Jak vznikly neopomenutelné a luxusní vozy značky Porsche

16. Prosinec 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 16036

Opět bychom vás rádi přivítali u našeho seriálu zaměřujícího se na historii těch nejikoničtějších značek, které vůbec můžete znát. Tentokrát se opět podíváme na zoubek další významné společnosti ve světě automobilů – a pokud si již pravidelně čtete náš seriál, jistě vám musí být jasné, která značka zde chybí. Samozřejmě je to skvělé Porsche, a tak to jdeme rychle napravit!

Porsche je značka, která vznikla u našeho souseda, konkrétně v Německu. Zakladatelem není nikdo jiný než Ferdinand Porsche, po němž jsou automobily samozřejmě pojmenovány. Od roku 2009 patří Porsche do koncernu Volkswagen, my si ale povíme zajímavé střípky z historie této automobilky a povíme si o spoustu informací o jejích začátcích.

Porsche je známé především díky faktu, že se zvládá měnit dle podmínek trhu. A pak samozřejmě pro jejich kvalitu vozů. Na to, jak jsou jejich sportovní auta využívána si stále udržují svůj vysoký výkon a spolehlivost. Jsou tak ideální i pro denní užití, a vězte, že vám jejich vůz jen tak nevypoví službu!

Ferdinand Porsche již v roce 1900 vystavil svůj první vůz, a to v Paříži. Jednalo se o elektromobil Lohner Porsche, a ano, opravdu čtete správně elektromobil. Ferdinand byl totiž velmi známý svými elektromotory, ve stejném roce nám dokonce představil i hybridní automobil kombinující benzin a elektřinu. Prvním automobilem této firmy se pak stalo Porsche 64, a to v roce 1938, kdy bylo sestaveno z velké části z komponentů z vozu Volkswagen Brouk. Roku 1944 se kvůli nepříznivým podmínkám války automobilka přesunula do města Gmünd, které se nacházelo v Rakousku.

Kvalitu vozů Porsche dokazuje i fakt, že více než 70 % všech jejich vyrobených automobilů stále brázdí silnice. To je určitě zapříčiněno i díky velkým bezpečnostním nárokům, které si značka klade.

  • V květnu roku 2006 získalo Porsche první místo za nejprestižnější luxusní automobilovou značku Institutu luxusu v New Yorku.
  • Ferdinand Porsche se ve svém životem setkal i s Adolfem Hitlerem, na jehož žádost se začal vyrábět lidový vůz s motorem v zadní části vozidla.
  • Ferdinand Porsche docházel na elektrikářské kurzy na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Liberci.
  • Automobilka Porsche a její zakladatel mají dokonce i své muzeum zřízené v jeho rodném domě – otevřeno bylo 11. 11. 2016. Nalezneme jej ve městě Vratislavice nad Nisou ve statutárním městě Liberec.

A co vy, už také poznáváte ikonickou značku Porsche?

Galerie