Česká módní designérka Monika Drápalová

07. Duben 2020 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 28157

Paní Monika Drápalová je známou českou módní designérkou. Dne 27. března 2020 se zúčastnila konference Equal Pay Day, která proběhla v online verzi. Vyzpovídali jsme ji o její tvorbě i my a přinášíme Vám exkluzivní rozhovor, ve kterém se dozvíte spoustu informací nejen o již zmiňované konferenci.

Na jaké téma na konferenci Equal Pay Day vystoupíte?
Téma by se dalo nazvat: „móda není tak povrchní, jak se zdá“.

Mohla byste to více rozvést?
Oděv je většinou prvním indikátorem změn ve společnosti, pracuje totiž s emocemi a je tedy přímo napojen na lidské intuitivní vnímání. Proto je vždy odrazem doby, ve které vznikl a reaguje přirozeně na lidské potřeby a touhy. Můžeme se také zamyslet nad působením oděvu, střihu, barev a stylu na naši náladu a energii. Je důležité si uvědomovat hlubší souvislosti a naučit se s nimi vědomě pracovat.
Proč jste se rozhodla spojit právě s konferencí Equal Pay Day?
Věřím, že půjde o setkání se zajímavými a přemýšlivými lidmi. Hlavním tématem EPD je udržitelnost, která je pro mne důležitá a které se věnujeme také v Pietro Filipi.

Zmiňujete udržitelnost. Co si pod ní ve spojení s módou představit?
Na jedné straně jde o klasičtější faktory. Například výrobu soustřeďujeme na Českou republiku či Evropu, čím minimálně zatěžujeme dopravu. Naše přijatelná ekologická stopa se odráží také v limitovaném počtu kusů každé kolekce, což dělá naši módu zároveň jedinečnou. Navíc neustále zvyšujeme podíl přírodních materiálů při výrobě.
A na druhé straně?
Jde o přístup, o myšlení. Kvalitní oblečení se stává nadčasovou investicí. Zde se pak odráží přidaná hodnota a jedinečnost značky. Používáme ty nejkvalitnější látky, navrhujeme originální střihy. Díky tomu se oblečení stává nadčasovým a vydrží mnoho sezon. Vytváříte módu pro lidi, kterým není lhostejný odpovědný životní styl a kteří vnímají nadčasovou hodnotu věcí.

Jak těžké je navrhnout například takové sako, které má být nadčasové a zároveň praktické?
To je hlavní role designu, navrhovat věci, které jsou krásné, estetické a zároveň nám slouží a plní svoji funkci. Pokud se toto kritérium podaří, věc se stává nadčasovou a máme ji rádi. Proto ji také déle používáme, žijeme s ní, protože nám život usnadňuje a zpříjemňuje.
Jak moc Vás ovlivňují trendy?
Trendy vyjadřují směr doby a v módě jsou zvláště důležité. Já trendy hodně vnímám, protože mě svět kolem inspiruje a dodává chuť vymýšlet stále nové nápady. Je samozřejmě důležité, jak se s trendy pracuje. Nejde o slepé kopírování, ale o hledání vlastnímu názoru a stylu. A to by se české ženy měly naučit. Nebrat trendy jako diktát, ale jako inspiraci.

Kde neustále hledáte inspiraci po Vašich úspěších a dlouhodobém působení v módě?
Právě v tom, že móda se nikdy nezastaví. Stejně jako život jde móda stále dopředu a i když by se někomu mohlo zdát, že už bylo vše vymyšleno, není to pravda. Život je také každý den nový a čerstvý a nabízí spoustu nových setkání, dobrodružství a poznání, které mění náš pohled. A móda nebo jakýkoliv jiný tvůrčí obor je nevyčerpatelný.
Jaké nejdražší šaty jste kdy ušila?
Zřejmě v Paříži, když jsem pracovala pro kolekci Korloff Couture. Cena šatů se tam pohybovala kolem 3500 Eur, šlo o šaty z jedinečných materiálů s velkým podílem ruční práce, která je v zahraničí velmi ceněna.

Co pro Vás znamená luxus?
Luxus je označení nějaké vysoké kvality. A to v jakékoliv oblasti, nejen materiální. Pro mě je to především vnitřní svoboda, být nezávislá na vnějších okolnostech a být sám se sebou v harmonii.
Děkujeme za rozhovor

Rozhovory

EQUAL PAY DAY
EQUAL PAY DAY
EQUAL PAY DAY