Přední česká návrhářka oblečení Jiřina Tauchmanová

Ondřej Petera
01. Říjen 2019

Jiřina Tauchmanová patří mezi přední české návrhářky, tvoří módní design způsobem Haute couture. Je držitelkou evropského prvenství ocenění EIRENE z roku 2014. Módní tvorbě se věnuje víc než 30 let a bere ji, jako svoje životní poslání. Sama říká, že, dělá lidi krásnější. Je výjimečná tím, že nepodléhá žádnému módnímu diktátu ani módním hitům, pro svou tvorbu se nechává pouze inspirovat a každý její výrobek je originál. Klientům dopřává dokonalou péči, zahrnující kvalitní práci i materiály. Vše dělá ve svém osobitém stylu, díky němuž můžete vidět unikátní kousky. Díky své originalitě se podílí na mnoha zahraničních projektech, její modely oblékají celebrity a významné osobnosti. Zároveň se ve svém salonu v Praze na Sokolské 32 odborně postará o všechny své klienty.

Otázka
Můžete našim čtenářům říci pár vět o Vašem krejčovství?
Odpověď
Jsme krejčovství v Nové Pace s mnohaletou tradicí. Šijeme šaty a obleky na zakázku. Jedná se převážně o business módu, čili košile pánské i dámské, sukně, halenky, obleky, šaty atd. Dbáme na kvalitní materiály značek: Cerruti, Huddersfield, Holland & Cherry, Carnet, Guabello, Tallia di Delfino, CAD. Zároveň se věnuji oděvnímu návrhářství a vymýšlím nové kolekce, které se také zhotovují v našem krejčovství. Nejnovější je kolekce luxusních dámských šatů Flowers inspirovaná květinami. Veškeré potisky na materiály i šperky si navrhuji sama ve spolupráci s dalšími odborníky.
Otázka
V čem je Vaše krejčovství jiné než ostatní?
Odpověď
Jiné je v tom, že jsem návrhářka a klientům tím můžeme poskytnout možnosti individuálního přístupu, kreativity a originality. To v klasickém krejčovském salónu nenajdete.
Otázka
Prozradíte nám nějaké své známé zákazníky?
Odpověď
Se svými zákazníky udržujeme profesní vztah a nerada bych prozrazovala konkrétní jména i firmy, které oblékáme. S klienty spolupracujeme dlouhodobě a oblékli jsme i řadu známých osobností.
Otázka
Řídíte se módními trendy?
Odpověď
Módní trendy částečně sleduji, ale příliš se jimi neřídím. Máme vysoký standart v rámci naší značky, který dodržujeme. To vše musí být v souladu s přáním našich klientů.
Otázka
Co dominuje Vašemu šatníku?
Odpověď
Praktické, pohodlné oblečení. Nejčastěji kalhoty a halenky.
Otázka
Pro koho nejčastěji šijete?
Odpověď
Převážnou skupinu našich klientů tvoří podnikatelé, manažeři, úředníci atd. Hlavní skupinou jsou lidé, kteří si váži kvalitní práce a dokáží ocenit náš servis.
Otázka
Kdy se ve vás zrodil nápad stát se krejčím?
Odpověď
Už jako čtyřleté dítě jsem vyhledávala vše, co bylo spojeno se šitím a stříháním. Rodiče rychle pochopili, že chránit mě před nůžkami nemá význam a raději mě naučili používat šicí stroj a další pomůcky. Do té doby spíš hrozilo, že se zraním.
Otázka
Jak vzpomínáte na svůj začátek?
Odpověď
Doba byla úplně jiná než teď, nebylo nic k dostání a tím to možná bylo jednodušší. Vyrábělo se, co bylo třeba od manšestráků po šusťákové soupravy. Kreativita nebyla na místě. Nebylo prostě na výběr. Po roce 1989 jsem díky cestování a novým příležitostem objevila další možnosti, materiály i inspiraci pro svou práci.
Otázka
Jak dlouho trvá výroba obleku na míru a jak takový proces probíhá?
Odpověď
Nejdřív klient přijde na změření a výběr látky, konzultujeme s ním další detaily. Za 14 dní je první zkouška, týden na to druhá zkouška a za dalších cca 14 dní si klient zakázku vyzvedne. Celkem to celé trvá pět až osm týdnů.
Otázka
Kam se bude ubírat móda za deset let?
Odpověď
To je složitá odpověď. Z pohledu krejčovství určitě do kvalitních materiálů. Z pozice oděvní návrhářky se zřejmě opět občas obmění to, co už tu někdy bylo.
Otázka
Co je pro Vás luxus?
Odpověď
Luxus nacházím ve všech výrobcích, ať už se jedná o odívání, šperk či jiný doplněk, které jsou z kvalitních materiálů a výborně vypracované.