Poznejte příběh luxusního výrobce automobilů Bentley

01. Červenec 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 19859

Seriál zabývající se ikonickými značkami je u nás na luxusu již tak trochu tradicí. Je podle nás totiž důležité dozvědět se zajímavé informace o známých značkách, které vídáme kolem sebe, jezdíme v jejich automobilech, anebo si oblékáme jejich oblečení. V každém článku se zaměřujeme na právě jednu konkrétní značku. Dnes přichází na řadu opět firma, která se zabývá oblečením. Konkrétně si představíme značku Bentley, její historii i zajímavosti.

Bentley je britský výrobce luxusních automobilů a vozů třídy GT. Od svého založení, které proběhlo roku 1919, si získala značka opravdu velký ohlas a prošla řadou zajímavých události. Jejím zakladatelem byl W. O. Bentley, po němž nese firma samozřejmě i svůj název. Původně byl tento muž znám především pro výrobu rotačních leteckých motorů, velkou oblíbenost si jeho značka však získala i díky autům.

I přestože dnešní obrat firmy činí přes 2100 milionů liber, i Bentley poznal temné chvíle. Velká hospodářská krize v roce 1929 totiž firmu dostala doslova ke dnu, poněvadž zájem o drahé vozy velmi klesl. Nezbylo tedy nic jiného než značku prodat společnosti Rolls-Royce. V této době si Rolls-Royce udělal z Bentley vlastně svůj další vůz. V 80. letech se však značka opět postavila na vlastní nohy a vyrábí své vlastní řady automobilů. A to dnes pod taktovkou Volkswagen Group.

Mezi vozy, které od roku 1998 Bentley vyrobil, můžeme jmenovat kupříkladu Arnage, Hunaudieres Concept, Continental GT kupé, velmi oblíbený vůz poháněný dvanáctiválcovým motorem, Bentley Mulsanne, Bentley Bentayga SUV a spoustu dalších.

Zajímavé je, že roku 2002 představil Betley svůj vůz Bentley State Limousine přímo královně Alžbětě II. za účelem oslavy zlatého výročí. To byla ale jen taková třešnička na dortu, velmi oblíbeným vozem se poté stal Bentley Continental GT, jehož popularita vzrostla natolik, že továrna v Crewu nestíhala odbavit tak velkou poptávku a čekací doba na výrobu jednoho tohoto luxusního automobilu velmi vzrostla.

  • Bentley již několik let po sobě prodává více než deset tisíc vozů ročně.
  • Neoblíbenější modelovou řadou je vůz Continental GT, který zaznamenal rekordní výstup prodejů.
  • Kdybychom četli původní knihy Jamese Bonda, mohli bychom zaznamenat, že vůz „Blower Bentley“ byl právě Bondův automobil.

Galerie