Větší neznamená vždy lepší aneb výletní lodě rozumné velikosti

Společnost Windstar provozuje menší, o to však zajímavější výletní lodě
Martin Straka
11. Červen 2018

Plavby na výletních lodích představují pro mnoho lidí symbol exkluzivity a luxusu. Titánská plavidla, především z flotily firmy Royal Caribbean International, však již ve své obří velikosti překonala „rozumnou míru“ a ve chvíli, kdy se na palubách behemontů jako Harmony of the Seas, Oasis of the Seas nebo nejnovější Symphony of the Seas plaví najednou v některých případech až těžko uvěřitelných devět tisíc lidí najednou, punc exkluzivity do jisté míry ztrácí. Právě proto jsou sále populárnější menší lodě, které sice na svých palubách nenabízí několik obchodních domů, divadel či golfová hřiště, cestujícím však poskytují větší komfort, možnost osobnější péče posádky a celou řadu dalších výhod. Zážitek z plavby na takovéto lodi se blíží zážitku z plavby na soukromé jachtě.

Interiér menší jachty není o nic méně komfortní než na velkých lodích

Interiér menší jachty není o nic méně komfortní než na velkých lodích

Plavby zmíněného typu nabízí např. lodě z flotily společnosti Windstar. Pouze jedna z jejich šesti jachet má kapacitu jen o málo více než tři stovky pasažérů. Ty další mohou přivítat 148 nebo 212 cestujících a je tak zřejmé, že zážitek z plavby bude zcela jiný než na výše jmenovaných obřích lodích. Tři z jachet mohou dokonce plout na plachtách! Menší měřítko nabízí komfort, který je na velkých lodích rezervován pouze cestujícím v nevyšších třídách. Na tom se podílí i poměr cestujících a členů posádky, který je na jachtách společnosti Windstar vyšroubován až na hodnotu 1:1,15 a péče, které se klientům dostává se tak dá nazvat doopravdy individuální. Na patřičné výši je i kuchyně, která si v ničem nezadá se špičkovými restauracemi.

Servis na palubě je osobnější a jedním slovem skvělý

Servis na palubě je osobnější a jedním slovem skvělý

Další nezanedbatelnou výhodou je možnost kotvit v mnoha menších přístavech, které jsou velkým výletním lodím kvůli jejich velikosti zapovězeny, a cestující tak mohou objevovat i netradiční destinace třeba každý večer – malé vesničky s autentickou atmosférou, úzké fjordy, málo známá historická místa, romantické pláže daleko od ruchu velkých letovisek… Láká vás plavba na výletní lodi? Rozmyslete si dobře, zda chcete strávit čas na plovoucím monstru velikosti městečka, nebo v mnohem intimnější atmosféře menší jachty…