Česká módní designérka Monika Drápalová

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
07. Duben 2020

Paní Monika Drápalová je známou českou módní designérkou. Dne 27. března 2020 se zúčastnila konference Equal Pay Day, která proběhla v online verzi. Vyzpovídali jsme ji o její tvorbě i my a přinášíme Vám exkluzivní rozhovor, ve kterém se dozvíte spoustu informací nejen o již zmiňované konferenci.

Otázka
Na jaké téma na konferenci Equal Pay Day vystoupíte?
Odpověď
Téma by se dalo nazvat: „móda není tak povrchní, jak se zdá“.

Otázka
Mohla byste to více rozvést?
Odpověď
Oděv je většinou prvním indikátorem změn ve společnosti, pracuje totiž s emocemi a je tedy přímo napojen na lidské intuitivní vnímání. Proto je vždy odrazem doby, ve které vznikl a reaguje přirozeně na lidské potřeby a touhy. Můžeme se také zamyslet nad působením oděvu, střihu, barev a stylu na naši náladu a energii. Je důležité si uvědomovat hlubší souvislosti a naučit se s nimi vědomě pracovat.
Otázka
Proč jste se rozhodla spojit právě s konferencí Equal Pay Day?
Odpověď
Věřím, že půjde o setkání se zajímavými a přemýšlivými lidmi. Hlavním tématem EPD je udržitelnost, která je pro mne důležitá a které se věnujeme také v Pietro Filipi.

Otázka
Zmiňujete udržitelnost. Co si pod ní ve spojení s módou představit?
Odpověď
Na jedné straně jde o klasičtější faktory. Například výrobu soustřeďujeme na Českou republiku či Evropu, čím minimálně zatěžujeme dopravu. Naše přijatelná ekologická stopa se odráží také v limitovaném počtu kusů každé kolekce, což dělá naši módu zároveň jedinečnou. Navíc neustále zvyšujeme podíl přírodních materiálů při výrobě.
Otázka
A na druhé straně?
Odpověď
Jde o přístup, o myšlení. Kvalitní oblečení se stává nadčasovou investicí. Zde se pak odráží přidaná hodnota a jedinečnost značky. Používáme ty nejkvalitnější látky, navrhujeme originální střihy. Díky tomu se oblečení stává nadčasovým a vydrží mnoho sezon. Vytváříte módu pro lidi, kterým není lhostejný odpovědný životní styl a kteří vnímají nadčasovou hodnotu věcí.

Otázka
Jak těžké je navrhnout například takové sako, které má být nadčasové a zároveň praktické?
Odpověď
To je hlavní role designu, navrhovat věci, které jsou krásné, estetické a zároveň nám slouží a plní svoji funkci. Pokud se toto kritérium podaří, věc se stává nadčasovou a máme ji rádi. Proto ji také déle používáme, žijeme s ní, protože nám život usnadňuje a zpříjemňuje.
Otázka
Jak moc Vás ovlivňují trendy?
Odpověď
Trendy vyjadřují směr doby a v módě jsou zvláště důležité. Já trendy hodně vnímám, protože mě svět kolem inspiruje a dodává chuť vymýšlet stále nové nápady. Je samozřejmě důležité, jak se s trendy pracuje. Nejde o slepé kopírování, ale o hledání vlastnímu názoru a stylu. A to by se české ženy měly naučit. Nebrat trendy jako diktát, ale jako inspiraci.

Otázka
Kde neustále hledáte inspiraci po Vašich úspěších a dlouhodobém působení v módě?
Odpověď
Právě v tom, že móda se nikdy nezastaví. Stejně jako život jde móda stále dopředu a i když by se někomu mohlo zdát, že už bylo vše vymyšleno, není to pravda. Život je také každý den nový a čerstvý a nabízí spoustu nových setkání, dobrodružství a poznání, které mění náš pohled. A móda nebo jakýkoliv jiný tvůrčí obor je nevyčerpatelný.
Otázka
Jaké nejdražší šaty jste kdy ušila?
Odpověď
Zřejmě v Paříži, když jsem pracovala pro kolekci Korloff Couture. Cena šatů se tam pohybovala kolem 3500 Eur, šlo o šaty z jedinečných materiálů s velkým podílem ruční práce, která je v zahraničí velmi ceněna.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Luxus je označení nějaké vysoké kvality. A to v jakékoliv oblasti, nejen materiální. Pro mě je to především vnitřní svoboda, být nezávislá na vnějších okolnostech a být sám se sebou v harmonii.
Děkujeme za rozhovor

EQUAL PAY DAY