Exkluzivní Lexus LFA Nürburgring Edition je na prodej!

Redakce
10. Leden 2018
Pokud si potrpíte na kvalitní vozový park, zúčastněte se aukce amerického aukčního domu Gooding & Company, který nabízí k prodeji Lexus LFA v unikátní verzi Nürburgring Edition. Vozů LFA bylo vyrobeno pouze 500 kusů, z toho modelů verze Nürburgring pouze 50, takže se jedná o skutečnou raritu. Cena auta by se mohla vyšplhat na 21 milionů korun.

Model, jenž jde do aukce Gooding & Company, je sněhobílé barvy. Má elegantní interiér oděný do bílé a červené kůže. Vůz se sériovým číslem 498 přišel na svět roku 2012, po něm byly v továrně vyrobeny už jen pouhé dva kusy. Je ve skvělém stavu, což není vzhledem k faktu, že má najeto necelých 100 km, překvapivé. Lexus LFA Nürburgring Edition je poháněn motorem se zvýšeným výkonem, a to na 571 koňských sil. Pod jeho kapotou je zdokonalená převodovka s časem řazení 0,05 sekundy, vylepšené zavěšení a aerodynamické modifikace včetně pevného zadního spojleru. Maximální rychlost činí 325 km/h. Z nuly na sto zrychlí za 3,7 sekundy.

Historie tohoto vozu je zajímavá. Myšlenka o jeho vzniku napadla Haruhika Tanahashiho, který vytvořil legendární Toyotu Celica GT4. Podělil se o ni se zkušebním jezdcem Hiromuem Narusem, který se pro projekt nadchl. I když nebylo snadné představenstvo Toyoty přesvědčit, povedlo se. Prototyp byl připraven k jízdě v červnu roku 2003. O čtyři roky později se vůz účastnil závodu 24 hodin Nürburgring. Jedním z jezdců byl sám Akio Toyoda, který vystupoval pod pseudonymem Morizo.

LFA, jenž se vyráběl v letech 2010-2012, se stal kultovním automobilem. Pomohl přesvědčit zákazníky, že vozy Lexus jsou nejen luxusní, ale zároveň přinášejí obrovskou radost z jízdy. Celá řada řešení, která byla vypracována pro LFA, se později dočkala využití v dalších modelech.