Jaká byla cesta k výrobě kvalitních plenek s Janou Chladovou

04. Červenec 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 29566

Jana Chladová se rozhodla, že i takové spotřební zboží, jako jsou plenky, můžou být designovým kouskem a opravdu dobře vypadat. Motivy jejích Kolorek baví nejen rodiče, ale i samotná miminka. Navíc jsou šetrné k přírodě i pokožce miminek. V roce 2020 pak k plenkám Jana přidala i látkové dětské doplňky kompletně navržené a vyrobené v Česku pod značkou KLRK HOME. Před pár dny Kolorky oslavily páté narozeniny a nejen o jejich cestě si s Janou popovídáme v dnešním rozhovoru.

Jano, představila byste, prosím, našim čtenářům vlastními slovy značku Kolorky?

Kolorky jsou designové plenky, moje srdcová záležitost. Cesta k nim mi trvala dva roky. Chtěla jsem propojit zboží každodenní spotřeby, kam plenky bezesporu patří, s krásným designem. Pro design a krásné věci mám slabost. A proč by i plenky nemohly dobře vypadat? Kromě toho jsou navíc šetrné k životnímu prostředí i dětské pokožce. Myslím si tedy, že na první pohled zaujmou krásnými vzory, a posléze maminky ocení právě jejich kvalitu, díky které jsou plenky pro miminka co nejpříjemnější.

Ale Kolorky dnes nejsou už jen plenky. Dlouho jsem vymýšlela, jak Kolorky posunout dál a přijít s něčím novým. V té době Sabina, která má u nás na starosti design, řešila výbavičku pro svoje miminko. A tak přišel nápad začít vyrábět designové dětské doplňky, které budou neokoukané, z kvalitních materiálů a navržené i vyráběné v Česku. Momentálně tak nabízíme pod značkou KLRK HOME i různé látkové doplňky – mušelinové plenky, osušky, ponča, mazlicí dečky, žínky, bryndáky – ale třeba také nažehlováky nebo rostoucí metr na zeď. A chystáme spoustu dalších novinek.

Co Vás před lety dovedlo k založení firmy?

Bylo to během roku 2014, kdy jsem si plně uvědomila, že potřebuji změnu a začala jsem hledat inspiraci všude kolem sebe. Četla jsem různé časopisy, knihy, například Jak stvořit pecku na trhu, Osobní business model s myšlenkovou mapou a další. Přála jsem si mít něco vlastního, vydat se jiným směrem. Plenkám ale předcházelo mnoho jiných nápadů – například zakoupení některé funkční franšízy, otevření bistra a tak dále. Nic z toho ale nebylo možné skloubit s dosavadní prací. Ze začátku jsem potřebovala, aby nebyla nutná má fyzická přítomnost – nabízel se tedy e-shop. Na jaře 2016 jsem v jednom časopisu našla krásné plenky ze zahraničí. Zjistila jsem, že u nás nic takového dostupné není. A bylo rozhodnuto. Postupně jsem začala vše připravovat, nejprve jsou oslovila firmu ze zahraničí o spolupráci, což nevyšlo, tak jsem se do toho pustila sama – od návrhu, přes výrobu až po distribuci.

Jak rodiče reagovali na Vaše plenky?

Reakce jsou od začátku báječné a dodávají mi energii pro další práci. Jsem zákazníkům za podporu moc vděčná, vždycky říkám, že máme skvělé zákazníky. Jsou šťastní, protože mají malá miminka, rodinu, lásku – takového zákazníka si přejeme snad všichni. Kolorky taky milují sociální sítě a sociální sítě milují Kolorky. Samozřejmě se najdou i výjimky, ale dnes už vím, že se nemůžu zavděčit všem. Sama jsem náročný zákazník a chci být opečovávaná, takže to stejné chci i pro naše zákazníky. Jakýkoliv malý nedostatek ihned řešíme prostřednictvím zákaznické podpory ke spokojenosti zákazníka.

Na čem si především při výrobě zakládáte?

Od začátku jsem si přála, aby plenky nejen hezky vypadaly, ale zároveň aby byly šetrné k přírodě i k pokožce miminka. Od toho se odvíjel požadavek na vybrané materiály. Chtěla bych vyrobit takové plenky, které v rámci možností minimalizují dopad na přírodu a zároveň budou miminkům příjemné a udrží dětské zadečky v suchu. S každým dalším modelem se tomuto cíli přibližujeme. KOLORKY DAY NATURE jsou takové moje testovací plenky. Zkouším, kam až se dá dojít s využitím co nejšetrnějších materiálů k přírodě, aby přitom plenka stále držela svůj komfort. Škoda, že se netěší takové oblibě. Nicméně vývoj NATURE ještě není u konce. S bambusovými se brzy rozloučíme a najdeme cenově příznivější materiály.

A u KLRK HOME jdeme ještě dál – vše probíhá kompletně v Česku. Od počátečních návrhů, přes výběr materiálů, až po výrobu. Jde tedy o lokální výrobu, za což jsem moc ráda.

V čem jste viděla zásadní problémy u plenek ostatních značek?

U ostatních značek žádné problémy nehledám, každý pracuje na základě svých nejen finančních možností, nastavení konceptu, strategií a tak dále. Konkurenci sleduji jen zpovzdálí, vždy jsem zvědavá na jejich novinky. Zajímá mě jejich reakce na současný trh, učím se od zkušenějších.

Co Vás na Vašich plenkách asi nejvíce těší?

Řekla bych, že spokojení zákazníci. Vidím, jak každý měsíc společně rosteme, jak plenky usnadňují rodičům péči o miminko, hezké motivy jim dělají radost. A že to celé má smysl. Líbí se mi, že to vše můžu dělat po svém a zkoušet si, kam až se dokážeme s materiály dostat, jak ještě dokážeme trh s plenkami zpestřit. Žiju si svůj profesní sen, to bych přála každému.

Slyšeli jsme, že nyní slavíte páté výročí firmy. Kdybyste měla zhodnotit Vaše dosavadní úsilí, dosáhla jste toho, čeho jste chtěla?

Odpracovala jsem si každičký moment z těch pěti let Kolorek, a tak je to vlastně pořád. Mám ráda, když mám přehled, co se děje. Dlouho jsem na Kolorkách pracovala sama. Postupně jsem věci, které neumím nebo jim nerozumím, svěřila kolegům, kteří se v nich orientují a společně jsme dnes na cestě, která má stále velký potenciál. Vždy jsem věděla, že to tak je. Jen se s tím učím pracovat. A s pokorou přijímat výzvy, které přicházejí.

Máte nějaké plány na další léta?

Já mám vždycky velké plány. Bez těch to nejde. Může se ale stát, že ne všechny plány vyjdou, tak je zatím nechci úplně prozrazovat. Aktuálně pracujeme na spoustě novinek, jen to trvá trošku déle, než jsem původně myslela. Mým cílem je, jak už jsem zmínila, najít dokonalý kompromis mezi udržitelností a pohodlím dítěte – proto pořád vyvíjíme nový druh plenky. Nyní máme nejnovější bambusovou řadu, ale už jsme zase v procesu vývoje dalšího druhu. Do budoucna si přeji, abychom měli ještě více spokojených maminek a miminek. Mám ještě velké plány a těším se, co mi život přichystá.

Připravili jste si pro zákazníky nějaký dárek k Vašim narozeninám?

Samozřejmě, bez našich skvělých zákazníků bychom páté narozeniny neslavili, tak je potřeba trošku odměnit i je. Celý červen máme pro rodiče připravené Kolorky i naše doplňky KLRK HOME za zvýhodněnou cenu. Zároveň také od nás všichni zákazníci dostanou k nákupu dárek – ať už je to nažehlovací jednorožec, noční plenky zdarma nebo něco z kolekce KLRK HOME.

Co pro Vás znamená luxus?

Luxus vnímám nejen jako krásné věci, kterými se mohu obklopit. Ať už je to příroda, architektura, design, móda. Vnímám ho i jako možnost zažít výstavu Design Week v Miláně, užívat si svoji práci atd. Luxus je pro mě hlavně ten pocit, který s sebou přináší. Radost, štěstí, klid, touha nebo vášeň. A v dnešní době mi jako největší luxus přijde svoboda a mír.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články