Hotely Four Seasons představují ubytování v luxusu

24. Červen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 13102

Four Seasons Hotel je mezinárodní hotelová a rekreační společnost, která sídlí v Torontu v Kanadě. Po celém světě provozuje stovky exkluzivních hotelů a letovisek, které jsou doslova symbolem luxusu.

Hotely, jejichž název v překladu znamená „čtyři období“, mají v logu strom v proměnách během jednotlivých ročních období. V levé spodní části má strom holé větve, tak jak to bývá v zimě, a v horní části naopak disponuje spoustou drobných jarních lístků. Ty se v pravé horní části mění na silné letní listy, které se v pravé spodní části sotva drží jednotlivých větví. První hotel s tímto charakteristickým obrázkem byl otevřen v roce 1960 zakladatelem Isadorem Sharpem.

Historie Four Seasons Hotel

První myšlenka na vytvoření oddechového místa pro obchodní cestující, se zrodila v roce 1960 v hlavě mladého architekta Isadore Sharpa. Ten, posilněn svým prvním úspěchem, kdy navrhoval motel pro rodinného přítele, zatím sbíral zkušenosti především prací pro svého otce. Jist si v kramflecích se rozhodl zakoupit zchátralé pozemky v oblasti Toronta, jednoho z největších měst Kanady. Zde vytvořil své první samostatné dílo – Four Seasons Motor Hotel, které bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1961. Jelikož toto ubytování slavilo úspěch, rozhodl se tento mladý kanadský podnikatel expandovat se svou společností a vrhl se na stavbu dalších budov. Už dva roky po zprovoznění prvního hotelu, byl otevřen hotel Inn on the Park na předměstí Toronta. Hotelový resort se rozkládat na dvou patrech a nacházela se v něm rovněž i první kanadská diskotéka.

Kanada brzy začala být rozrůstajícímu se hotelovému impériu malá. Už v roce 1970 se tak lze ubytovat v dalším Sharpově hotelu tentokrát v Londýně. Právě tento krok vedl Sharpa k myšlence, že bude konkurovat dosavadním elitním hotelům, které už ale přestávaly stačit své době. Moderní a luxusní pojetí jeho hotelů ho ale brzy začínalo finančně devastovat. To v důsledku málem vedlo k bankrotu společnosti. Isadore Sharp byl nucen přehodnotit svůj stávající postup. Eliminoval náklady tím, že přestal kupovat nové pozemky a hotely budovat na zelené louce, a soustředil se na správu hotelů již existujících. V roce 1986 se tak stal přímou konkurencí hotelů Ritz-Carlton. Zatímco jeho soupeř kladl důraz na jednotnou podobu budov, hotely Four Seasons se odlišovaly tím, že služby poskytovaly v hotelech, které respektovaly lokální architekturu a potřeby. Odlišný způsob vedení byl nakonec tím pravým, co společnost katapultovalo zpátky na trh.

Přelom století pro Four Seasons Hotel neznamenal nic dobrého. Došlo k ekonomického poklesu, který se ještě prohloubil krizí cestovního ruchu po útocích z 11. září 2001. Společnost odmítala snižovat své ceny a celkové nároky na služby, které poskytovala. Ke zlepšení těchto poměrů došlo až po dlouhých šesti letech, kdy společnost souhlasila s prodejem podílů Billu Gatesovi, předsedy Microsoftu, a princovi Al-Waleed bin Talal ze Saudské Arábie. Tito dva investoři v současné době vlastní 95% společnosti. Zbývající procenta jsou stále ve vlastnictví zakladatele Sharpa. Síť hotelů Four Seasons se doposud rozšiřuje – nyní disponuje více než 100 hotely a rezidencemi po celém světě.

Hotelová politika

Jak již bylo řečeno, hlavní, v čem se Four Seasons odlišuje, je vedení této hotelové sítě. Společnost jako taková totiž nevlastní ani jednu z nemovitostí, ve kterých provozuje své hotely. Budovy spravuje jménem jejích vlastníků nebo developerů, se kterými má uzavřené smlouvy. Na základě těchto kontraktů potom může společnost Four Seasons mluvit do designu a celkového charakteru budovy, ve které jsou nabízeny hotelové služby. Dalo by se říct, že veškeré hlavní transakce, vedení a kontrolu, tak má pod svým dohledem. Zisk z provozu hotelové sítě je následně podle smlouvy rozdělován mezi společnost Four Seasons a vlastníka nemovitosti. Vzhledem k tomu, že hotely mají pověst velmi luxusních středisek, disponují také velkým počtem zaměstnanců, kteří se starají o všechna přání hotelových hostů. Náklady na údržbu a provoz jsou tedy obrovské. Zisky sice do jisté míry přesahují výdaje, ale jejich hodnota není nijak závratná. I přesto jsou hotely Four Seasons velmi zajímavé pro investory, neboť platí za zavedenou značku. Hotelům Four Seasons se v roce 2017 dostalo uznání i od prestižní Forbes Travel Guide. Své vysoké hodnocení vyslovil i TripAdvisor nebo například Michelin, který ocenil restaurace v hotelových resortech.

O tom, že hotelové ubytování není určeno jen pro krátký čas dovolené, vypovídá služba poskytovaná od roku 2014. Apartmány Four Seasons Residence, sloužící k tzv. rezidenčnímu pronájmu, lze nalézt v Severní Americe, Africe, Evropě i Asii. Zájem o toto dlouhodobější ubytování je v současní době velký, a proto v roce 2019 byla v Londýně otevřena samostatná budova Four Seasons Private Residences, která je určena pouze pro tento druh nájemníků.

Zajímavosti a novinky o Four Seasons Hotel

 

  • V roce 1997 se hotel společnosti Four Seasons v Austinu stal vůbec prvním hotelem, který poskytoval službu vysokorychlostního internetového připojení v bezdrátové podobě.
  • Služeb hotelů Four Seasons využilo již mnoho známých osobností. Hotel této společnosti v Texasu například obývala i anglická královna Alžběta II. při oficiální návštěvě tohoto státu.
  • V roce 2009 vyšla kniha Four Seasons: The Story of Business Philosophy, kterou napsal přímo zakladatel této sítě hotelů. Uvádí v ní historii celé společnosti od jejího založení.
  • Od ledna 2021 hotely Four Seasons nabízejí ubytování v elegantních pokojích, zaměřených na hypoalergenní citlivé jedince. Pokoje jsou inspirované přírodou a botanikou a eliminují částice v prostředí, které mohou způsobovat alergické reakce.
  • Donald „Boysie“ Bollinger, bývalý generální ředitel společnosti Bollinger Shipyards zakoupil v lednu 2021 rezidenci od Four Seasons za rekordních 13 milionů dolarů. Apartmán se nachází v New Orleans v Louisianě a má rozlohu 4 000 metrů čtverečních.

 

Galerie