Cartier, to jsou šperky a hodinky králů

Redakce
13. Leden 2021
Čtenost článku je: 16577 [?]

Značka Cartier má za sebou velmi bohatou historii, kterou lze spatřovat nejen v preciznosti jednotlivých výrobků, ale také v rozmanitosti nabídky. Jedná se o francouzskou exkluzivní značku luxusních šperků a hodinek. Ve městě zamilovaných ji založil v roce 1847 Louis-François Cartier. Jeho rodina pak společnost vedla až do roku 1964, přičemž do tohoto data zažívala nebývalý úspěch.

Společnost své produkty sama navrhuje, vyrábí a následně i distribuuje, a to do celého světa. O největší prestiž značky se přitom zasloužili už vnuci jejího zakladatele. V Paříži sídlo společnosti Cartier najdeme doposud, ale celý konglomerát je dnes již dceřinou firmou švýcarského Richemontu. Cartier je právem řazen mezi nejvýznamnější značky světa. Představuje bohatství, luxus a tradici ve všech ohledech daného slova. Vždyť klenoty od Cartiera nosil nejeden člen královské rodiny!

Historie společnosti

Prvním krokem, který vedl k založení společnosti Cartier S.A., bylo převzetí klenotnické dílny Adolpha Picarda panem Louis-Françoisem Cartierem. Stalo se tak v roce 1847 v Paříži. Již krátce poté se do administrativy dílny zapojil jeho syn Alfréd a později i jeho vnuci Pierre, Louis a Jacques. Celosvětového ohlasu se značka dočkala především díky jejich píli. Na přelomu století v roce 1899 byla šperkařská pobočka přesunuta do ulice Rue de la Paix č. 13, kde společnost sídlí dodnes.

Kromě přívěsků, broží a dámských šperků se společnost začala zaměřovat i na výrobu luxusních hodinek. Jako jedna z prvních představila světu náramkové hodinky s kvalitními strojky od společnosti Patek Philippe. Bylo tomu tak na základě postesknutí brazilského pilota Alberto Santos-Dumonta, který si stěžoval na nespolehlivost a nepraktičnost stávajících kapesních hodinek na trhu. Tento úspěch odstartoval sérii exkluzivních kolekcí šperků a hodinek, mezi kterými najdeme například Tutti Frutti šperky, záhadné hodinky, exotické designy klenotů či šperky se zvířecí tematikou art deco. Poslední z uvedených kolekcí v sobě skrývá i logo samotné společnosti Carier - černého pantera. Poprvé se v souvislosti s firmou Cartier objevil na propagačním plakátu „Dáma s černým panterem“ z roku 1914. Symbol pantera byl tak výrazný a zajímavý, že byl použit v logu společnosti i v rámci již zmíněné kolekce.

Carier S.A. neslavila úspěch pouze v klenotnickém průmyslu ale rovněž v tom hodinářském. Během první poloviny dvacátého století došlo k několika kontraktům, které pomohly se firmě vyhoupnout mezi jednu z nejlepších. Došlo k představení modelů Baignoire a Tortue. Později přibyl model Tank. Hodinky disponovaly značkovými hodinkovými strojky od různých známých výrobců, přičemž některé tyto modely lze zakoupit dodnes.

Exkluzivita společnosti Cartier byla do jisté míry narušena úmrtím Pierra Cartiera v roce 1964. Jeho dcera a dva synovci se rozhodli společnost Cartier prodat. Jednotlivé pobočky tak byly pod různými vedeními. Ke sjednocení společnosti došlo až v roce 1981 pod taktovkou Alaina Dominique Perrina. Ačkoliv se jednatelé společnosti v následujících letech obměňovali, společnost Cartier si uchovala svou exkluzivitu a statut luxusního zboží. Kromě klasického prodeje je možné šperky a další výrobky Cartier spatřit na rozmanitých výstavách. V současné době je Cartier ve vlastnictví švýcarské společnosti Richemont.

„Klenotník králů, král klenotníků“

Takto uctivého titulu se společnosti Cartier dostalo od anglického krále Edwarda VII. Tento panovník byl korunován v roce 1902, kdy rovněž zadal k této firmě objednávku na celkem 27 diadémů. Tyto zdobené čelenky byly určeny pro korunovaci budoucích panovníků. Od roku 1904 požíval Cartier výsady výhradního dodavatele šperků a hodinek pro královský dvůr v Anglii. Nedlouho poté ji obdržel rovněž od královských dvorů Španělska, Portugalska, Ruska, Thajska, Řecka, Srbska, Belgie, Rumunska, Egypta, Albánie, Monaka a Orleánské dynastie. Vzhledem k těmto skutečnostem se společnost Cartier může pochlubit dlouhou historií uspokojování tužeb těch nejprestižnějších zákazníků na světě. O tom, že Cartier dosud platí za exkluzivní, svědčí jeho zařazení na 59. místo v žebříčku Forbes ohledně nejcennějších značek světa v roce 2018. Dnes Cartier provozuje přes 200 obchodů ve 125 zemích světa. Luxusní výrobky společnosti Cartier nosili například i:

  • Maharadža Bhupinder Sing Patiala – V roce 1925 byl Cartier pověřen výrobou korunovačního klenotu pro tohoto maharadžu. Náhrdelník Patiala měl pět řetízků a obsahoval téměř 3 000 diamantů, včetně sedmého největší diamantu na světě „De Beers“. V roce 1948 však náhrdelník zmizel z královské pokladnice. Dílčí kousky náhrdelníku se objevily až v roce 1998 v jednom starožitnictví v Anglii, a to bez větších kamenů.
  • Anna Case – Primadona metropolitní opery v New Yorku dostala v roce 1931 svatebním darem od svého manžela Clarance MacKaye náhrdelník s obrovským zeleným smaragdem. Kámen byl vytěžen v Muzu v Kolumbii a disponuje téměř 168 karáty. Od roku 1984 je vystaven v Gem Hall v národním muzeu přírodní historie v New Yorku.
  • Wallis Simpson – Žena, kvůli které abdikoval samotný anglický král Edward VIII., dostala během svého života mnoho drahých šperků. Jedním z těch nejzajímavějších byl diamantový náramek, který si v roce 1952 nechala zhotovit u firmy Cartier.
  • Elizabeth Taylor – Její manžel Richard Burton jí v roce 1969 zakoupil 68 karátový diamant ve tvaru hrušky. Utratil za něj 1,1 milionu dolarů. Elizabeth bylo možné se šperkem vidět například na oslavě 40. narozenin monacké kněžny Grace či na předávání Oscarů v roce 1970. Diamant Taylor-Burton Elizabet po rozvodu s manželem prodala na aukci za 5 milionů dolarů a za utržené peníze nechala postavit nemocnici v Botswaně.

Zajímavosti ze světa Cartier
  • Pierre Cartier si v roce 1917 zakoupil novorenesanční panské sídlo Morton Freeman Plant v New Yorku. Stálo ho to 100 dolarů v hotovosti a náhrdelníkem z přírodních perel ve dvou řadách, jehož cena byla v přepočtu 1 milion dolarů.
  • V sedmdesátých letech nový prezident společnosti Cartier Robert Hocq použil frázi, že „Cartier je nutnost“. Toto motto udělalo ze šperků tzv. must have, neboli něco, co zkrátka musíte mít.
  • Pod značkou společnosti Cartier dnes můžete na trhu nalézt od roku 1978 šátky, od roku 1981 parfémy a v roce 1987 přibyly talíře a nádobí. Dále jsou to třeba zápisníky, klíčenky, papírnické sady, kabelky apod.
  • Za pravděpodobně nejdražší šperk společnosti Carier platí jadeitový náhrdelník Hutton-Mdivani. Ten byl v roce 2014 prodán v aukci za 27,4 milionu dolarů. V minulosti ho nosila například Barbara Hutton, dědička majetku Woolworth, či princezna Nina Mdivani. Podle svých nejznámějších nositelek má šperk označení.

CARTIER

Galerie

  • 0

Firemní články

RADOST ZE ŽIVOTA S VÝJIMEČNÝMI OBJEKTY CARTIER
CARTIER OSLAVUJE KRÁSU LÁSKY VE SVÁTEČNÍM FILMU LOVE IS ALL
Cartier přichází s novými modely legendárních hodinek TANK MUST a TANK LOUIS
NOVÁ KOLEKCE ŠPERKŮ CARTIER CLASH [UN]LIMITED JE REBELSKÁ A ODVÁŽNÁ
LILY COLLINS JE NOVÁ AMBASADORKA DOMU CARTIER
NOVÁ KOLEKCE SLUNEČNÍCH BRÝLÍ CARTIER KOMBINUJE NADČASOVOST A SOUČASNOST
SIXIÈME SENS PAR CARTIER PROBOUZÍ VŠECHNY SMYSLY
CARTIER PŘEDSTAVIL NOVOU KOLEKCI ŠPERKŮ Sixième Sens par Cartier
VŮNĚ RIVIÈRES DE CARTIER ZACHYCUJÍ KRÁSU ŘEK PLNÉ EMOCÍ A ŽIVOTA
CARTIER VYHLÁSIL LAUREÁTKY PRO LETOŠNÍ ROČNÍK CARTIER WOMEN’S INICIATIVE 2021
HYPNOTIZUJÍCÍ DIVOKOU ŠELMU V NOVÉ PODOBĚ PŘEDSTAVUJE CARTIER
UNIKÁTNÍ SET HODINEK ROTONDE DE CARTIER SI ZAMILUJETE
CARTIER PREZENTUJE MISTROVSKÉ OVLÁDNUTÍ TVARU HODINEK
NOVÉ VŮNĚ CARTIER PŘEDSTAVUJÍ ODVÁŽNÉ POJETÍ RŮŽE VE TŘECH DĚJSTVÍCH
KNIHA O FASCINUJÍCÍM MUŽI, KTERÝ VYTVOŘIL IKONICKÝ NÁRAMEK LOVE DE CARTIER
CARTIER PŘEDSTAVUJE NOVOU KABELKU DOUBLE C DE CARTIER
NOVÁ KAMPAŇ CARTIER JE OSLAVOU KULTURY DESIGNU
Cartier, to jsou šperky a hodinky králů
NOVÁ KOLEKCE KABELEK MUST DE CARTIER
CARTIER SE PŘIPOJUJE K ORGANIZACI THE LION’S SHARE FUND
Dejte někomu krásný dárek díky značce Cartier
KOLEKCE VYSOKÉHO ŠPERKAŘSTVÍ CARTIER [SUR]NATUREL
NOVÉ HODINKY PASHA DE CARTIER SVÁDÍ DOHROMADY KOMUNITU UNIKÁTNÍCH OSOBNOSTÍ
Cartier spouští Cartier Watchmaking Encounters,
Hodinky Cartier Santos-Dumont XL pro opravdové znalce
Nové hodinky MAILLON DE CARTIER – emoce v pohybu a napětí
Nejnovější film Panthère de Cartier svádí dohromady
Šperkařská ikona se symbolem červené krabičky představuje novou kabelku Guirlande de Cartier model Nano
Ella Balinska, nová ambasadorka Panthère de Cartier
Cartier představuje nové šperky s diamanty v kolekci Ecrou de Cartier
Cartier - Kolekce slunečních brýlí podzim-zima 2019
Nové hodinky Cartier Santos-Dumont: jednoduchost a elegance jako pocta historickému modelu
Nová kolekce vysokého šperkařství Cartier Magnitude
Monica Belucci na 72. ročníku filmového festivalu v Cannes vynesla krokodýlí náhrdelník Cartier
Cartier v Paříži představil novou kolekci šperků Clash de Cartier
Nová kolekce šperků Clash de Cartier: dokonalá geometrie s nezkrotnou energií
Cartier: láska, věrnost a přátelství
Cartier na Českém lvu
Nová kolekce kabelek Guirlande de Cartier je inspirovaná ikonickou červenou krabičkou
Kreativní kolekce šperků Lex Galaxies de Cartier inspirovaná vesmírem
Nová verze ikonického hřebíku od Cartier
Diamanty Cartier - přitažlivost bílé
NEJVYŠŠÍ ŘEMESLNÉ UMĚNÍ VE SLUŽBÁCH CARTIER
EXKLUZIVNÍ KOLEKCE INTERIÉROVÝCH DOPLŇKŮ CARTIER
HODINÁŘSKÁ IKONA TANK DE CARTIER SLAVÍ 100 LET
NOVÝ CACTUS DE CARTIER PICHLAVÝ A NEBEZPEČNĚ OKOUZLUJÍCÍ
NÁVRAT IKONICKÝCH HODINEK PANTHÈRE DE CARTIER VE VELKÉM STYLU
NOVÝ NÁRAMEK Cartier LOVE: DELIKÁTNÍ, A PŘESTO TAK MOCNÝ
PRVNÍ HODINÁŘSKÉ NOVINKY CARTIER byly ke zhlédnutí na letošní výstavě SIHH
NOVÁ KOLEKCE KABELEK MUST C DE CARTIER
NEWYORSKÝ BUTIK CARTIER SE DOČKAL SVÉHO ZNOVUOTEVŘENÍ
Znovuotevření butiku Cartier v New Yorku
Největší hvězdy koňského póla k vidění na Cartier Queenʹs Cup 2016
Sofia Coppola ©Andrew Durham OCEŇOVANÁ FILMOVÁ REŽISÉRKA SOFIA COPPOLA NOVÁ „PŘÍTELKYNĚ“ DOMU CARTIER
OBLÍBENÝ KOUSEK C DE CARTIER BAG NOVĚ VE FORMÁTU MINI
NOVINKY VE SVĚTĚ HODINEK CARTIER
VĚČNÉ DIAMANTY CARTIER
NOVÝ FILM ALL ABOUT DIAMONDS SPOLEČNOSTI CARTIER
KOLEKCE VYSOKÉHO ŠPERKAŘSTVÍ ETOURDISSANT OD CARTIER
CLÉ DE CARTIER JE LETOŠNÍ NOVINKA DOMU CARTIER
DOTKNĚTE SE LUXUSU SE SLUNEČNÍMI BRÝLEMI CARTIER
NOVÁ KOLEKCE PARIS NOUVELLE VAGUE BY CARTIER JE INSPIROVANÁ PAŘÍŽÍ - MĚSTEM MÓDY A UMĚNÍ
V BARVÁCH DRAHOKAMŮ: NOVÁ KOLEKCE KABELEK C DE CARTIER
Official Press ReleasePRE-SIHH 2015: PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER
CARTIER: SHAPE YOUR TIME
CARTIER COLLECTION – VÝJIMEČNÁ KOLEKCE VYSOKÉHO ŠPERKAŘSTVÍ NA BIENNALE V PAŘÍŽI
PODÍVEJTE SE NA JEŠTĚ LUXUSNĚJŠÍ VARIACE HODINEK OD CARTIERA
NECHTE SE UNÉST VŮNÍ PLNOU KVĚTIN – CARTIER LYS ROSE
NOVINKY V KOLEKCI CARTIER BALLON
CARTIER: NOVÁ A RAFINOVANĚ ELEGANTNÍ, TO JE KOLEKCE KABELEK JEANNE TOUSSAINT
PÁNSKÁ VŮNĚ CARTIER DÉCLARATION L’Eau 2014
LA PANTHERE - NOVÁ VŮNĚ OD CARTIER
CARTIER: CREATIVE LIFE CELEBRATION COLLECTION
CARTIER PŘEDSTAVUJE NOVÉ MODELY SLUNEČNÍCH BRÝLÍ

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže