Pomocné tlapky slaví 20 let činnosti a 244 předaných psů

15. Únor 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 15719

Již 20 let činnosti slaví 6. února 2021 nezisková organizace Pomocné tlapky. Za tu dobu úspěšně vychovala a předala 244 psů – 125 asistenčních, 96 šikovných společníků, 14 vodících a 9 rezidenčních canisterapeutických psů. Každý z nich je cvičen na míru, dle konkrétního postižení klienta. Asistenční psy poskytuje společnost klientům do užívání zdarma.

Pomocné tlapky připravují psy pro klienty upoutané na mechanický, či elektrický vozík, nebo chodící za pomoci berlí. „Naší specializací je výcvik psů pro děti postižené s autismem (PAS) nebo ADHD, kde máme velmi dobré výsledky. Cvičíme také psy pro epileptiky, kdy z nich zvládne přivolání pomoci a ‚ošetření‘ pacienta po záchvatu. Např. otočení klienta do stabilizované polohy, podání krabičky s léky, či ručníku,“ říká Hana Pirnerová, ředitelka neziskové organizace Pomocné tlapky a dodává: „Každý pes je originálem, stejně tak, jak jsou originální naši klienti.“

Jedním ze spokojených majitelů psa od Pomocných tlapek je i paní Jarka Machová: „Sháněla jsem pro sebe asistenčního psa. A šťastná náhoda mi přivedla do života Pomocné tlapky. Po těch 20 letech už mám od nich třetího asistenčního psa a žádat o psa u jiné organizace mě ani nenapadlo,“ říká a její přítel, RNDr. Ladislav Metelka, Ph.D. vysvětluje, proč jsou u Pomocných tlapek spokojeni: „Dlouhodobě se snažím sledovat dění ve světě asistenčních psů, u nás a v zahraničí a za těch 20 let jsem poznal, že Pomocné tlapky patří ke skvělým organizacím i v mezinárodním srovnání.“

Pomocné tlapky cvičí psy pro tato zaměření:

Asistenční pes: Částečně nahrazuje službu osobních asistentů nebo rodinných příslušníků a snižuje závislost klientů na této péči, zvyšuje samostatnost a sebevědomí. Z toho vyplývá možnost klienta aktivně a plnohodnotně se zapojit do běžného života a zlepšit navazování komunikace s okolím. Pes ovládá desítky povelů: otevře a zavře dveře, rozepne zip, sundá rukavice, ponožky, podá předměty z různých materiálů, přivolá pomoc, otevře pračku, vyndá prádlo, podá kolíčky na prádlo atd.

Šikovný společník: Je určen pro klienty těžce tělesně postižené, kteří nejsou schopni plně komunikovat se psem, ale jeho přítomnost a asistence napomáhá rehabilitaci, rozvoji motoriky a případně mentálnímu rozvoji. Pes plně asistuje i třetí osobě, které pomáhá při péči o klienta, např. odnáší plenky, otvírá dveře matce, která nese 30 kg těžké dítě atp.

Organizace Pomocné tlapky samozřejmě následně pečuje o psy ve formě rekondičních setkání, poradenství od trenérů a procvičování povelové techniky po celou dobu služby psa. Dále vzdělává především v oblasti péče o psa a zdravovědy, ale také dodává dotované krmivo, či zajišťuje veterinární servis.

Jednorázová pomoc , pošlete DMS ve tvaru  

DMS POMOCNETLAPKY 30  na telefonní číslo 87 777
DMS POMOCNETLAPKY 60  na telefonní číslo 87 777
DMS POMOCNETLAPKY 90  na telefonní číslo 87 777

Cena: Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč.
ORGANIZACE obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Dlouhodobá pomoc

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30  na telefonní číslo 87 777
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60  na telefonní číslo 87 777
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90  na telefonní číslo 87 777

Každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30, 60 nebo 90 Kč. Více na www.darcovskasms.cz.

Galerie