Luboš Korbička, zlatnický mistr, designér, zakladatel značky Šperky KORBIČKA

Redakce
08. Červenec 2021

Když se řemeslo spojí s vášní, mění se profese v poslání. Právě tento výjimečný jev nastal v případě uznávaného šperkaře Luboše Korbičky. Ten již od svého ranného mládí věděl, že se jeho život přiblíží cestě jeho otce, známého kovorytce. Po vystudování zlatnického oboru Luboše nadchlo nejen zlato, ale i drahé kameny. Pro ně i pro inspiraci pro své tvoření cestuje po celém světě, aby mohl v jedinečných kouscích zachytit neopakovatelné osobnosti svých klientů. Jeho cílem je tvořit šperky, o kterých lidé sní. Za svým posláním se vydává ve známé brněnské dílně společně s týmem nadšených talentů. Právě to vytváří kouzlo jeho originálních šperků.

Otázka
Luboši, byl byste tak hodný a v rychlosti představil svou tvorbu našim čtenářům?
Odpověď
Má tvorba stojí na slibu tvořit šperky, o nichž lidé sní. Díky tomu mohu zhmotňovat jedinečné kousky, které vycházejí z osobností mých klientů. Pracuji s drahými kovy, drahokamy a diamanty z celého světa. Baví mě originální barvy a tvary. Také moc rád pracuji s organickými tvary, které naleznete i v mých autorských kolekcích.

Otázka
Prý jste věděl už odmala, že si přejete být zlatníkem. Díky čemu jste si byl tak jistý?
Odpověď
Jsou věci, které jednoduše víte a cítíte. Já měl to štěstí, že jsem se k nim dostal díky otci už v dětství. Otec se mi snažil studium tohoto oboru tajně rozmluvit, ale já prostě věděl, že tohle je „moje cesta“.
Otázka
V čem podle Vás tkví největší kouzlo šperků?
Odpověď
Drahé kovy i kameny fascinují lidstvo od jeho samého počátku. V těchto materiálech se ukrývá neopakovatelná energie a díky šperkům z ní lze tvořit, dovolím si tvrdit, živé umění. Živé proto, že každý kousek žije životem svých majitelů.

Otázka
Na čem si při tvorbě šperků nejvíce zakládáte?
Odpověď
Na řadě věcí od toho, aby byl každý kousek řemeslně dokonalý, až po to, aby měl každý šperk „duši“.
Otázka
Používáte ty nejkvalitnější materiály, které k výrobě existují. V čem bychom nalezli hlavní rozdíl mezi nimi a těmi levnějšími?
Odpověď
V první řadě jde o unikátnost daného materiálu. Nejčastěji pracuji s 18karátovým a 14karátovým zlatem. Z drahokamů jde nejčastěji o turmalíny – oblíbené jsou bikolorní – smaragdy, pro které si jezdím do Kolumbie, safíry a v neposlední řadě barevné diamanty. Rozdíl je i v tom, že kvalitní materiály nejen vydrží po generace, ale zároveň časem nabývají na hodnotě.

Otázka
Jaké kolekce šperků vyrábíte?
Odpověď
V naší dílně vznikají šperky od svatebních prstenů až po jednoduchou SIMPLE a SUMMER kolekci, ve kterých naleznete šperky na každodenní nošení. A pak jsou tu šperky na zakázku, z nichž dokážeme vyrobit celou jedinečnou kolekci přímo na míru zákazníkům.
Otázka
Slyšeli jsme, že u Vás nejsou výjimkou ani náušnice pro děti. V čem se liší od těch klasických?
Odpověď
Liší se hlavně v zapínání, to je řešeno pomocí dětské brizury. A také v tom, že jde o první šperk, který dívky v životě dostanou, čímž nabývají na mimořádné hodnotě zejména v podobě emoce, kterou si k nim nositelky vybudují.

Otázka
Jak u Vás probíhá výroba na zakázku? Jak mají klienti postupovat, kdyby měli zájem nechat si zhotovit šperk?
Odpověď
Začínáme vždy tím nejdůležitějším – osobním setkáním. Musíme se s klienty poznat, zjistit, co se jim líbí, jakou mají osobnost, při jaké příležitosti by chtěli šperky nosit a jaké materiály můžeme zvolit. Navrhujeme šperky tak, aby ke svým nositelkám a nositelům dokonale pasovaly.
Následuje designová fáze, 3D modelování a představení návrhu. S klienty pak doladíme detaily a poté se v naší dílně můžeme pustit do výroby.
Ideální je, když klienti na první setkání přijedou alespoň s nějakou představou nebo ukázkou šperků, které se jim líbí. Tehdy získáme jistotu, že společně dokážeme vytvořit mistrovský kousek, jenž přesně splní očekávání, představy a sny.
Otázka
Jak dlouho zabere výroba takového šperku, jako je snubní prsten?
Odpověď
Doba výroby šperků se liší podle náročnosti. Jednodušší výrobky máme hotové do několika týdnů, na některé ale může zákazník čekat i několik měsíců. Je to kvůli broušení kamene nebo náročnosti zpracování, když si klienti vymyslí šperk na míru.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Osobně luxus vnímám jako svobodu. Je to svoboda dělat to, co beru za své poslání. Svoboda tvořit výjimečné kousky. Myslím si, že to je ten největší luxus.
Děkujeme za rozhovor

Šperky KORBIČKA

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Šperky KORBIČKA

Soutěže společnosti