O životě zpěvačky Kateřiny Marie Tiché

18. Leden 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 36783

Kateřina Marie Tichá, zpěvačka, které je 27 let a pochází z Vlašimi. Čerstvá držitelka ceny Anděl v kategorii Objev roku za odbornou veřejností i posluchači výborně přijaté debutové album Sami. V letošním roce navázala spolupráci s legendární frýdeckomísteckou kapelou Bandjeez, která dlouhodobě provázela předčasně zesnulého Davida Stypku. Autorka básnické sbírky Ostrov, co chutná jako pomeranče.

Kateřino, mohla byste se nám, prosím, v rychlosti představit?

Jsem zpěvačka, muzikantka, textařka, držitelka Anděla v kategorii Objev roku za desku Sami a autorka básnické knížky Ostrov, co chutná jako pomeranče. Hraju s kapelou Bandjeez a pomalu ale jistě začínám pracovat na nové desce.

Prozradíte našim čtenářům, co vás dovedlo k dráze zpěvačky?

Odmalička jsem si zpívala nejrůznější vymyšlené příběhy a měla jsem v sobě takový neurčitý tlak, že chci a musím být vypravěčkou. Dlouho jsem nevěděla, jestli budu „jen“ psát, nebo i zpívat, ale když jsem se začala učit na kytaru, celé to do sebe zapadlo.

Kterou písničku jste si poprvé sama složila? A jaké na ni byly reakce?

Pokud nepočítám úplně první pokusy, když mi bylo 5 nebo 6 let, úplně první písnička se jmenovala „Bez tebe“ – a složila jsem ji po první lekci kytary. Poprvé jsem ji myslím hrála právě svému tehdejšímu kamarádovi a učiteli kytary a ten byl úplně nadšený. Píseň samozřejmě skončila v zapomnění – přece jen mi bylo 14 a byla plná klišé a banalit, ale ráda na to vzpomínám.

A jakou máte Vy sama v oblibě asi nejvíce? A z jakého důvodu?

Z mých písní mám nejraději asi Divokou a Vítr, protože jsou to dvě takové nejosobnější zpovědi o tom, co bych od sebe, od lidí kolem a od života chtěla.

Spousta lidí by si vůbec nedokázala představit složit písničku, která se rýmuje a ještě má nějaký hlubší smysl. Jak vás napadne text k písničce? Je nějaký klíčový faktor, k němuž musí dojít?

Ano, většinou se musí stát to, že se mě něco z okolního, nebo z mého vnitřního světa hluboce dotkne – a já to třeba i v jedné jediné větě zaznamenám na papír. Takových záznamů mám desítky až stovky – průběžně se k nim pak vracím a dívám se, jestli jsou v nich schované celé příběhy, které můžu napsat, nebo jestli si musí ještě počkat. Někdy mám takový úryvek zapsaný i pár let, než ho rozepíšu ve větší útvar – a někdy taky pak skončí v koši, protože pro mě ztratí svou platnost.

Co je podle Vás na dráze zpěvačky nejsložitější?

Myslím, že těžké jsou třeba ty momenty, kdy tvrdě makáte a nemáte žádnou zpětnou vazbu. To teď mluvím hlavně o začínajících zpěvačkách, které ještě nemají okruh posluchačů. Někdy se to pak zdá jako boj s větrnými mlýny. I tak jsem ale přesvědčená o tom, že pokud něco člověk opravdu chce, je třeba prostě jen vytrvat.

Nazpívala jste písničku Tančíme spolu s kapelou JELEN. Jaké to pro Vás bylo?

Tehdy mi bylo snad osmnáct nebo devatenáct let a všechno kolem profesionální muziky pro mě bylo úplně nové. Řekla bych, že to už tenkrát bylo velké dobrodružství a jsem za to do dnes moc ráda. Kluci jsou bráchové a parťáci.

 Slyšeli jsme, že se o Vás říká „zpěvačka s nejdelšími vlasy“ – jak moc si tedy na svých vlasech zakládáte?

To už nějakou chvíli neplatí – trochu jsem změnila sestřih :). Ale svoje vlasy mám pořád moc ráda a snažím se o ně starat. Stejně jako o celý zbytek těla.

Máte nějaký koncert, který pro Vás byl srdcovou záležitostí a nemůžete na něj zapomenout?

Mám – křest desky Sami v Malostranské besedě. Na ten doufám nikdy nezapomenu, protože to bylo poprvé, co se mnou vyprodaný sál zpíval úplně všechny moje písničky. Byla to dlouho odkládaná oslava desky, spojení s kapelou Bandjeez, toho, že můžeme být na chvíli zase všichni pohromadě a užívat si tu pospolitost a hudbu…

Co pro Vás znamená luxus?

Nedávno jsem o tom přemýšlela – a je to pro mě asi stav, kdy mám dostatek času a energie na dělání toho, co miluju, ať už je to hudba, cestování nebo třeba jen sázení květin - a zároveň i na svoje blízké a osobní život. To je pro mě momentálně asi největší luxus.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články