O životě designéra ve Philips Roda Whitea

20. Prosinec 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 36857

Rod White studoval design nábytku na Art College v Edinburgu. Stáž v oddělení produktového designu u značky Toshiba v Tokiu přivedla Roda Whitea před 25 lety k designérskému týmu Philips. Dnes je pověřen kreativním a strategickým směřováním společnosti TP Vision, která vyrábí a distribuuje televizory a audio produkty Philips TV & Sound po celém světě. 

Jak vypadá typický den designéra televizí?

Náš návrhářský tým se věnuje všem hlavním kategoriím spotřební elektroniky značky Philips. Snažíme se přistupovat k navrhování tak, aby každý náš produkt poskytoval ten nejlepší uživatelský zážitek, ať pro cestování, práci, nebo jen relaxaci v obývacím pokoji. Například u televizí začínáme nejprve sledováním nejnovějších trendů ve společnosti, které následně ovlivňují nejen naše estetická rozhodnutí, ale také samotný technický vývoj.

Naším běžným pracovním dnem se tak prolíná přenášení poznatků o nejnovějších trendech do prvních náčrtů, převádíme vybrané směry do 3D návrhů anebo interně diskutujeme již hotové návrhy s našimi týmy po celém světě či s našimi evropskými partnery, jako jsou značky Bowers&Wilkins zajišťující audio pro naše televize, dále také tkaniny Kvadrat a kůže Muirhead. Nicméně vždy se jedná o velmi plynulý proces.

Myslím, že můžeme říct, že jste si svůj domov zařídil v minimalistickém stylu. Je minimalismus váš oblíbený směr?

Při navrhování svého domu jsem vycházel spíše než z čistého minimalismu z jasného cíle použít kontrolovanou paletu materiálů s co nejmenším množstvím detailů a bez známek přeplněnosti. Méně vizuálního nepořádku pro mě znamená klidnější zážitek z celého prostředí.

Promítá se minimalismus i do vaší filozofie designu?

Náš přístup k navrhování nazýváme „evropským designem“. U výrobků spotřební elektroniky pracujeme s dvěma klíčovými prvky – žádné zbytečné detaily a inovativní použití materiálů – které jsou dle mého názoru vyjádřením moderní domácnosti.

Kde berete inspiraci pro své návrhy?

Součástí života designéra je být otevřený a být si vědom probíhajících změn. Inspiruji se hlukem a třením, ke kterému dochází, když dojde ke změně společenských očekávání. Když se změní chování, musí se tato změna odrazit i v našich výrobcích a v tom, jak splňují potřeby uživatelů.

Ke komu nejvíce vzhlížíte v oblasti designu?

Hodně se inspiruji v architektuře – Kenzo Tange v Japonsku a studio Dualchas ve Skotsku jsou skvělými odrazovými můstky.

Jaké jsou současné trendy v televizním designu?

U televizorů OLED je vytvářen neustálý tlak na jejich štíhlost, ale také se aktuálně závodí v samotných kategoriích LED. Hlavním trendem je dokonale integrovat displeje velikosti XL do moderních domácností za pomoci chytrých řešení pro montáž na stěnu, odkazováním na tvary a materiály nábytku nebo i odstraněním vypnuté, takzvané mrtvé obrazovky díky novým možnostem nastavení v pohotovostním režimu. Televize by měla do domova přinášet hodnotu za každých okolností.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

TP Vision