Foundation Louis Vuitton uvádí výstavu THE MOROZOV COLLECTION

Redakce
12. Leden 2021
Čtenost článku je: 17706 [?]

Od 12. května do 10. října 2021 uvádí Foundation Louis Vuitton výstavu THE MOROZOV COLLECTION, jednu z nejproslulejších světových sbírek impresionistů a moderního umění. Jedná se o událost mezinárodního významu, která představí na jednom místě 200 mistrovských děl francouzského a ruského moderního umění ze sbírky bratrů Michaila a Ivana Morozovových. Vůbec poprvé od svého stvoření na přelomu 20. století vycestuje sbírka za hranice Ruska.

Tato unikátní výstava je druhým milníkem ze série ICONS OF MODERN ART (IKONY MODERNÍHO UMĚNÍ) organizované Foundation Louis Vuitton ve spolupráci s muzeem Ermitáž (Petrohrad), Státním muzeem výtvarných umění Alexandra Sergejeviče Puškina (Moskva) a Treťjakovskou galerií (Moskva). Navazuje na úspěšnou výstavu SHCHUKIN COLLECTION uspořádanou před čtyřmi lety, kterou navštívilo 1,3 miliónů lidí. Po představení sbírky Sergeje Ščukina a Samuela Courtaulda pokračuje Foundation Louis Vuitton v sérii věnované prominentním sběratelům – průkopnickým patronům moderního umění.

Výstava THE MOROZOV COLLECTION ve Foundation Louis Vuitton pokryje všechny galerie v proslulé budově Franka Gehryho. Na jediném místě přinese výběr z díla nejproslulejších francouzských a ruských umělců, jako je: Manet, Rodin, Monet, Pissarro, Toulouse-Lautrec, Renoir, Sisley, Cézanne, Gaughin, Van Gogh, Bonnard, Denis, Maillol, Matisse, Marquet, Vlaminck, Derain a Picasso. Spolu s nimi se představí Repin, Vrubel, Korovin, Golovin, Serov, Larionov, Gončarovová, Malevič, Maškov, Končalovský, Outkine, Saryan a Konenkov. O koncepci výstavy, která je příslibem úžasných objevů i nezapomenutelných okamžiků, se postarala hlavní kurátorka Anne Baldassari. Její jedinečná podoba připomene historické milníky a zdůrazní nadčasovou hodnotu děl, jež jsou příkladem rodícího se uměleckého modernismu konce 19. a počátku 20. století.

Bude to poprvé, co se díla z hudebního pokoje moskevského sídla Ivana Morozova ocitnou jinde než v muzeu Ermitáž. Monumentální dekorativní instalace sestávající ze 7 panelů Maurice Denise na téma Příběh Psyché (1908-1909), jež Ivan Morozov objednal v roce 1907, a 4 soch od Aristida Maillola, bude prezentována jako součást speciální scénografie v závěru expozice.

Katalog výstavy vychází z rozsáhlých nepublikovaných archivů Michaila a Ivana Morozovových, které jsou uchovávány ve Státním muzeu výtvarných umění Alexandra Sergejeviče Puškina a v Treťjakovské galerii. Publikace představí dosud nepublikované texty a dokumenty ilustrující bohatou historii rodiny Morozovovů. Jejím cílem je poskytnout kompletní přehled o francouzských dílech, které jsou součástí kolekce.

Odborný 520stránkový katalog výstavy THE MOROZOV COLLECTION – ICONS OF MODERN ART vydá Foundation Louis Vuitton ve spolupráci s Les Éditions Gallimard.

BRATŘI MOROZOVOVÉ

Michail Abramovič Morozov (1870 – 1903) a Ivan Abramovič Morozov (1871 – 1921) byli patroni umění, kteří dominovali moskevskému kulturnímu životu na přelomu 20. století, stejně jako Treťjakové, Mamontovové, Riabouchinští a Ščukinové. Prosluli díky svému patronátu nad soudobým evropským a ruským uměním, kterým výrazně přispěli k pozvednutí mezinárodní reputace moderních francouzských malířů.

Na radu pařížských předních prodejců umění – Paula Durand-Ruela, Ambroise Vollarda, Georgese Bernheima, Eugènea Drueta, Daniela-Henry Kahnweilera – Morozovové nakoupili více než 250 ikonických maleb a plastik od Cézanna, Gauguina, Van Gogha, Renoira, Moneta, Matisse, Marqueta, Deraina a Picassa, stejně jako monumentální dekorativní díla od Bonnarda a Denise a bronzové plastiky od Rodina, Claudela a Maillola. Intenzivně též shromažďovali díla soudobého ruského umění. Podařilo se jim získat téměř 400 maleb od ruských umělců reprezentujících realismus (Wanderers), symbolismus, impresionismus a postimpresionismus, jako je Vrubel, Korovin, Golovin, Serov a Outkine, stejně jako Larionov, Maškov, Končalovský, Saryan a Konenkov.

Jejich sbírky byly v roce 1918 zestátněny a umožnily vznik prvního světového muzea moderního umění: Státního muzea moderního západního umění/GMNZI, které bylo otevřeno v roce 1928 v moskevském sídle Ivana Morozovova. Od 30. let až do roku 1948 se jejich sbírky postupně rozšířily do ruských veřejných institucí: muzea Ermitáž, Státního muzea výtvarných umění Alexandra Sergejeviče Puškina a Treťjakovské galerie.

SPOLUPRÁCE MEZI INSTITUCEMI

Unikátní výstavy ve Foundation Louis Vuitton, organizované v rámci série ICONS OF MODERN ART a věnované sbírkám Ščukina a Morozovových, jsou dokladem pokračující spolupráce mezi francouzskými a ruskými institucemi.

Výstava THE MOROZOV COLLECTION je novým milníkem v institucionálním partnerství, které uzavřela Foundation Louis Vuitton s muzeem Ermitáž, Státním muzeem výtvarných umění Alexandra Sergejeviče Puškina a Treťjakovskou galerií. Zahrnuje také důležité zápůjčky ze Státního ruského muzea v Petrohradu, Národního uměleckého muzea Běloruské republiky (Minsk, Bělorusko), Dněpropetrovského muzea umění (Ukrajina), moskevského muzea MAGMA a soukromých sbírek Petra O. Avena a Vladimira a Ekateriny Semenikhine.

Foundation Louis zároveň podporuje rozsáhlý program výzkumu, konzervace a restaurace děl moderních francouzských (Picasso, Matisse, Gauguin a Van Gogh) a ruských (především Vrubel) umělců ze sbírek Puškinova muzea a Třeťjakovské galerie. Foundation Louis Vuitton se také angažuje v rámci projektu restaurování a modernizace Puškinova muzea.

Díky pokračujícímu partnerství s muzeem Ermitáž se skupina LVMH aktivně podílela na organizaci výstavy Morozovových, která se konala v roce 2019 v Petrohradu. Skupina LVMH také podpořila historický projekt pod vedením muzea Ermitáž s cílem renovovat v rámci stálých sbírek hudební pokoj ze sídla Ivana Morozovova. Tyto partnerské projekty jsou dokladem obětavosti s jakou skupina LVMH po téměř 30 let pečuje o umění a kulturní dědictví ve Francii i po celém světě (Evropa, USA, Čína, Japonsko…).

Louis Vuitton

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2

Firemní články

Louis Vuitton představuje kolekci Vendôme Flex, která nabízí tři ikonické styly
Výjimečné zastavení Vivienne u značky Louis Vuitton
Louis Vuitton představuje Les Extraits Collection
Pánská kolekce Louis Vuitton od Virgila Abloha pro sezónu podzim 2021
LV Trainer od Virgila Abloha pro sezónu jaro/léto 2021
NOVÉ SLUNEČNÍ BRÝLE LOUIS VUITTON PRO SEZÓNU 2021
Les Parfums Louis Vuitton píšou novou kapitolu své parfumérské ságy
Louis Vuitton představuje pánskou kolekci Pre-Fall 2021 od Virgila Abloha
LOUIS VUITTON limitovaná kolekce pro léto 2021 vás okouzlí
Louis Vuitton přichází s novými úžasnými vůněmi
LOUIS VUITTON PŘEDSTAVUJE PÁNSKOU KOLEKCI JARO/LÉTO 2021 TOKYO
Foundation Louis Vuitton uvádí výstavu THE MOROZOV COLLECTION
Louis Vuitton Horizon spojují moderní technologii a ikonický design
LOUIS VUITTON CRUISE 2021, KOLEKCE GAME ON
Kolekce Louis Vuitton LV2 od Virgila Abloha pro sezonu podzim/zima 2020
Parfémy Louis Vuitton evokující sílu a světlo
Novým ředitelem kolekcí dámského koženého zboží Louis Vuitton byl jmenován Johnny Coca
Louis Vuitton: luxusní kabelka Twist, se kterou uděláte dojem na kohokoliv
Louis Vuitton: Pánská letní capsule kolekce
Louis Vuitton odhaluje svoji novou kampaň Travel 2019
Speedy Bandouliare (fotografie Stef Mitchell)Louis Vuitton léto 2019
Louis Vuitton a jeho dámská kolekce jaro/léto 2019
Louis Vuitton Catwalk – kniha kompletní módní kolekce
Louis Vuitton představuje pánskou kolekci Podzim/Zima 2018
Louis Vuitton bere nadcházející Mistrovství světa vážněJste připraveni na fotbalové mistrovství? Louis Vuitton ano!
Louis Vuitton píše svým LE JOUR SE LÈVE novou kapitolu parfémové historie
Louis Vuitton: DÁMSKÁ KOLEKCE PRO SEZONU JARO-LÉTO 2018
Louis Vuitton představuje nový kousek Tambour Slim Metallic Flower
Nadace LINCOLN CENTER CORPORATE FUND pořádala GalaVEČER NA POČEST ZNAČKY LOUIS VUITTON
Louis Vuitton: Cruise 2018 a jeho inspirace Japonskem
Maison Louis Vuitton Vendôme: Louis Vuitton se vrací domů
Louis Vuitton představí kolekci kabelek a doplňků navržených s umělcem JEFFEM KOONSEM
Louis Vuitton: kolekce America’s Cup 2017
DÁMSKÁ KOLEKCE Louis Vuitton JARO/LÉTO 2017 spojuje atmosféru Paříže
Michelle Williams propůjčila svoji tvář kolekci šperků Blossom BB Louis Vuitton
TAMBOUR SLIM MONOGRAM SAVANE Louis Vuitton jsou jako stvořené pro odvážného cestovatele
LOUIS VUITTON: nová kolekce náramků Idylle Twist s ikonickými knítky
PARFÉMY LOUIS VUITTON: Cesta, která začíná na holé kůži
LOUIS VUITTON, od klasické kabely Steamer k dnešní City – odysea, která trvá již 115 let
Dobrodružná výprava časem v kolekci LOUIS VUITTON podzim/zima 2016
Nová řada zavazadel na kolečkách od Louis Vuitton
LOUIS VUITTON PŘEDSTAVUJE NOVOU ŘADU BALENÍ, KTERÉ ZŮSTÁVÁ VĚRNÉ TRADICI ZNAČKY COBY MISTRA V BALENÍ NA CESTY
LOUIS VUITTON PŘEDSTAVUJE SVOJI NEJNOVĚJŠÍ KAMPAŇ, JEJÍŽ HVĚZDOU JE LÉA SEYDOUX
VYDEJTE SE DO AFRIKY A PAŘÍŽE S NOVOU EDICÍ LOUIS VUITTON TRAVEL BOOK
JADEN SMITH V SUKNÍCH OD LOUIS VUITTON
DÁRKY PRO STYLOVÉ MUŽE V REŽII LV
PŘEKRÁSNÁ MĚSÍČNÍ ZNAMENÍ OD LOUIS VUITTON PRO KAŽDOU ŽENU
Louis Vuitton, Paris Fashion WeekPÁNSKÁ KOLEKCE JARO/LÉTO 2016 WORLD CLIQUE OD LOUIS VUITTON
LOUIS VUITTON PŘEDSTAVUJE UNIKÁTNÍ CESTOVATELSKÉ HODINKY ESCALE WORLDTIME
NOVÁ KOLEKCE OD NICOLASE GHESQUIÉRA PRO LOUIS VUITTON
SLUNEČNÍ BRÝLE CITY SHADES – PŘINÁŠÍ LOUIS VUITTON
LOUIS VUITTON MOVERS - KOŽENÁ ŘADA V LINE
LOUIS VUITTON - PSANÍ JE CESTA...
DESTINACE CESTOVNÍCH PRŮVODCŮ LOUIS VUITTON CITY GUIDES SE ROZŠÍŘÍ O ŠEST NOVÝCH MÍSTDESTINACE CESTOVNÍCH PRŮVODCŮ LOUIS VUITTON CITY GUIDES SE ROZŠÍŘÍ O ŠEST NOVÝCH MÍST
Official Press ReleaseLOUIS VUITTON - SERIES 2
Official Press ReleaseLOUIS VUITTON CRUISE 2015
Official Press ReleaseLOUIS VUITTON OTEVŘEL V PRAZE NOVÝ OBCHOD
Official Press ReleaseSPECIÁLNÍ LIMITOVANÁ EDICE - ŠÁTEK LOUIS VUITTON MONOGRAM PRO PRAHU
LOUIS VUITTON EMPRISE
PRO SVOU PRVNÍ KOLEKCI PRO LOUIS VUITTON SE NICOLAS GHESQUIRE INSPIRUJE STYLEM ART DECO
MICHELLE WILLIAMS PRO LOUIS VUITTON – NOVÁ KAMPAŇ VE FOTOGRAFIÍCH PETERA LINDBERGHA
LOUIS VUITTON PARNASSÉA: VZÁCNÝ DOTEK PAŘÍŽE
Official Press ReleaseLOUIS VUITTON: KNIHA THE BIRTH OF MODERN LUXURY
LOUIS VUITTON: NOVÁ KOLEKCE JARO/LÉTO 2013
KOLEKCE LOCKIT OD LOUIS VUITTON: ZAMKNĚTE SVOU LÁSKU
LOUIS VUITTON KOLEKCE CRUISE 2013

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Louis Vuitton

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže