Co stojí za založením přírodní značky LUMINIA s Natálií Gápľovskou

31. Leden 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 33749

Natália už během své modelingové kariéry zvažovala, čím se bude živit po jejím skončení. Chtěla dělat práci, která má smysl, je kreativní a zároveň prospěšná, bude se vyvíjet, bavit ji a dělat lidem radost. V hlavě jí vířila spousta byznys nápadů, tvorba svíček mezi ně však nejspíš nepatřila. Nakonec však Natália založila značku LUMINIA, o níž si povíme více v našem dnešním článku.

Natálie, Vaše značka má velmi zajímavý příběh. Mohla byste nám povědět, co Vás vedlo k jejímu založení?

Svíčky a jejich jedinečnou atmosféru jsem vždy milovala a díky rodinné tradici ruční výroby svíček se dozvěděla, že nejenže každá svíčka není dobrá, ale že drtivá většina z nich je vyrobena ze zdraví škodlivého parafínu. Navzdory mému šťastnému a spokojenému způsobu života a zdravému životnímu stylu jsem měla každou zimu zdravotní problémy, kašel, bolesti v krku a alergii. Strýc, který rodinnou tradici výroby svíček založil, mi doporučil jednu zimu nahradit všechny parafínové svíčky přírodními naší výroby a těžko říct, jestli to byla náhoda, placebo efekt, nebo je na tom skutečně kus pravdy, ale já jsem poprvé za dlouhou dobu v zimě ani jednou neonemocněla. Začala jsem se o svíčky a jejich složení zajímat podrobněji a informace, které jsem zjistila, mě víc než šokovaly.

Povíte nám něco blíže o parafínu?

Parafín je vyroben z odpadu z ropy, chemicky bělený a upravovaný chemikáliemi do podoby vosku. Mnohé z nich jsou toxické a některé dokonce karcinogenní. Benzen, toluen, formaldehyd, aceton, ethanol a mnohé další. Pálení parafínových svíček venku může být neškodné, ale doma v uzavřeném prostoru se černé saze, které vylučují, neusazují jen na stěnách a nábytku, ale hlavně na našich plicích a způsobují různé dýchací problémy, alergie, astma, bolesti hlavy, migrénu, závratě a v extrémním případě mohou přispět k rakovině plic. Odborníci přirovnávají splodiny parafínové svíčky k výfukovým splodinám dieselového motoru a doporučují nepálit je v interiéru. Nikdo v mém okolí o těchto faktech neměl ani šajnu, tak jsem začala vosky studovat ještě víc a dělat osvětu mezi lidmi. Díky úžasným rodinným znalostem a dovednosti jsem se dozvěděla o různých přírodních alternativách svíček. V čem se jednotlivé vosky odlišují, proč jsou některé lepší než jiné, proč vůbec nepoužíváme včelí ani sójový vosk. A protože poptávka po našich přírodních svíčkách rostla přímo úměrně s mojí osvětou, rozhodla jsem se udělat to celé pořádně. Najít to nejlepší, co se mi podaří, ve všech vlastnostech svíčky. Najít ty nejlepší vosky s nádhernou třpytivou strukturou, čistě přírodní, vytvořit vlastní recepturu s nejdelším možným hořením, nalévat je do překrásně čirého skla ručně foukaného Bohemia Crystal a později i namíchat krásné a naprosto autentické vůně. A tak jsme vytvořili značku LUMINIA, která je symbolem kvality, zdraví, jedinečnosti, stylu a nadčasové elegance.

S jakými produkty jste tedy především vyrazili do světa?

Nejprve jsme vyráběli jen čistě přírodní svíčky, ale klienti si prosili vonné, a tak se vůně stala důležitou součástí našeho konceptu. Zjistila jsem, že vůně historicky pocházejí z jihu Francie, z oblasti Grasse, kde dosud fungují renomované parfumérské manufaktury. Právě tam jsem se učila jak míchat vonné oleje. Řekla jsem si, že ve všem budu trvat na té nejlepší kvalitě, a až následně se budu zabývat cenou, marží a kalkulacemi. Trh se svíčkami je extrémně přesycený, obchody jsou plné různých levných, nekvalitních, drahých, ale také ne vždy kvalitních produktů. Vsadila jsem na poctivou práci a nejlepší ingredience. Platí to tak u přírodních vosků, vůní, křišťálových nádob, i u knotů. Ty naše jsou vyrobeny z egyptské bavlny a každou vůni a velikost svíčky vybíráme na míru podle jejích vlastností. Každý detail musí být tip top. Klientky si vůně svíček tak zamilovaly, že chtěly i takový parfém na tělo. Tak jsem se začala učit, jak se vyrábějí parfémy, a vznikla první kolekce, která obsahovala vůně čisté, svěží, citrusové, ale také něžné, květinové, sladké, ovocné, či hluboké a sofistikované, dřevité a kořeněné. S touto kolekcí jsme po dlouhých měsících zdokonalování vyrazili do světa.

Jak je to s názvem Vaší firmy? Prozradíte, jak vznikl a proč v logu máte místo písmenka „U“ – písmenko „V“.

LUMINIA znamená světlo, ze staré hebrejštiny. Vymyslel ho můj kamarád, jehož předkové pocházejí z Izraele. Logo je inspirováno fontem pocházejícím ze starého Říma, kterým jsou napsány ty mystické věčné nápisy na římských stavbách. V jejich podání je U napsáno jako V. Řím je moje srdeční záležitost, kde jsme s kamarádkami dělávaly přehlídky Fashion Weeku mnoho let. A když jsme tak seděli na víně u Panteonu, font písma na jeho průčelí mi utkvěl v paměti.

Vaše produkty jsou zaručeně vhodné i jako dárek. Nabízíte v tomto ohledu něco speciálního?

Nabízíme možnost personalizovat přímo etiketu svíčky či parfému jménem obdarovaného nebo firemním logem pro vytvoření dokonale osobního daru a požadovaného „wow“ efektu a radosti ze skvěle vybraného dárku. LUMINIA svíčkou darujete pohodu, vůni, klid, teplo, světlo a příjemnou atmosféru, koho by tyto dary nepotěšily? Také nabízíme možnost doručit dárek obdarovaným osobám kamkoli na světě. Exkluzivně zabalený v ručně vyráběné luxusní dárkové kazetě. Dar, kterým uctíte, vzdáte vděk a zanecháte trvalý dojem s nádechem noblesy.

Který produkt je u Vás asi nejoblíbenější? A čím to je?

Je to kolekce White Tea & Jasmine, známá svojí elegantní a nadčasovou vůní bílého čaje s mámivým květem jasmínu. Okořeněná bohatou vůní ylang ylang, jemným dotekem bergamotu, levandule a provensálského tymiánu. Je to jedna z našich úplně prvních vůní a od té doby se její fan club jen rozšiřuje. Získá si Vás svojí zářivou čistotou a nevšední svěžestí, jemná, avšak velmi trvanlivá vůně absolutního luxusu.

Co je speciálního na Vašich skleněných nádobách, ve kterých produkty dodáváte?

Nádoby na svíčky ručně foukají čeští skláři z pravého Bohemia křišťálu. Každá nádobka je malým uměleckým dílem, které tvoří 6 párů precizních rukou a jeho výroba trvá 2 dny. Nádobka má čisté linie přesného válce, má rovné dno a precizně zabroušené hrany. Křišťál je sám o sobě hodnotný, krásně čirý a třpytivý. Většina zákazníků, když jim dohoří svíčka, používá křišťálovou nádobku dále. Samostatný příběh se váže také ke vzniku křišťálového víčka. Celý proces trval neuvěřitelné dva roky. Hledala jsem výrobce, který bude umět vyrobit dva dokonalé kruhy slepené „neviditelným“ lepem a na vrchu bude broušený diamant. Počet odmítnutí se slovy, že se něco takového vyrobit nedá, nespočtu, já jsem si však šla za svým a hledala dál. A dnes víčka korunují naše LUMINIA svíčky a později zdobí krásné nádobky v interiérech našich klientů.

Jak byste doporučovala vhodně vybrat vůni svíčky?

Vůně si vybere Vás. Ideální je mít možnost si ji ovonět osobně a vybrat si tu, která nás osloví na první „oňuch“, dát na intuici. V případě online nákupu je možné zakoupit testery parfémů v identických vůních svíček, jak nabízíme v našem online obchodu. V případě nákupu svíčky jako dárku bych doporučovala použít sekci Best Sellers či vybrat dle navržených příležitostí. Anebo se s námi poradit prostřednictvím našeho online chatu podle Vašich preferenci s informacemi, kde si přejete svíčku umístit.

V čem podle Vás dělají lidé nejčastěji chyby, když doma mají svíčku?

Šetří si ji. Zapalují ji na příliš krátkou dobu, knot nedostane dostatečný čas roztát vosk až po okraj, vytvoří se tunel a nevyužijí naplno potenciál svíčky. Nebo si vyberou svíčku z barveného parafínu, anebo se silnou syntetickou vůní, a poté je z ní bolí hlava.

Co pro Vás znamená luxus?

Dobře se vyspat, vstávat bez budíku, dát si to, na co mám zrovna chuť, jít tam, kam chci, dělat to, co mě baví, být s tím, s kým chci být. To jsou moje malé velké luxusy, které si užívám téměř každý den a jsem za ně moc vděčná.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články