdova.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články