CARTIER OSLAVUJE VŠECHNY KRÁSY SVĚTA NOVOU KOLEKCÍ BEAUTÉS DU MONDE

23. Červen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 23150

Poznávat krásu světa, chránit ji a především ji obohacovat – to je vášeň, která nikdy nepřestala prostupovat filozofií francouzského klenotnického domu Cartier. Nová kolekce vysokého šperkařství Beautés du Monde dokazuje schopnost značky obdivovat, ale i dále posouvat hranice krásy pomocí dokonalého designu, dynamiky linií, geometrie a abstrakce: korálový útes se hadovitě táhne podél okázalého náhrdelníku; kůže leguána se mění v geometrickou mozaiku; čínská skládačka odhaluje kaleidoskopický prsten. Estetické souznění drahých kamenů umocňuje prvky přírody a kultur, jež jsou stěžejní inspirací kolekce.

Kolekce Beautés du Monde byla poprvé odhalena 13. června 2022 v Madridu na místě, které odpovídá jejímu zářivému lesku. Expozice odhaluje zhruba 100 kusů první kapitoly Beautés du Monde, stejně jako výběr kousků z High Jewellery, Cartier Tradition a Haute Horlogerie. Pro mizanscénu si Cartier vybral budovu Embassy, radikální architektonické dílo v brutalistním duchu od dvou architektů, Angličana WS Bryanta a madridského rodáka Luise Blanca-Solera. Tato kulatá stavba, která je odkazem na modernismus, byla inspirována tvarem španělských arén. Na jejím vnitřním nádvoří se nachází fontána a okna na fasádě připomínají burladeros – útočiště v aréně, které tradičně poskytovaly matadorovi ochranu před býkem. Budova byla dokončena v roce 1966 a až do roku 2009 byla nevyužívaná. Značka Cartier, která se zavázala k zachovávání kulturního dědictví, se pustila do celkové rekonstrukce budovy, která touto událostí konečně otevírá své dveře.

Scénografii představení kolekce svěřil Cartier madridskému umělci a designérovi Jaime Hayonovi. V budově obepínající studnu světla je všudypřítomná barva a čistý design s oblouky, jež rozbíjejí prostor. Jedinečný zážitek, který vybízí k prozkoumání a objevení kolekce Beautés du Monde.

Nouchali

Fascinován přírodním zázrakem v podobě vodní květiny, zachycuje Cartier její krásu ve formě náhrdelníku. K leknínu přistupuje stylizovaně a jeho šperková kompozice se tak podobá soše. Oko ihned upoutá centrální kámen, rubelit vážící 10,61 karátu, okolo kterého rozkvétají diamantové plátky obklopené onyxem umocňujícím objem květu. Všechny části jsou geometricky tvarovány a dokládají nejvyšší šperkařské umění značky Cartier. Prvky dohromady vytvářejí architektonický dojem růžového vitrážového okna. Pomyslný rozkvět leknínu podtrhuje volné usazení kamenů okvětních lístků evokujících chvění, které jim dovoluje jemně vibrovat při sebemenším pohybu. Květ citlivě doplňuje dlouhý náhrdelník z chalcedonových korálků šeříkové barvy, které jsou navlékány jeden po druhém, čímž vytvářejí hru světla.

Recif

Obdiv k mořskému ekosystému stál u zrodu náhrdelníku oslavujícímu nádheru korálových útesů. Klenotník zde stylizuje motiv živého organismu balancujícího mezi faunou a florou a vyvolává pocit smaragdového a korálového kontrastu v podobě žebrovaných korálků vinoucích se podél diamantového atolu. Rytmus této šperkařské kreaci udává, pro značku ikonická, kombinace korálově oranžové a smaragdově zelené barvy.

Chromatický dojem podtrhuje otáčivý pohyb korálových a smaragdových komponentů, které důmyslně filtrují bílý třpyt diamantů. Svůdná kompozice kamenů, vybroušených do tvaru žebrovaných kuliček posetých smaragdovými či ametystovými kabošony, se nezaměnitelně pojí ke stylu této klenotnické značky. Nový způsob navlékání jednotlivých kamenů, jímž se Cartier odpoutává od své dosavadní odborné praxe, žádným způsobem neomezuje pohodlí nositele. Kouzlo tkví v hledání proporcí a rovnováhy mezi nejmenším a největším z nich.

Nouchali

Nouchali

Water Aspis

Had, jedna z mytických bytostí menažerie Cartier, dodává náhrdelníku Water Aspis smyslné kouzlo. Krásu hypnotického plaza s neuvěřitelnou ohebností šperkař v této nové interpretaci dále rozehrává pomocí realismu, stylizace a abstrakce. Realismus zobrazuje hmotu co možná nejblíže reálné podobě; umění zachytit energii hada, jeho křivky a schopnost ovinout se kolem své kořisti. Dojem přirozenosti podporují pohyblivé spoje mezi jednotlivými články, zásadní detail zajišťující mobilitu celého šperku. Tělo hada protíná pět skvostných kabošonů sytě modrého ceylonského safíru o váze 43,49 karátu. Abstrakce je schopnost představit si diamant trojúhelníkového tvaru a šupiny lapis lazuli založené na provázanosti geometrických tvarů, mezi nimiž je pro co největší intenzitu lesku kamenů prolamováno světlo.

Apatura

Podívejte se zblízka na křídlo motýla, nechte se ohromit paletou jeho odstínů a představte si ozdobu vyobrazující jeho duhovou krásu. Přesně tak se zrodil náhrdelník Apatura, pozorováním nekonečně malého. Tři australské opály o váze 22,08 karátu jsou orámovány diamantovými hranoly a modrými safírovými korálky, jejichž barevný odstín koresponduje s ohňovou barvou opálu.

Záměrem nebylo vytvořit doslovné vyobrazení motýla, nýbrž prostřednictvím abstraktní kompozice a škály třpytivých barev evokovat jedinečnost nejúžasnějšího tvora z říše hmyzu. Stejně jako kolorista, i francouzský šperkařský dům navrhuje ze své palety jasných barev grafický kontrastní vějíř vertikálně zarovnaný s pevným, ale překvapivě pružným náhrdelníkem. V souladu s tradicí Cartier vytvářet variabilní a proměnlivé šperky, náhrdelník Apatura lze nosit bez spodního odepínatelného přívěsku, který lze oddělit a použít samostatně jako brož.

Water Aspis

Water Aspis

Rituel

Cartier vzdává setem Rituel hold způsobům zkrášlování pomocí šperků z takzvané mezoamerické oblasti. Tento model sestává z dvou řad chalcedonů azurové barvy, které se rozvinou v měňavou sestavu rubínů. Jemné a subtilní korálky se střídají mezi diamantovými kužely a broušenými rubíny, a přitom vypadají, jako by mezi nimi visely bez jakéhokoli viditelného upevnění.

Ostrou přísnost tvarů zjemňuje velkolepá sada kabošonového chalcedonu. Dalším typickým rysem pro Maison jsou stylisticky odvážné a silné kontrasty. Zřetelné u volby jemných barev růžové a modré, avšak obklopených intenzivním černým onyxem.

Iwana

Struktura kůže leguána zeleného inspirovala designéry domu Cartier k vytvoření tohoto setu. Svou krásu odráží v náhrdelníku honosně osázeného diamanty a smaragdy. Vše je založeno na mírném vlnění osazení evokující pohyb a ladnost tvora. Šperkař zvýrazňuje texturu optickou hrou sledu diamantů vykládaných do trojúhelníků, tvořících základnu pro tři ohromné kolumbijské smaragdy vážící 43,45 karátu. Jejich, pro Cartier typický, čtyřstranný brus, je tvarován tak, aby připomínal hřbetní páteř zvířete.

Iwana

Iwana

KOLEKCE JEMNÝCH ŠPERKŮ

Společně s odhalením nové high jewellery řady, sestávající z unikátních kusů, byla uvedena také doplňující linie jemného šperkařství se třemi sety šperků opěvujícími krásy světa.

STRIA

Již více než sto let je Cartier fascinován zvířaty. U prvního netradičního náhrdelníku dominují stylizované zebří pruhy. Abstraktní motiv střídavě zdobí diamanty, onyxové trubičky a rubelitové kuličky. Tvary, stejně jako chromatická paleta onyxu a rubelitu – symbol stylu Cartier po více než století, udávají zvolené kompozici silnou dynamiku. S odkazem na tradici transformovatelných šperků lze náhrdelník přeměnit na dva náramky nebo choker.

PALMEA

Vnímání estetické síly přírody v jejích nejmenších detailech se promítá i do dalších abstraktních návrhů. Design palmy Cartier použil již v minulosti, jak dokazuje rubínová brož z roku 1957. Kmen propůjčuje svůj štíhlý tvar dlouhému náhrdelníku, zatímco velké rubelitové korálky parafrázují lahodné ovoce. Hra s opakováním a násobením motivu evokuje vysoce grafickou strukturu, zejména díky kombinaci červené a černé barvy, jež je pro Cartier ikonická.

APORIA

Směr poslednímu setu udává naturalistický vzor: motýl. Křídlo hmyzu, respektive velmi blízký pohled na něj, roztříštěný a znásobený do zcela abstraktní kompozice. Design představuje hříčku různých možností, které tento jedinečný motiv nabízí. V barevném propojení se setkává onyx s rubelitem podtrhující vyváženost celku a jeho hloubku.

Cartier vidí krásu všude a inspirovala jej rovněž k vytvoření KAPSULOVÉ KOLEKCE SEDMI PRSTENŮ zakomponovaných do kolekce Beautés du Monde.

Kolekce prstenů putuje z hlubin moří do dálných nebeských výšin. V každém modelu je soustředěno dechberoucí bohatství vesmíru ve svém vlastním měřítku podobnému miniatuře. Prsteny společně odráží inspirace značky: geometrii, pohyb, barevné kontrasty, faunu a floru.

Želví krunýř vyobrazený ve staré knize biologie, mořský drak, Homérova mytická bytost, amonitová fosilie, mořská příšera, asteroid, geologická krystalizace, čínský hlavolam. Rozmanitý inventář dal vzniknout prstenům zkrášlených souhrou drahých kamenů.

Trojúhelníkové diamanty, fialové spinely, kabošonové turmalíny nebo zelené diamanty: drahokamy na každém z prstenů, milované značkou Cartier pro svou speciální duševní hodnotu, jsou důkazem originálnosti výběru jednotlivých solitérů domu.

Ambasadorkou nové kolekce vysokého šperkařství Beautés du Monde je herečka a přítelkyně domu Cartier, Golshifteh Farahani. Rodačka z Teheránu je úspěšnou herečkou, zpěvačkou a hudebnicí s dvacetiletou kariérou. Tato tvůrčí osobnost s lehkostí přechází mezi uměleckými filmy a hollywoodskými produkcemi. Z červených koberců je známá pro svůj styl a eleganci. Její mnohostranná osobnost je dokonalým ztělesněním vysokých šperků Cartier, které čerpají inspiraci z rozmanitého a multikulturního dědictví.

Galerie

Nouchali
Water Aspis
Iwana