Luxusní sportovní vozy značky Lamborghini

25. Únor 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 19918

Žijeme v době, kdy snad každý potřebujeme k běžnému žití auto. Dovedete si třeba představit, jak by se vám zkomplikoval život, kdybyste automobil neměli? Nejspíše ani ne, zkrátka je to pro nás již taková samozřejmost. Pokud ale chcete jezdit v opravdové kvalitě a máte rádi, když se na vás okolí otáčí při pohledu, v jak luxusním sportovním voze jezdíte, je jasné, že si musíte vybrat jednu z předních značek. Dnes si v našem seriálu o ikonických značkách představíme Lamborghini, výrobce doslova supersportovních vozů, jež se řadí k opravdové špičce na trhu.

Lamborghini má bezpochyby jednu z nejzajímavějších historií svého založení vůbec. Úplně původně totiž vyráběla traktory, k nimž se později přidala i produkce klimatizací. Až pár let nato, kolem roku 1963, vznikla značka, jak ji známe dodnes – silná firma vyrábějící silné automobily.

Rovnou si musíme říci, že když mluvíme o založení značky Lamborghini, jedná se především o domněnky. Existuje totiž hned několik verzí příběhu, jak Lamborghini vzniklo, ale my si tu povíme nejpravděpodobnější příběh, který o značce nejspíše znáte i vy sami. Firma totiž pravděpodobně vznikla díky sporu Ferruccia Lamborghiniho a Enza Ferrariho, z jehož jména jde snadno odvodit, která společnost díky němu vznikla. Ferruccio chtěl vytvořit konkurenci, a tak přišel s vlastní značkou a prvním prototypem automobilu nesoucím název 350GTV.

Tento zmíněný první automobil Lamborghini byl poháněn dvanáctiválcovým motorem o výkonu 350 koní. Není tak ani divu, že se hned první rok prodalo 130 kusů vozu 350GTV.

Značka Lamborghini se ale postupně dostávala do finančních problémů. Musela proto prodat svou traktorovou divizi. Ani tak se ale firma neubránila úpadku, zachránilo ji až odkoupení jinými vlastníky, kdy se postupně dostala do rukou společnosti Audi, která ji vlastní dodnes.

  • Lamborghini nese ve svém logu býka, neboť se v tomto znamení narodil sám Ferruccio.
  • Spor, kvůli němuž vznikla samotná značka Lamborghini, nejspíše vyvolala hádka mezi Ferrucciem a Enzou Ferrarim, jež se týkala kvality spojky ve voze Ferrari 250GT. Enzo totiž reagoval podrážděně na stížnosti Ferruccia, který se nakonec rozhodl opravit si spojku sám. Právě to dalo příčinu ke vzniku této věhlasné společnosti.
  • Lamborghini Countach byl první vůz, který nabízel otevírání dveří vzhůru, čímž v roce 1971 šokoval svět.

Galerie