Bojovná dáma v politické aréně

Rozhovor sepsal Michal Hutta
23. Červenec 2018

Hana Marvanová je právnička, která během své kariéry úspěšně vyřešila řadu náročných kauz. Jako politička se z veřejného života na chvíli odmlčela a věnovala se advokátní praxi. Teď ale nastal čas, kdy se začíná politikou opětovně zabývat, aby pomohla vymýtit korupci z pražského magistrátu a hlasitě pojmenovává problémy i v tzv. velké politice. Prý se nedá jen tak přihlížet.

Otázka
Přílišná otevřenost a kritičnost se umí odrazit jako bumerang. Nebojíte se mediálních útoků i slovních výpadů politiků na svou osobu, kterou vaše kampaň před komunálními volbami s sebou může přinést?
Odpověď
Nebojím se. Pokud člověku o něco jde, musí být připraven i na překážky. Už jsem to zažila, takže věřím, že si s tím poradím.

Otázka
Neměla jste někdy v životě potřebu někam utéct, schovat se a do ničeho nezasahovat?
Odpověď
Na to nějak nemám povahu. Stejně jako každý jiný člověk mám dobré, ale i horší etapy života, ale je důležité se s nimi umět vypořádat. Ostatně proto je život tak pestrobarevný. Rezignace není můj styl. Jsme tady na světě, abychom se o něco snažili, a ne jenom pohodlně proplouvali. A když si potřebuji odpočinout, odjedu s rodinou někam do přírody nebo jdu na koncert, do kina nebo si jdu zasportovat.

Otázka
Co považujete za svou nejsilnější stránku ať v politice, tak v advokacii?
Odpověď
Nevím, jestli je to nejsilnější stránka, ale v obou profesích jednám s lidmi, a to mě baví. Těší mě, když můžu lidem pomoct s jejich konkrétními problémy. Mám pocit, že pak má člověk na světě smysl, ne když žije jen pro sebe nebo pro své nejbližší.
Otázka
Otevřeně vystupovat, přesně pojmenovat problém a umění vidět cestu k nápravě je hodně těžký přístup k životu. Máte to v sobě, nebo jste se to musela hodně složitě učit? A dá se to vůbec naučit?
Odpověď
Nepřipadá mi to jako těžký přístup k životu. Od dětství jsem diskutovala o tom, co jsem kolem sebe viděla, takže mám asi tu potřebu vrozenou a také pěstovanou z naší rodiny.
Otázka
Znáte v české či i světové politice ženu, kterou byste mohla obdivovat a ráda byste její zkušenosti zužitkovala i ve své kariéře?
Odpověď
Obdivovala jsem vždy ženy, které byly silné a nezávislé, a byly schopné jít proti proudu a za svým přesvědčením. A nemusí to být jen političky. Pozoruhodnou osobností naší historie byly třeba Božena Němcová, Milena Jesenská nebo Milada Horáková.
Otázka
Jaká byste naopak nikdy být nechtěla?
Odpověď
Spíš přemýšlím, jak být lepší, než abych přemýšlela, jaká bych nechtěla být.
Otázka
Na co byste potřebovala více času?
Odpověď
Na rodinu. Na přátele. Na cestování, na čtení, kulturu, sport. Ale když se vše dobře zorganizuje, pak vedle práce i na toto všechno čas mám.
Otázka
Žena ve veřejném životě je sledována samozřejmě nejen kvůli tomu, co říká, ale i jak vypadá, jak se chová. Máte kolem sebe takové poradce, vizážisty, stylisty, kteří vám s vaším mediálním obrazem pomáhají?
Odpověď
Mými poradci jsou má rodina a také přátelé. Myslím, že jejich doporučení je pro mě nejdůležitější. Samozřejmě, že když jdu na důležité jednání a je někdo po ruce, tak se zeptám, jak vypadám, co si mám obléknout.
Co se týče mediálního obrazu, ten žije svým vlastním životem, ale hlavně i mou prací. Po mém letitém působení ve veřejném životě se mě novináři často ptají na odborný názor nebo vyjádření k situaci.
Otázka
Co byste označila jako charakteristickou vlastnost českých žen – nejen těch v politice? Co byste jim doporučila změnit?
Odpověď
Nejsem člověk, který má pocit, že by měl kohokoliv poučovat. České ženy jsou vzdělané, pracovité, chytré i bojovné a stále více emancipované. Že je velmi těžké se prosadit v mužském světě (v politice speciálně) je všeobecně známé a není to problém pouze České republiky. Ale když žena chce – prosadí se.
Děkujeme za rozhovor

JUDr. Hana Marvanová

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže