Nejznámější aukční domy: Artcurial

18. Duben 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 23882

Artcurial je francouzský aukční dům založený v roce 2002. Sídlí v Paříži a má pobočky v několika dalších městech včetně Bruselu, Milána a Monte Carla. Artcurial se specializuje na prodej výtvarného umění, šperků, luxusních hodinek a klasických automobilů a stal se jedním z předních aukčních domů v Evropě.

Společnost Artcurial založili Nicolas Orlowski, bývalý obchodník s uměním, a Francis Briest, bývalý ředitel francouzského aukčního domu Christie's, o němž jsme se již v našem seriálu zmiňovali. Oba muži chtěli vytvořit nový typ aukčního domu, který by byl přístupnější sběratelům i široké veřejnosti. Věřili, že spojením tradičního formátu aukcí s moderními technologiemi a marketingovými technikami by mohli přilákat širší okruh kupujících a prodávajících.

Jedním z jedinečných rysů Artcurial je důraz na současné umění a design. Společnost si vybudovala pověst společnosti, která prodává špičková díla nejen začínajících umělců, ale i těch zavedených, jako jsou Pablo Picasso, Joan Miró a Salvador Dalí. Artcurial také pravidelně pořádá aukce designu 20. století, včetně nábytku, osvětlení a dekorativního umění.

Další důležitou oblastí, na kterou se společnost Artcurial zaměřuje, jsou klasické automobily. Společnost se stala významným hráčem na evropském trhu s historickými a vzácnými automobily a pořádá pravidelné aukce v Paříži, Monaku a dalších městech. V posledních letech společnost Artcurial vytvořila několik světových rekordů v prodeji klasických automobilů, včetně vozu Ferrari 335 Sport Scaglietti z roku 1957, který se v roce 2016 prodal za 32 milionů eur.

Kromě aukcí nabízí společnost Artcurial sběratelům a prodejcům také řadu dalších služeb. Patří mezi ně oceňovací služby, plánování pozůstalosti a soukromé prodeje. Společnost disponuje týmem odborníků v různých oborech, včetně umění, šperků, hodinek a automobilů, kteří mohou klientům poskytnout rady a poradenství.

Celkově se společnost Artcurial etablovala jako významný hráč na světovém trhu s uměním díky svému inovativnímu přístupu k aukcím a zaměření na současné umění a design. Se svým sídlem v Paříži se stala centrem pro sběratele a prodejce z celého světa a nadále rozšiřuje svůj záběr na nové trhy a regiony.

  • Artcurial se nebojí využívat ke své propagaci i sociální sítě. Jednou například využila Instagram k prezentaci kolekce vintage kabelek Hermès, čímž přilákala na prodej mladší a rozmanitější publikum.
  • V roce 2019 společnost Artcurial vytvořila světový rekord v prodeji díla pouličního umělce Banksyho. Dílo s názvem Love is in the Bin“ bylo skartovanou verzí jednoho z Banksyho nejslavnějších děl. Prodalo se za 1,2 milionů eur, což je téměř 29 milionů Kč.
  • Kromě aukcí pořádá Artcurial ve svém pařížském sídle také kulturní akce a výstavy. Patří mezi ně koncerty, filmové projekce a přednášky odborníků z různých oborů. Společnost má na místě také knihkupectví a kavárnu, což z ní činí oblíbené místo pro milovníky umění a sběratele.

Galerie