Jaký je život módní návrhářky Beaty Rajské

25. Srpen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 42551

Beata Rajská je módní návrhářka a podnikatelka. Absolventka SPŠO v Trenčíně a filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Prezentovala své kolekce v mnoha metropolích a na spoustě místech světa. Dodržuje prezentace svých nových kolekcí dvakrát do roka. Kromě autorské tvorby tvoří se svým týmem v ateliéru a v dílnách modely na zakázku i projekty na klíč.  Jak sama říká „Ani sám nevíš, kam až můžeš dosáhnout. Tvojí hranicí je nebe… “

Paní Rajská, prozradila byste našim čtenářům, co Vás lákalo na světě módy a proč jste se mu rozhodla oddat?

Já si myslím, že to bylo strašně jednoduché. V době, když v módě neexistovalo nic, jsem vyrůstala v prostředí, kde mamince a taťkovi záleželo na designu a samozřejmě i na tom, jak chodíme oblečení, co si doma pověsí na zeď. Vyrůstala jsem mezi časopisy a knihami. Knihy a časopisy, které vozil ze světa strejda architekt, se ochraňovaly víc jak šperky. No, vlastně touha vystudovat něco, čím si budu sama sebe a okolí „vylepšovat oko”, byla jediná cesta.

Pamatujete si, jaké první oblečení jste navrhovala?

Bylo to už na základní škole. Vrchol mé tvorby v té době byly dokonalé slim kalhoty s prvky džín z doma tkaného lněného plátna. Když mi je už v bráně školy pochválila mladá učitelka slovenštiny, která byla „ikonou stylu”, byla jsem v sedmém nebi.

Slyšeli jsme, že jste se dostala na střední školu i jako pedagog. Co Vám tato zkušenost přinesla?

Bylo to po druhé mateřské a učila jsem technologii a estetiku. A co mi to dalo? Ukázalo se, že když „chceš zapalovat, musíš sám hořet!” Jen tak vytáhneš z mladých lidí kolem sebe maximum.

Pamatujete si Vaši úplně první přehlídku?

Ty první jsem měla už na střední škole. Liberec a soutěže kolem módy, vítězství, to bylo nejvíc. Pak jsem na chvíli udělala „úkrok” a vystudovala filozofii. Ale stále tvrdím, že to bylo přesně to, co jsem měla pro kariéru udělat. Otevřelo mi to spoustu nadhledů a i mých pohledů na design a módu. No a moje první skutečná přehlídka byla asi v roce 1999.

Jakého úspěchu, který se Vám stal, si nejvíce vážíte?

Asi to, že i po 20 letech mé kariéry je neustále vidět jméno Beata Rajská. Lidé přijdou a velmi často chtějí znát mé názory, a k mému velkému úžasu a vděku jsou ty názory brané s respektem.

Na jaké druhy oblečení se především zaměřujete?

Děláme krásné kabáty, kostýmy, sportovní komplety, ale nejvíc se na nás obrací klientky (a velmi často jejich partneři) se zakázkou na šaty. Zvládáme vyrboit všechny druhy – cocktail, šaty na léto, protokol, večerní, avantgarda a tematicky svatební. A pak jsou tu také protokolární a firemní projekty na klíč.

V čem si myslíte, že přináší Vaše značka především inovaci?

Jedna věc je neustálé hledání nových technologických řešení (jsem nejen návrhář, ale i technolog). Hledám nové materiály, technologické postupy, výztužné materiály atd. V době, když se začala řešit otázka udržitelnosti, jsme už v této oblasti měli x let práce za sebou.

Když jsem byla pozvána poprvé před několika lety na panel o udržitelnosti módy, žasla jsem jako Alenka v říši divů. Diskutovalo se o věcech, které jsme my měli už ve společnosti dávno vyřešené. A recyklace? Ano, už dávno. Když kupujete velmi drahé certifikované materiály, často na zakázku, přemýšlíte o jejich využití a pozdější recyklaci zodpovědněji. I tento přístup je „důsledek” té mé vystudované i vrozené filozofie.

Mít nepřeplněný, ale stylový a šmrncovní šatník bez přehnaných ekologických stop – to je pro nás velmi důležité.

Jak to probíhá, pokud si u Vás chce klientka objednat oblečení na míru?

Jednoduše navštíví butik, zavolá nebo napíše e-mail a domluví si s kolegyněmi termín schůzky se mnou. Po první konzultační schůzce a výběru materiálů se začíná pracovat na zakázce, která potřebuje podle náročnosti 2–3 zkoušky, aby vše bylo tak, jak má být.

Pokud se nemýlím, v blízké době Vás čeká výjimečná událost? Představíte nám, o jakou se jedná?

Pokud myslíte autorskou přehlídku v Brně, tak ta je tento týden. A bude úžasná, protože tam budou představeny krásné modely z nové kolekce lemované v industriálním prostředí Nová Zbrojovka, která bude poprvé využita tímto způsobem.

Mohla byste nám, prosím, přiblížit přehlídku CARPE DIEM, která nedávno proběhla?

Původně měla být představena už v listopadu, ale „díky” situaci to bylo až teď v březnu. Kolekce Carpe Diem ready-to-wear je ódou na běžné momenty, okamžiky dnů z jara a z léta. Je to klasická Beata Rajská – sofistikovaná ženskost a elegance, skvělé materiály všech druhů s excelentním propojením střihu a designu.

Proč jste si vybrali darovat šek právě nadaci Vize 97?

Vždy si vybírám projekty a lidi, kterým věřím. V prosinci při křtu našeho kalendáře jsme darovali šek nadaci Chantal Poullain a nadaci Veroniky Kašákové. A teď tedy nadaci Vize 97 Václava a Dagmar Havlové. Vím, že darované prostředky budou správně použité.

Co pro Vás znamená luxus?

Luxus – to je žít a pracovat tak, abych měla pocit, že žiji. Ne, že jsem na útěku. Práce mi přináší prostředky, abych si mohla užívat volný čas, mohla být s rodinou a s přáteli, cestovat a číst. Ano, prožívat každý moment. Vlastně takové “Carpe Diem”.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

BEATA RAJSKÁ

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články