Akciový pivovar Libertas: Objevte skvělou chuť plného a hořkého ležáku

13. Červen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 16434

Akciový pivovar LIBERTAS byl založen třemi kamarády, které spojila vášeň pro dokonalé pivo a zúročili své dlouholeté zkušenosti z oblasti pivovarnictví, gastronomie a obchodu. Nyní je pivovar vlastněný komunitou 287 akcionářů, pivních nadšenců, kteří spoluutvářejí budoucnost svého pivovaru.

V pivovarském výčepu můžete ochutnat stálice portfolia, sezónní speciály nebo výsledky kooperačních várek. Vše vždy perfektně ošetřeno a načepováno do vychlazených sklenic pro daný pivní styl. Kvalita a dokonalá péče o pivo je zde na prvním místě.

V pivovaru Libertas o sobě říkají: „jsme pivovarníci, kteří usilují o dokonalost“.

V pivovaru Libertas o sobě říkají: „Při výrobě používáme nejlepší dostupné suroviny, slad, chmel slisovaný do pelet, ovoce, vše v přírodní podobě nijak chemicky upravené.  Věříme, že dokonalá technologická kázeň, umění a šestý smysl našeho sládka Roberta „Boba“ Fraňka nás může přiblížit k dokonalému pivu.

U nás v pivovaru máme nejraději ležáky. Sladové, pořádně nachmelené a s vysokou pitelností. Zatím jich máme v portfoliu pět a ke každému přistupujeme velmi individuálně. Jsme nadšení, že můžeme pokračovat v tradici českého ležáku vybudovanou generacemi našich předchůdců. Ležáky jsou prostě naše chlouba a hrdost.

Druhou naší vášní jsou silná piva dozrávající na dřevě. K „Barrel Ageing“ přistupujeme zcela bez kompromisů, tím nejpracnějším, nejdelším a nejnákladnějším způsobem. Pro dozrávání používáme pouze dřevěné sudy a do piva po dozrání přidáváme čerstvě rozkvašené kvasnice, které zajistí nasycení piva přírodním CO2.

Máme sudy od skotské whiskey, přes bourbony, rumy, koňak, kalvádos a grappu. Na výsledek si musíme vždy počkat minimálně rok. Letos na podzim půjde do prodeje ročník 2020. Imperial Stout, Barley Wine a Imperial red Ale, které strávily v sudech 18 měsíců a více. Barrelu Ageing bychom se chtěli věnovat ještě více. Více zajímavých sudů, více pivních stylů, je to pro nás velká inspirace.

Třetí oblastí našeho zájmu jsou světové pivní styly. Ke každému pivnímu stylu se snažíme mít pragmatický přístup. Vždy se snažíme dodržet klíčové parametry daného stylu, čerpat z historie, ale zároveň doplnit něco vlastního. Máme v portfoliu různé druhy piv typu Ale, od IPA až po Sour Ale. Od otevření v září 2019 jsme uvařili 23 pivních stylů, takže patříme mezi konzervativnější pivovary, co se týká šíře portfolia. Neženeme se za kvantitou, ale snažíme se každý, pro nás nový pivní styl nejdříve perfektně zvládnout, než se pustíme do nějakých experimentů, jako je například naše kooperační várky s pivovary Chroust, Hauskrecht nebo Raven.“

Na jaře 2022 probíhá rozšíření varní a kvasné kapacity pivovaru, Barrel Aging se rozrostl na více než 50 dřevěných sudů. Probíhají také investice do oblasti efektivity a automatizace ve výrobě. Takže na letošní letní sezónu a ty nadcházející jsou v pivovaru velmi dobře připraveni.

Galerie