O advokátní kanceláři Strnad Legal a problémech IT práva s Martinem Strnadem

25. Říjen 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 31676

Martin Strnad je advokát s více než 15 lety zkušeností v advokacii, který prošel také pozicemi firemních právníků ve dvou globálních společnostech. Specializuje se na právo v oblasti IT, duševního vlastnictví a telekomunikací a na právní podporu startupů. Martin je také člen obou rozkladových komisí Českého telekomunikačního úřadu. Je zakládající partner advokátní kanceláře Strnad Legal s. r. o. Ve volném čase rád chodí na dlouhé túry po horách a lesích nebo programuje webové aplikace v Pythonu.

Můžeme Vás poprosit, zda byste nám popsal Vaši advokátní kancelář a přiblížil nám, na co se nejvíce zaměřujete?
Naše kancelář se specializuje na služby v oblasti ochrany duševního vlastnictví vč. např. zápisů ochranných známek a užitných vzorů, podporu nových společností, jako jsou např. IT startupy, a na práci pro hudebníky a média, showbusiness. Našimi klienty jsou ale i velké společnosti především z technologického sektoru, kterým poskytujeme komplexní právní poradenství, včetně compliance. Umíme samozřejmě pomoci i klientům v jejich osobním životě – každý někdy potřebuje převést nemovitost nebo koupit auto. A to i ve složitých případech, včetně návrhu optimálního daňového strukturování při zapojení našich spolupracujících daňových poradců. Na co jsme ale skutečně hrdí, je náš praktický, přímočarý přístup k poskytování služeb a také technologie vč. automatizované tvorby dokumentů, které používáme. Věříme, že mix dlouholetých zkušeností některých členů týmu a flexibility malé firmy je ten správný recept na špičkovou, ale rychlou, cenově efektivní, a přitom lidskou právní podporu.

Co jsou asi nejčastější případy, kdy se k Vám někdo obrací ohledně poradenství?
Nejčastěji řešíme jednání o smlouvách nebo připravujeme vzorové dokumenty pro podnikání, jako jsou například obchodní podmínky. V některých případech se na nás klienti obrací také při řešení problémů vzniklých až při nasazování informačních systémů. IT společnosti ale mají také stejné každodenní potřeby v právní oblasti jako všichni ostatní podnikatelé, takže se zabýváme také vstupy investorů do společností, změnami ve společnostech nebo třeba pracovním právem.
Jak přistupujete ke svým klientům? Máte pocit, že se v tom oproti jiným advokátním společnostem odlišujete?
Snažíme se být představiteli moderních trendů v advokacii. Rozhodně nejsme dnes jediní, kdo rádi poskytují služby rychle, neformálně, převážně online a především prakticky, s důrazem na reálnou pochopitelnost a využitelnost našich výstupů.

Říkal jste, že se kromě IT záležitostí zaměřujete i na běžné situace v našich životech. Jakých záležitostí se to většinou týká?
Advokát má být schopen pokrýt všechny oblasti práva. V realitě je to ale jako třeba s lékaři nebo řemeslníky. Každý je dobrý v některých oblastech, ale složité kauzy v oblastech, které jsou mu vzdálenější, zase rád přenechá kolegům, kteří s nimi mají čerstvé zkušenosti. Proto rádi pomůžeme klientům v běžných věcech, které se týkají například převodů nemovitostí, vymáhání dluhů nebo některých přestupkových řízení. Ale třeba u vysoce riskantní trestní věci nebo bolestivého rozvodu bychom zvážili doporučení na některého z našich spřátelených kolegů – specialistů.
Na co je nejdůležitější myslet při založení nové firmy?
Je těžké vybrat jedinou věc. Začátek podnikání je složitý proces a velká přidaná hodnota právníka je, když zná byznys, ve kterém se nová společnost pohybuje a může klientovi pomoci nezapomenout včas se rozhodnout i o důležitých strategických otázkách, které nemusí být na první pohled zřejmé. Pokud bych si ale měl vybrat jedinou věc, tak kromě formálních kroků, které jsou k založení společnosti samozřejmě potřeba udělat, je to především zamyšlení se nad vnitřní strukturou společníků ve společnosti. Hned od začátku by mělo realitě odpovídat to, kdo má jaké podíly a co se s nimi stane v případě některých typických situací, jako je třeba nedohoda na důležitých obchodních věcech nebo touha po odchodu jednoho společníka.

Co povětšinou řeší matky na rodičovské dovolené, které si chtějí začít přivydělávat?
Gig Economy je stále populárnější a vidíme to v naší praxi i my. Podnikatelé například konzultační služby a další kancelářské profese nakupují formou spolupráce "na IČO". Začátek podnikání je ale složitý v jakékoli situaci, a při péči o malého potomka obzvlášť. Člověk má často tendenci v úplných začátcích opomenout "nepodstatné" formality, což později může bolet. Rozhodně se vyplatí alespoň správné nastavení formy podnikání – tedy třeba získání živnostenského oprávnění, přihlášení k těm správným daním včetně například DPH, pokud se vám to vyplatí, a použití nástrojů nebo outsourcovaných služeb na administrativu, jako je hlavně účetnictví. Pokud máte konkrétní produkt nebo chcete dělat větší marketing, tak také doporučuji zamyšlení nad registrací ochranných známek a právní prověření názvů produktů dříve, než zainvestujete do webu nebo do propagačních materiálů.
Co pro Vás znamená luxus?
Hm... Luxus vnímám jako to, co si člověk dopřeje jen výjimečně a dělá mu to největší radost. Pro mě jsou to zážitky jako klidná večeře v restauraci ve společnosti milovaného člověka , ale třeba i východ slunce v Alpách, projížďka na motorce nebo ostříhání u dobrého barbera. Co se výrobků týče, tak luxus, který si dopřávám, je takový ten praktický, kde si, i když možná za relativně hodně peněz, člověk kupuje špičkovou kvalitu a funkci – potrpím si především na nové technologie jako třeba chytré hodinky a špičkové telefony, jako správný právník také na dobré formální oblečení a na vynikající sýry a víno.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Strnad Legal

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články