Přední česká návrhářka oblečení Jiřina Tauchmanová

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
01. Říjen 2019

Jiřina Tauchmanová patří mezi přední české návrhářky, tvoří módní design způsobem Haute couture. Je držitelkou evropského prvenství ocenění EIRENE z roku 2014. Módní tvorbě se věnuje víc než 30 let a bere ji, jako svoje životní poslání. Sama říká, že, dělá lidi krásnější. Je výjimečná tím, že nepodléhá žádnému módnímu diktátu ani módním hitům, pro svou tvorbu se nechává pouze inspirovat a každý její výrobek je originál. Klientům dopřává dokonalou péči, zahrnující kvalitní práci i materiály. Vše dělá ve svém osobitém stylu, díky němuž můžete vidět unikátní kousky. Díky své originalitě se podílí na mnoha zahraničních projektech, její modely oblékají celebrity a významné osobnosti. Zároveň se ve svém salonu v Praze na Sokolské 32 odborně postará o všechny své klienty.

Otázka
Můžete našim čtenářům říci pár vět o Vašem krejčovství?
Odpověď
Jsme krejčovství v Nové Pace s mnohaletou tradicí. Šijeme šaty a obleky na zakázku. Jedná se převážně o business módu, čili košile pánské i dámské, sukně, halenky, obleky, šaty atd. Dbáme na kvalitní materiály značek: Cerruti, Huddersfield, Holland & Cherry, Carnet, Guabello, Tallia di Delfino, CAD. Zároveň se věnuji oděvnímu návrhářství a vymýšlím nové kolekce, které se také zhotovují v našem krejčovství. Nejnovější je kolekce luxusních dámských šatů Flowers inspirovaná květinami. Veškeré potisky na materiály i šperky si navrhuji sama ve spolupráci s dalšími odborníky.
Otázka
V čem je Vaše krejčovství jiné než ostatní?
Odpověď
Jiné je v tom, že jsem návrhářka a klientům tím můžeme poskytnout možnosti individuálního přístupu, kreativity a originality. To v klasickém krejčovském salónu nenajdete.
Otázka
Prozradíte nám nějaké své známé zákazníky?
Odpověď
Se svými zákazníky udržujeme profesní vztah a nerada bych prozrazovala konkrétní jména i firmy, které oblékáme. S klienty spolupracujeme dlouhodobě a oblékli jsme i řadu známých osobností.
Otázka
Řídíte se módními trendy?
Odpověď
Módní trendy částečně sleduji, ale příliš se jimi neřídím. Máme vysoký standart v rámci naší značky, který dodržujeme. To vše musí být v souladu s přáním našich klientů.
Otázka
Co dominuje Vašemu šatníku?
Odpověď
Praktické, pohodlné oblečení. Nejčastěji kalhoty a halenky.
Otázka
Pro koho nejčastěji šijete?
Odpověď
Převážnou skupinu našich klientů tvoří podnikatelé, manažeři, úředníci atd. Hlavní skupinou jsou lidé, kteří si váži kvalitní práce a dokáží ocenit náš servis.
Otázka
Kdy se ve vás zrodil nápad stát se krejčím?
Odpověď
Už jako čtyřleté dítě jsem vyhledávala vše, co bylo spojeno se šitím a stříháním. Rodiče rychle pochopili, že chránit mě před nůžkami nemá význam a raději mě naučili používat šicí stroj a další pomůcky. Do té doby spíš hrozilo, že se zraním.
Otázka
Jak vzpomínáte na svůj začátek?
Odpověď
Doba byla úplně jiná než teď, nebylo nic k dostání a tím to možná bylo jednodušší. Vyrábělo se, co bylo třeba od manšestráků po šusťákové soupravy. Kreativita nebyla na místě. Nebylo prostě na výběr. Po roce 1989 jsem díky cestování a novým příležitostem objevila další možnosti, materiály i inspiraci pro svou práci.
Otázka
Jak dlouho trvá výroba obleku na míru a jak takový proces probíhá?
Odpověď
Nejdřív klient přijde na změření a výběr látky, konzultujeme s ním další detaily. Za 14 dní je první zkouška, týden na to druhá zkouška a za dalších cca 14 dní si klient zakázku vyzvedne. Celkem to celé trvá pět až osm týdnů.
Otázka
Kam se bude ubírat móda za deset let?
Odpověď
To je složitá odpověď. Z pohledu krejčovství určitě do kvalitních materiálů. Z pozice oděvní návrhářky se zřejmě opět občas obmění to, co už tu někdy bylo.
Otázka
Co je pro Vás luxus?
Odpověď
Luxus nacházím ve všech výrobcích, ať už se jedná o odívání, šperk či jiný doplněk, které jsou z kvalitních materiálů a výborně vypracované.
Děkujeme za rozhovor

JIŘINA TAUCHMANOVÁ - COUTURE

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže