Daniela Komatović

Rozhovor sepsal Redakce Luxus.cz
23. Říjen 2018

Daniela Komatović je česká grafička, malířka, fotografka a především návrhářka šperků. Její luxusní, moderní a futuristické šperky, vyrobené pouze ze zlata se vzácnými kameny a perlami, přitahují pozornost i těch nejnáročnějších milovníků designu. 

Otázka
Jaký jste měla vztah ke šperkům než jste je sama začala navrhovat? Baví vás móda, zdobila jste si vždy ráda?
Odpověď
Módu mám ráda, i když módním trendům příliš nepodléhám. Držím se dlouhá léta jednoho stylu, který jen lehce oživuji například aktuálními barvami. Lásku ke šperkům, módě a líčení na mě přenesla v útlém dětství už má matka, která vždy pečlivě dbala o svůj vzhled. Ráda se zdobím a ráda chodím upravená.

Otázka
Váš profesní záběr je poměrně široký, věnujete se grafickému designu, malbě, makro fotografii, děláte návrhy interiérů, navrhujete šperky – jak jste se ke šperkům vlastně dostala?
Odpověď
K navrhování šperků a vůbec lásce k drahým kamenům, které ve svých špercích používám, mě přivedl hlavně můj manžel, profesionální gemolog. Miluji design a originální šperky, kterými bych se ráda zdobila, mi chyběly. Tak jsem si je nejprve pro vlastní potřeby začala navrhovat sama. To bylo zhruba před třemi lety. Mých šperků si začalo všímat okolí a následně začaly přicházet objednávky.

Otázka
Gratulujeme k výjimečnému mezinárodnímu ocenění A'DesignAward&Competitionz Milána za vaši originální kolekci šperků "Eye To The Soul". Takovýto obrovský úspěch přišel vlastně poměrně krátce po vzniku vlastní značky. Jak se to přihodilo?
Odpověď
Mých šperků si všimli sami organizátoři soutěže na londýnské platformě Not Just A Lable, která představuje designéry z celého světa. Myslím, že o úspěchu nějakého šperku rozhoduje více faktorů. Zajímavý, ale přitom funkční tvar, zpracování, samotná idea a v případě mých šperků i multifunkčnost, kdy prsten může být i přívěsek díky tvaru oka, kterým jsem se nechala inspirovat v egyptské mytologii a který mu propůjčuje funkci ochranného talismanu. Jistě porotu zaujalo i poněkud riskantní atypické fasování safírů, které jsem zvolila.

Otázka
Otevřela vám výhra v této soutěži dveře k dalšímu uplatnění v oboru, nějakým novým projektům například?
Odpověď
Bezesporu, snad každý týden dostávám z různých koutů světa nějaké pozvánky na výstavy, prezentace a případné spolupráce. Musím ale přiznat, že žádná z nich zatím nebyla natolik zajímavá, abych ji vyměnila za svou svobodu a nezávislost, která je pro mě coby umělce absolutně nepostradatelná. Naštěstí mám více poptávek než je zatím nabídka, takže si na nedostatek zakázek určitě nemohu stěžovat.

Otázka
A získaly si vás šperky natolik, že se jim budete věnovat už napořád? Jaké máte se značkou"by Daniela Komatović" plány?
Odpověď
Určitě se tomu budu věnovat i nadále, mám spoustu nápadů na zajímavé šperky, které chci realizovat. A spoustu fanoušků, kteří obdivují mou práci, které inspiruji - jak sami říkají, a to mi dává vítr do plachet. Navíc mě také oslovilo několik předních zlatnictví z Londýna, Singapuru, Hongkongu, Dubaje, Norska, Německa a Austrálie, které mají o moji značku zájem. Tento rok mě čeká opravdu hodně práce, na kterou se ale upřímně těším.

Otázka
Vaše šperky jsou ze zlata, používáte drahé kameny, brilianty a perly. Podle čeho kameny vybíráte? Čím vás oslovují – barvou, energií nebo stylem práce?
Odpověď
Energií, kterou jim vdechla sama příroda. Baví mě na nich i ta unikátnost. Nikdy nemůžete najít dvě identické perly nebo dva identické kameny. Miluji zářivé barvy safírů, které se v přírodě vyskytují snad ve všech možných barvách. Uklidňující zelenou barvu smaragdu a noblesu téměř nezničitelných diamantů, které v historii spolu s perlami sehrály velkou úlohu.
Otázka
Který kámen nebo materiál máte vy sama nejraději? A bylo to tak „odjakživa“ nebo vás oslovil až časem, až když jste šperky sama začala navrhovat?
Odpověď
Odjakživa mám nejraději perly a smaragdy a později k nim přibyly i černé diamanty. Černou barvu preferuji i v mém šatníku.
Otázka
Jak si vybíráte šperky pro sebe? A stane se ještě, že jako návrhářka nějaký šperk, např. od manžela, dostanete jako překvapení?
Odpověď
Já už nosím šperky pouze ze své produkce. Manžel mě občas obdaruje nějakým krásným kamenem, který si nechám usadit do některého ze svých modelů. Musím neskromně přiznat, že i já jsem svým šperkům víceméně propadla a už bych asi jiný šperk než svůj nenosila.

Otázka
Žijete střídavě v Praze a v Bělehradu. Kde se vám lépe tvoří nebo které z prostředí je pro vás inspirativnější?
Odpověď
Inspirativnější je pro mě Srbsko a jeho atmosféra nabitá energií, sluncem a lidskou vřelostí. V Praze si zase užívám více kultury, kterou Praha nabízí, pořádku, přátel a rodiny.

Otázka
Věnujete se charitě, konkrétně dětem s nelehkým osudem, se kterými jste se v Bělehradu setkala. Toto téma si vás samo našlo?
Odpověď
Víceméně ano. V Srbsku je humanitární činnost teprve v začátcích, lidé tam zatím ještě nevnímají pomoc slabším jako každodenní přirozenou součást jejich života. Mě přijde spíše nepřirozené nepomoci, pokud mohu. U nás je situace o hodně lepší. Ať jsou důvody těch, kteří pomáhají, různé, hlavně, že se pomáhá.
Otázka
Na co se od vás můžeme ještě těšit? Když už jste pronikla do oboru šperků, neláká vás například i módní návrhářství?
Odpověď
Láká a nevylučuji to. Jen musím ve svém totálně nabitém dni najít ještě trochu času. Především bych se ale chtěla trochu seriózněji věnovat malířství, mé vášni.Právě děti s nelehkým osudem jsou mým tématem. Musím dodělat několik rozdělaných pláten a ucelit tak jednu zajímavou výstavu na toto téma.


Děkujeme za rozhovor

Daniela Komatović

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže