NOVÁ KOLEKCE VYSOKÉHO ŠPERKAŘSTVÍ CARTIER LE VOYAGE RECOMMENCÉ

07. Červen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 20336

Vstupte do světa vzrušující kolekce vysokého šperkařství od značky Cartier - Le Voyage Recommencé. Jak samotný název naznačuje, tato kolekce vás zve na nezapomenutelnou cestu. Cestu do nitra tvorby jednoho z nejstarších šperkařských domů na světě, kde Maison objevuje své savoir-faire a tvůrčí procesy z nové perspektivy a přistupuje ke svým základům zcela překvapivým způsobem.

Unikátní styl Cartier je charakterizován čistými liniemi, harmonií tvarů a hrou proporcí, které se promítají do každého jednotlivého kusu a vytvářejí dokonale vyvážený šperk s výrazným vizuálním dojmem. Kolekce se drží vysokých standardů a zdůrazňuje poctivé zlatnické řemeslo. Nechybí ani typické prvky, jako je hra se světlem, geometrie a kontrastní barvy, které dodávají šperkům jedinečný charakter. Tato kolekce oživuje vzácné architektonické šperky a oslavuje život prostřednictvím bohatých barevných harmonií. Každý kousek je mistrovsky navržen a vyroben s pečlivostí a precizností, které jsou charakteristické pro značku Cartier. Le Voyage Recommencé přináší nový rozměr do světa šperkařství a představuje nezapomenutelnou sbírku, která oslní každého, kdo si ji zvolí.

Jedinečná kolekce šperků, která je první zastávkou na inspirativní cestě. Tato sbírka přináší více než osmdesát unikátních šperků, přičemž středobodem jsou fascinující náhrdelníky. Kolekce Le Voyage Recommencé oživuje neživé a osvobozuje se od statických prvků. Náhrdelník Sama, inspirovaný pohybem vířících dervišů, vytváří silný vizuální dojem díky své kompozici a 19,27karátovému cejlonskému safíru. Spirálovité linie a oblouky evokují pohyb a objemný design je doplněn arabeskami, na jejichž povrchu se hraje se světlem.

Pro šperky Cartier je všechno založeno na kamenech, které vyvolávají emoce a pocit výjimečnosti. Prsten Ondule zdobí 0,92karátový šedofialový diamant obklopený diamanty ve tvaru půlměsíce, které dodávají prstenu tajemný lesk. Přírodní klenoty jsou zasazeny do důmyslných struktur, které vytvářejí pohyb, reliéf a objem. Kolekce Cartier nepodlehá romantice ani přeslazenosti při ztvárnění přírody. Tvůrčí napětí se pohybuje od hyperrealismu přes stylizaci až po abstrakci. V náhrdelníku Panthère Givrée se stylizace a figurace prolínají. Kočičí hlava je ztvárněna realisticky, od nosu po mandlové smaragdové oči a špičaté uši. Srst šelmy je rozplétána do geometrických tvarů a zdobena onyxovými skvrnami. Mistrovské dílo představuje panter, který bdí nad třemi akvamaríny o celkové váze 20,33 karátu a vytváří silný kontrast. Jemné doteky lapis lazuli přidávají do kompozice další rozměr. Motiv pantera do šperkařského světa přivedl sám Louis Cartier v roce 1914, kdy vytvořil hodinky zdobené srstí této šelmy z platiny, diamantů a onyxu, což vyvolalo velký ohlas.

Vášeň pro svět a různorodé kultury je dědictvím šperkařského domu. Náhrdelník Girih se poddává pokušení cestovat a nabízí jedinečnou interpretaci jednoho ze základních témat stylu Cartier –islámského umění a nádhery jeho architektury. Vše je prezentováno v té nejrafinovanější a nejnázornější formě, v podobě souhry linií, motivů a symetrie. Intenzita šperku se snoubí se silou chromatické harmonie mezi smaragdy ze Zambie a tyrkysy vybroušenými na míru. V souladu s tradicí versatilních kousků domu Cartier lze centrální přívěsek oddělit a nosit jako brož.

Pro Cartier jsou drahé kameny s charakterem smyslem existence každého jedinečného díla. Náhrdelník Claustra představuje soubor diamantů broušených do tvaru štítu, včetně pozoruhodného 4,02karátového exempláře, uprostřed složité struktury tvořené lomenými liniemi. V celém náhrdelníku se násobí efekty perspektivy a prolínání reliéfu, zatímco světlo vibruje a cirkuluje. Otevřená struktura šperku v sobě nese kontrast diamantů střídajících se s onyxem – ikonická kombinace černé a bílé, kterou Cartier zavedl do svého repertoáru ke zdůraznění geometrie ve svých návrzích na počátku 20. století, ještě před obdobím, které se stalo známým jako Art Deco. I tento kus je transformovatelný a náhrdelník lze rozdělit na dvě části.

Vedle unikátních kusů kolekci doplňují dvě soupravy šperků – Unda a Voltea, jejichž součástí je náhrdelník, náušnice i prsten. Náhrdelník Unda obsahuje šedesát sedm smaragdových kabošonů různých velikostí vlnících se mezi množstvím diamantových paprsků. Grafická a zároveň minimalistická struktura kontrastuje s leskem a kulatostí drahokamů a vytváří tak motiv vln. Základem náhrdelníku Voltea se stala klasická kombinace černé a červené. Každý korálek byl zvlášť vybroušen a zasazen do struktury z růžového zlata tak, aby se vzájemně nedotýkal s ostatními. Otevřený rám z onyxu a osazení diamanty umožňují šíření energie v pravidelných vlnách od jednoho kamene ke druhému.

Cartier si pro odhalení své kolekce Le Voyage Recommencé vybral Florencii, kde se koncem května konal slavnostní večer v zahradě paláce Palazzo Corsini. Ten patří k jedněm z nejkrásnějších míst ve městě a jsou zde díla Rubense, Fra Angelica a Caravaggia. Palác, proslulý svým uměleckým a historickým odkazem, se proměnil ve velkolepé prostředí, kam bylo pozváno mnoho významných hostů blízkých domu Cartier: Gong Li, Vanessa Kirby, Elle Fanning, Golshifteh Farahani; velvyslankyně Kimberly Woltemas, Tara Emad; a přátelé Domu Adrien Brody, Riley Keough, Stéphane Bak a Pom Klementieff.

Samotné šperky pak bylo možné si prohlédnout v toskánské vile Villa Reale di Marlia, kde byla uspořádána výstava exkluzivního výběru kusů vysokého šperkařství. Za výstavou stála Patricia Urquiola, architektka a designérka, která je věrnou přítelkyní Maisonu a podílela se na předchozí prezentaci high jewellery kolekce Sixième Sens (2021). Tato všestranně nadaná španělská designérka vytvořila velkolepou expozici s 80 vitrínami a více než 350 vystavenými kusy, které v sobě kombinovaly sofistikovanost a organické prvky, soustředěné kolem oblastí inspirace Cartier.

Galerie