Co se skrývá pod koberci z e-shopu Mujkoberec.cz s Markem Černým

09. Květen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 26166

Marek Černý se svým kamarádem z dětství Tomášem Linhartem založil dnes největší internetový e-shop s koberci v Česku Mujkoberec.cz, který nabízí více než 8 000 druhů koberců kusových, celoplošných, travních, běhounů, PVC, vinylových podlah, a i další podlahové doplňky. Zárukou spokojenosti zákazníků je sympatický Aladin, maskot ALL INCLUSIVE služeb, který má na starosti nejen bezplatnou dopravu všech objednávek a zaslání vzorků zdarma, ale také odvoz zpět, pokud koberec nesedí nebo si zákazník nákup rozmyslí, a to až rok zpětně. Novinkou je Aladinův plánovač koberců a podlahových krytin, služba zprostředkovávající vizualizaci designu přímo v bytě zákazníka. Pomocí virtuální reality dokáže Aladin přenést vybraný koberec do jakékoliv ložnice, haly či obýváku kdekoliv na světě. Nabízený sortiment je unikátním mixem prvotřídních manufaktur v Indii, Turecku či Egyptě, přes ryze české výrobky, luxusní kousky předních evropských výrobců, především z Belgie a Nizozemska ale také i levné varianty koberců. Více o firmě Mujkoberec.cz se dozvíme v našem dnešním rozhovoru s Markem Černým.

Jak Vás napadlo přijít na trh právě s firmou nabízející koberce?

Vždycky jsme chtěli s Tomášem podnikat a jít cestou e-commerce. Koberce byla spíš racionální volba, v Odolené Vodě, kde jsem v té době bydlel, byl na prodej e-shop s koberci. Navíc je to zboží, které se nekazí a nevychází tak rychle z módy, a tak jsem ten e-shop koupil a pustil se do toho.

Jaké byly začátky u Mujkoberec.cz?

Začátek byl takový, že v prvních měsících od spuštění e-shopu sídlil náš dodavatel přes ulici, takže jsem tam skočil, koberec odnesl na poštu a marže byla v kapse. V začátcích chodili dvě objednávky týdně, takže jsem se v docházení na poštu střídal se svou nyní již manželkou Luckou. Takhle to fungovalo asi třičtvrtě roku. Já jsem tehdy chtěl skončit v práci, tak jsem si říkal, že by bylo fajn se do toho více opřít. Tak jsem do byznysu přizval Tomáše, e-shop jsme celý předělali, defacto jsme ho celý zbourali a postavili na jiné platformě a udělali znovu a změnili jsme doménu. Původně jsme byli na doméně kusovky.cz, o které si všichni mysleli, že jsou to cigarety. Tak jsme na Facebooku udělali hlasování o nový název, z čehož vzešel Mujkoberec.cz. Fungovali jsme takhle asi půl roku v u mě doma v garáži nebo jsme se potkávali u Tomáše na koleji nebo na Harfě v čínské restauraci. Postupně, jak jsme rostli, tak jsme si pořídili první mini prodejnu v Horních Počernicích, která měla asi 11 metrů čtverečních a ani se v ní netopilo. Nicméně to byla naše první vlastní prodejna. Následně jsme se přestěhovali do větší prodejny do Vysočan. Nyní máme velké sklady a kanceláře v Horních Počernicích a prodejnu ve Vysočanech jsme přestěhovali do větších prostor. V prvních letech jsme měli maximálně 3 objednávky denně a měli jsme vizi, že až jich bude 5 denně, bude to super a budeme za vodou. Dneska máme objednávek kolem 300 denně, v sezóně i 600.

Slyšeli jsme, že jste rodinná firma. Je to myšleno doslova?

Je to myšleno na půl do slova 😊 Jsem tady já, manželka, švagr, tchán a Tomáš tady má svou přítelkyni. Je tady ale samozřejmě spousta externích lidí.

S jakými všemi koberci přicházíte na trh?

Máme celé spektrum koberců od nejlevnějších rohožek až po ručně tkané indické zboží jak kusové, tak i metrážové. Aktuálně to už ale není jen o kobercích, nabízíme i PVC a vinylové podlahy. Náš cíl je zahrnout celý sortiment, co se týče podlah.

V čem se především lišíte od běžných obchodů?

Lišíme se nadstandardním zákaznickým servisem. Což je sice věc, kterou říká každý, ale my ho i realizujeme. Základním pilířem je pro nás dobrá komunikace, ve které se stále snažíme zdokonalovat. Já osobně úplně nesnáším, když je někde nějaký problém a druhá strana hraje mrtvého brouka, takže na všechny podněty se snažíme odpovídat v rámci hodiny. Máme nadstandardní služby, jako je doprava zdarma, což je pro nás mimochodem obrovská nákladová položka, i když si to zákazníci neuvědomují. Doprava koberce je šíleně drahá. Zákonnou lhůtu na vrácení zboží bez udání důvodu jsme prodloužili na rok, máme prodlouženou záruku na naše zboží, posíláme vzorky zboží zdarma, máme zdarma 3D vizualizace, rady designerky a další výhody.

Jak u Vás probíhá objednávka koberce na míru?

Máme k dispozici jednoduchý konfigurátor, kde si zákazník vybere materiál, barvu, tvar, velikost a v Novém Městě na Moravě máme takovou malou manufakturu, kde produkt podle návrhu s centimetrovou přesností vyrobí. Následně se obšije, aby se koberec netřepil. Takže ať už si zákazník vymyslí jakýkoliv tvar, tam ho podle plánku vyrobíme.

Všimli jsme si, že na webu máte funkci plánovač koberců. O co se přesně jedná?

Plánovač koberců je relativně nová funkce, kterou na e-shopu máme. Jedná se o to, že zákazník si vyfotí místnost, do které chce koberec umístit a buď pomocí telefonu, nebo na počítači se přihlásí do aplikace, do které nahraje fotku své místnosti a může si zde promítnout koberec nebo třeba i umělou trávu či podlahu. Na jedno kliknutí si tak může prostřídat různé varianty podlah nebo koberců a uvidí, jak to bude reálně u něj doma vypadat. Je to skvělá služba. Dřív tyto návrhy dělal grafik, za čímž stála spousta času a trvalo to v pracovním dnu 24 hodin, než grafik návrh zpracoval. Plánovač vám vizualizaci udělá hned. Je to skvělé kanadské řešení a v Čechách to ještě nikdo kromě nás nemá.

Jaké materiály jsou podle Vás na výrobu koberců nejkvalitnější? A jaké používáte Vy sami?

My koberce přímo nevyrábíme. Nejvýznamnější jsou asi polypropylen, polyester a polyamid, to jsou nejčastější syntetický materiály. Pak jsou zde přírodní materiály jako vlna a bavlna. Platí, že ty přírodní jsou vždycky kvalitnější, odolnější, ale i příjemnější než ty umělé. Na druhou stranu vlněný koberec bude stát několikanásobně víc než ten syntetický. Ze syntetických je za mě top materiál polyester, který je příjemný, lesklý a dělá vizuálně hezké mapy a odlesky, když po něm přejedete. Nepůsobí jednolitě a není na něm vše vidět. Já mám osobně v pokoji pro hosty celoplošný syntetický huňatý bílý koberec, a protože máme doma dva velké psy, tak si kupujeme spíš jen levnější kusové koberce, poněvadž pes koberce zkrátka ušpiní a zlikviduje, tak je raději častěji měníme.

Co je podle Vás nejdůležitější při výběru nového koberce?

V první fázi je potřeba si ujasnit, kam ho chci dát a jak jej budu používat. Zda se jedná o místnost průchozí nebo o ložnici, podle toho je potřeba vybírat odolnost, kvalitu a třídu zátěže. V ložnici si v klidu můžete dopřát chlupatý koberec, který vás ráno pohladí po nohách a nemusíte zde řešit luxování, protože na něj nedrobíte. Opakem jsou pak třeba koberce určené do komerčních prostor. Které jsou extrémně zatěžované. Dále záleží, jestli chcete metráž od zdi ke zdi, nebo jen kusový na dokreslení útulnosti místnosti. V případě kusového koberce zase musíte dát pozor na to, kam jej umístíte. Pokud se rozhodnete například dát ho k sedačce do obýváku pod lehký stolek, pak je třeba dát pod něj protiskluzovou podložku, aby vám koberec i se stolkem necestoval po místnosti, případně zvolit větší velikost a postavit na něj přední nožičky od sedačky a koberec tak zatížit.

Máte nějaké vize do budoucna?

Aktuálně jsme do nabídky přidali vinylové podlahy, připravujeme rozšíření o další podlahářské doplňky, jako jsou stěrky a lepidla, chceme si začít sami řezat metráže, čímž přineseme na trh další nové produkty, které tady ještě nejsou. Co se týče umělých trav a PVC, plánujeme novou halu, kde budeme vše dělat na míru. Budeme tak zákazníkům hned k dispozici, takže i urychlíme čas dodání od objednávky. Snažíme se zkrátit dodací lhůty. Chceme se rozšiřovat v příštím roce i do zahraničí, pravděpodobně půjdeme na polský nebo maďarský trh. Ve vývoji máme mobilní aplikaci, která má návaznost na náš plánovač.

Co pro Vás znamená luxus?

To je hrozně filozofická otázka. Luxus je pro každého něco jiného, někdy i jen zdánlivá maličkost. Ale z profesního pohledu bych měl asi říct, že luxus je starožitný perský ručně tkaný vlněný koberec.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Můj koberec

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články