Cartier, to jsou šperky a hodinky králů

24. Červen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 16577

Značka Cartier má za sebou velmi bohatou historii, kterou lze spatřovat nejen v preciznosti jednotlivých výrobků, ale také v rozmanitosti nabídky. Jedná se o francouzskou exkluzivní značku luxusních šperků a hodinek. Ve městě zamilovaných ji založil v roce 1847 Louis-François Cartier. Jeho rodina pak společnost vedla až do roku 1964, přičemž do tohoto data zažívala nebývalý úspěch.

Společnost své produkty sama navrhuje, vyrábí a následně i distribuuje, a to do celého světa. O největší prestiž značky se přitom zasloužili už vnuci jejího zakladatele. V Paříži sídlo společnosti Cartier najdeme doposud, ale celý konglomerát je dnes již dceřinou firmou švýcarského Richemontu. Cartier je právem řazen mezi nejvýznamnější značky světa. Představuje bohatství, luxus a tradici ve všech ohledech daného slova. Vždyť klenoty od Cartiera nosil nejeden člen královské rodiny!

Historie společnosti

Prvním krokem, který vedl k založení společnosti Cartier S.A., bylo převzetí klenotnické dílny Adolpha Picarda panem Louis-Françoisem Cartierem. Stalo se tak v roce 1847 v Paříži. Již krátce poté se do administrativy dílny zapojil jeho syn Alfréd a později i jeho vnuci Pierre, Louis a Jacques. Celosvětového ohlasu se značka dočkala především díky jejich píli. Na přelomu století v roce 1899 byla šperkařská pobočka přesunuta do ulice Rue de la Paix č. 13, kde společnost sídlí dodnes.

Kromě přívěsků, broží a dámských šperků se společnost začala zaměřovat i na výrobu luxusních hodinek. Jako jedna z prvních představila světu náramkové hodinky s kvalitními strojky od společnosti Patek Philippe. Bylo tomu tak na základě postesknutí brazilského pilota Alberto Santos-Dumonta, který si stěžoval na nespolehlivost a nepraktičnost stávajících kapesních hodinek na trhu. Tento úspěch odstartoval sérii exkluzivních kolekcí šperků a hodinek, mezi kterými najdeme například Tutti Frutti šperky, záhadné hodinky, exotické designy klenotů či šperky se zvířecí tematikou art deco. Poslední z uvedených kolekcí v sobě skrývá i logo samotné společnosti Carier - černého pantera. Poprvé se v souvislosti s firmou Cartier objevil na propagačním plakátu „Dáma s černým panterem“ z roku 1914. Symbol pantera byl tak výrazný a zajímavý, že byl použit v logu společnosti i v rámci již zmíněné kolekce.

Carier S.A. neslavila úspěch pouze v klenotnickém průmyslu ale rovněž v tom hodinářském. Během první poloviny dvacátého století došlo k několika kontraktům, které pomohly se firmě vyhoupnout mezi jednu z nejlepších. Došlo k představení modelů Baignoire a Tortue. Později přibyl model Tank. Hodinky disponovaly značkovými hodinkovými strojky od různých známých výrobců, přičemž některé tyto modely lze zakoupit dodnes.

Exkluzivita společnosti Cartier byla do jisté míry narušena úmrtím Pierra Cartiera v roce 1964. Jeho dcera a dva synovci se rozhodli společnost Cartier prodat. Jednotlivé pobočky tak byly pod různými vedeními. Ke sjednocení společnosti došlo až v roce 1981 pod taktovkou Alaina Dominique Perrina. Ačkoliv se jednatelé společnosti v následujících letech obměňovali, společnost Cartier si uchovala svou exkluzivitu a statut luxusního zboží. Kromě klasického prodeje je možné šperky a další výrobky Cartier spatřit na rozmanitých výstavách. V současné době je Cartier ve vlastnictví švýcarské společnosti Richemont.

„Klenotník králů, král klenotníků“

Takto uctivého titulu se společnosti Cartier dostalo od anglického krále Edwarda VII. Tento panovník byl korunován v roce 1902, kdy rovněž zadal k této firmě objednávku na celkem 27 diadémů. Tyto zdobené čelenky byly určeny pro korunovaci budoucích panovníků. Od roku 1904 požíval Cartier výsady výhradního dodavatele šperků a hodinek pro královský dvůr v Anglii. Nedlouho poté ji obdržel rovněž od královských dvorů Španělska, Portugalska, Ruska, Thajska, Řecka, Srbska, Belgie, Rumunska, Egypta, Albánie, Monaka a Orleánské dynastie. Vzhledem k těmto skutečnostem se společnost Cartier může pochlubit dlouhou historií uspokojování tužeb těch nejprestižnějších zákazníků na světě. O tom, že Cartier dosud platí za exkluzivní, svědčí jeho zařazení na 59. místo v žebříčku Forbes ohledně nejcennějších značek světa v roce 2018. Dnes Cartier provozuje přes 200 obchodů ve 125 zemích světa. Luxusní výrobky společnosti Cartier nosili například i:

  • Maharadža Bhupinder Sing Patiala – V roce 1925 byl Cartier pověřen výrobou korunovačního klenotu pro tohoto maharadžu. Náhrdelník Patiala měl pět řetízků a obsahoval téměř 3 000 diamantů, včetně sedmého největší diamantu na světě „De Beers“. V roce 1948 však náhrdelník zmizel z královské pokladnice. Dílčí kousky náhrdelníku se objevily až v roce 1998 v jednom starožitnictví v Anglii, a to bez větších kamenů.
  • Anna Case – Primadona metropolitní opery v New Yorku dostala v roce 1931 svatebním darem od svého manžela Clarance MacKaye náhrdelník s obrovským zeleným smaragdem. Kámen byl vytěžen v Muzu v Kolumbii a disponuje téměř 168 karáty. Od roku 1984 je vystaven v Gem Hall v národním muzeu přírodní historie v New Yorku.
  • Wallis Simpson – Žena, kvůli které abdikoval samotný anglický král Edward VIII., dostala během svého života mnoho drahých šperků. Jedním z těch nejzajímavějších byl diamantový náramek, který si v roce 1952 nechala zhotovit u firmy Cartier.
  • Elizabeth Taylor – Její manžel Richard Burton jí v roce 1969 zakoupil 68 karátový diamant ve tvaru hrušky. Utratil za něj 1,1 milionu dolarů. Elizabeth bylo možné se šperkem vidět například na oslavě 40. narozenin monacké kněžny Grace či na předávání Oscarů v roce 1970. Diamant Taylor-Burton Elizabet po rozvodu s manželem prodala na aukci za 5 milionů dolarů a za utržené peníze nechala postavit nemocnici v Botswaně.
Zajímavosti ze světa Cartier
  • Pierre Cartier si v roce 1917 zakoupil novorenesanční panské sídlo Morton Freeman Plant v New Yorku. Stálo ho to 100 dolarů v hotovosti a náhrdelníkem z přírodních perel ve dvou řadách, jehož cena byla v přepočtu 1 milion dolarů.
  • V sedmdesátých letech nový prezident společnosti Cartier Robert Hocq použil frázi, že „Cartier je nutnost“. Toto motto udělalo ze šperků tzv. must have, neboli něco, co zkrátka musíte mít.
  • Pod značkou společnosti Cartier dnes můžete na trhu nalézt od roku 1978 šátky, od roku 1981 parfémy a v roce 1987 přibyly talíře a nádobí. Dále jsou to třeba zápisníky, klíčenky, papírnické sady, kabelky apod.
  • Za pravděpodobně nejdražší šperk společnosti Carier platí jadeitový náhrdelník Hutton-Mdivani. Ten byl v roce 2014 prodán v aukci za 27,4 milionu dolarů. V minulosti ho nosila například Barbara Hutton, dědička majetku Woolworth, či princezna Nina Mdivani. Podle svých nejznámějších nositelek má šperk označení.

 

Galerie