Univerzální, tempovky nebo objemovky? Najděte s námi ty správné běžecké boty

09. Květen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 08. 06. 2023

Běžecká obuv je klíčovou složkou pro dosahování jakýchkoli běžeckých cílů, ale zároveň pomáhá předcházet častým zraněním. Každý vrcholový běžec vám proto doporučí do kvalitní obuvi investovat. Jak si ale v enormním množství nabízených běžeckých bot vybrat? Přinášíme vám seznam tipů běžeckých bot sportovní značky PUMA, která letos oslaví své 75. výročí. Z její revoluční řady NITRO si vybere opravdu každý. Obuv z této řady totiž splňuje požadavky profesionálních i hobby běžců, a navíc jsou všechny tyto modely vyvíjeny ve spolupráci s odborníky v testovacím centru Nitro Lab.

Revoluční řadou PUMA NITRO oslavila před dvěma lety značka velkolepý návrat na běžeckou scénu. Od té doby si modely získávají přízeň běžců po celém světě. V Čechách si boty oblíbili například profesionální běžci jako jsou Marcela Joglová, Vít Pavlišta či Moira Stewartová. Přečtěte si jejich pocity z novinek pro rok 2023 a najděte své favority v rodině PUMA NITRO i vy.

Univerzální tréninkové boty pro běžecké pracanty

Univerzální běžecká bota ForeverRUN NITRO poskytuje spojení revoluční stability došlapu a výrazného tlumení díky inovativnímu systému RUNGUIDE. Boty jsou tak přesně tím správným modelem, který většina běžecké populace potřebuje. Dle nedávného průzkumů společnosti PUMA se totiž ukázalo, že až 60 % běžců neřeší svou techniku a 80 % hobby běžců nevlastní žádné speciální běžecké boty, což může zvyšovat pravděpodobnost zranění. S tímto modelem stabilizujícím běžecký krok jim však můžete efektivně předcházet. Navíc byl tento model otestován v doposud nejrozsáhlejším běžeckém testu 196 zúčastněných, kteří jej označili za měkčí, stabilnější a citlivější než ostatní stabilizační modely.

ForeverRUN NITRO ocenila i olympionička Marcela Joglová, která se zotavuje po operaci kotníku a tento vysoce stabilizační model jí umožní ten nejpohodlnější návrat zpět na startovní čáru. „Jsem moc ráda, že Puma přišla s botami, které jsou určené pro potřeby každého běžce. Silueta ForeverRUN NITRO mně velmi mile překvapila. Boty jsou opravdu měkoučké a stabilní, takže ideální pro můj návrat po operaci kotníku. Aktuálně má nejoblíbenější bota, se kterou se vracím zpět do formy,“ říká Marcela.

Elitní silniční závodky pro zlepšování osobáku

Model Deviate NITRO Elite 2 je navržen jako hnací motor pro výbušný běh. Poskytuje tlumení nové úrovně a díky technologii PWRPLATE z karbonových vláken zajišťuje maximální návratnost energie. Tato běžecká bota navíc poskytuje prvotřídní odpružení bez zatížení navíc. Je totiž vyrobena z lehké mono-síťoviny. Takže jsou vám v botě vidět i ponožky, což může být příjemným zpestřením nebo také pěkným oříškem, když zjistíte, že nemáte reprezentativní ponožky. Odolná pryž PUMAGRIP potom zajistí přilnavost k více povrchům a běh bez námahy, takže se nemusíte obávat podkluzování.

Model Deviate NITRO Elite 2 je často preferovaným modelem na závody. Těch se dle nedávného výzkumu značky PUMA účastní až 16 % dotazované běžecké populace. „Elitky“ označila jako jeden ze svých nejoblíbenějších modelů špičková česká běžkyně Moira Stewartová, která v tomto modelu vyhrála také první letošní pražský 1/2 maraton. Pokud patříte mezi výkonnostní běžce, kteří chtějí pravidelně překonávat své osobní rekordy, tento mode je pro vás jako šitý na míru.

Zdolávání jakkoliv náročného terénu

Fast-Trac NITRO je vhodnou obuví pro dosahování těch nejlepších výkonů v jakkoli náročném terénu. Tyto běžecké boty jsou proto extrémně odolné vůči vnějším vlivům, zároveň však poskytují chodidlům potřebnou prodyšnost a jsou tak vhodné do každého počasí. Díky pěnám NITRO a PROFOAMLITE dochází ke spojení bezkonkurenční odezvy a systému tlumení dopadů, které běhu společně poskytují potřebnou lehkost. Navíc zajišťují díky inovativní podrážce prvotřídní přilnavost a jsou tak dokonalým společníkem při běhu na každém povrchu, což ocení většina naší běžecké populace. Dle výzkumu značky PUMA se totiž ukázalo, že většina běžců běhá nejčastěji na smíšeném povrchu a poté v lese.

Na závěr oblíbené objemovky či svatý grál běžců

Deviate NITRO 2 jsou běžecké boty na jakoukoliv vzdálenost. Mají dokonalou odezvu a skvělé odpružení. Jsou také oblíbeným tréninkovým modelem maratonského běžce Víta Pavlišty. Jak sám říká “Modely Deviate jsou příjemné tempovky, ale klidně i objemovky. Dá se v nich běhat svižně, ale jsou komfortní i na pomalé běhy,“ říká Vít a dodává: „Jsou opravdu perfektně univerzální. Dá se v nich běžet rychle, pomalu, v terénu, na silnici, za sucha i za mokra. Všude jsou dostatečně stabilní a komfortní.”

Závodním svatým grálem jsou boty Fast–R NITRO, ve kterých doposud běhali jen profesionální běžci. Tento rok se ale limitovaný počet kusů dostal i volně do prodeje. Běžecká obuv maximalizující ekonomiku běhu si tak bude moci získat srdce i všedních běžců.

Laboratoř pro běžecké know-how

V úvodu zmiňovaná PUMA NITRO Lab je nedávno otevřené testovací centrum pro vysoce výkonné sportovce. Bylo založeno ve spolupráci se společností Hartmann Orthopedics & Sports, která je již více než 20 let lídrem v oblasti optimalizace výkonu sportovců. Centrum poskytuje elitním atletům společnosti PUMA podrobné informace o jejich těle prostřednictvím řady testů a skenů, včetně 4D analýzy pohybu. Díky naměřeným výsledkům pomáhá vyvíjet řešení na míru každému sportovci, aby mohl podávat co nejlepší výkony. Následně jsou tyto poznatky využívány k inovaci produktů, které pokrývají potřeby běžců na všech úrovních. PUMA NITRO Lab je tak klíčovým zdrojem informací, které jsou hnacím motorem vývoje nové generace produktů jak pro hobby běžce, tak pro profesionály.

Galerie

Rozhovory