Jak vypadá estetická medicína v podání institutu Asklepion

25. Duben 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 33478

Asklepion je největší zařízení svého druhu ve střední Evropě s 3500 m² plochy v Praze. Nabízí 3 high tech operační sály, lůžkové oddělení, 25 specializovaných laserů, 13 nejmodernějších stomatologických ordinací, vlastní zubní laboratoř, 60 specializovaných lékařů a více než 150 členů dalšího zdravotnického personálu. Nabízí estetickou dermatologii, plastickou a cévní chirurgii, stomatologii, ORL, plastickou gynekologii, praktického lékaře, kosmetiku i rehabilitace. Asklepion má pobočky v Karlových Varech, Mariánských Lázních, v Českých Budějovicích a v Jihlavě. My jsme pro vás v našem dnešním rozhovoru vyzpovídali paní doktorku Kateřinu Klauzovou, zástupkyni primářky, která pro nás přinese odpovědi na nevšední dotazy týkající se kliniky Asklepion.

Jak dlouho již v Asklepionu působíte a jaké byly začátky?

Už od roku 2006, raději to číslo ani nepočítám :-). 

Vždy mě bavilo pracovat rukama a zajímala mě plastická chirurgie, ale tak jak to v životě bývá, člověk míní a život mění. Dostala jsem nabídku plného zdravotnického úvazku v tehdy poměrně nově zřízené Dermatovenerologické klinice v Motole, a to se neodmítá. Tak jsem zůstala u dermatologie. A od dermatologie je to již malinký krůček k estetické medicíně. Asklepion v době, kdy jsem se rozhlížela po estetických centrech, byl nejvybavenějším pracovištěm, obrovským zázemím a mohutným týmem lékařů, a proto jsem si ho vybrala. Začátky nové práce jsou vždy náročnější, ale přišla jsem do kolektivu, který jsem znala a moc mí kolegové mi ze začátku hodně pomáhali. Každým rokem jezdíme na kongresy, Asklepion sám interní kongresy pořádá a o neustále posouvání se dopředu a vzdělávání není opravdu nouze. Technologii máme na vysoké úrovni, a to mne neustále baví a fascinuje.

Jaký druh dermatologických zákroků je v současné době nejčastější?

Aplikace botulotoxinu pro ošetření vrásek na čele, aplikace výplní kolem úst, zvětšení rtů a laserové ošetření pleti a hydratace.

V čem se podle Vás za posledních deset let obor estetické, korektivní dermatologie změnil? A jak často jsou v něm výrazné posuny?

Záleží na tom, jestli člověk vnímá estetickou medicínu v plné šíři. Estetická medicína není totiž pouze aplikace botulotoxinu a výplně rtů, ale patří do ní ošetření jizev, výrůstků, ohňů (naevus flammeus) u dětí, pigmentací, žilek apod. To vše s využitím různých technologií, a právě ty se mění a vyvíjí velmi rychle. 

Lasery i radiofrekvence se neustále vylepšují. Na trh přicházejí technologie postavené na principu pulzních magnetických polích, fokuspvaného ultrazvuku, mikrovln a dalších. Mění se samozřejmě i výplňové materiály a jisté změny se odehrávají i u botulotoxinu. Klienti preferují spíše mírnější zákroky a kratší dobou rekonvalescence.  

Pokud chtějí zákazníci zákrok, který by by jim podle Vás neslušel nebo mají příliš přehnaná očekávání, jak reagujete?

Snažím se s nimi o tom mluvit a vysvětlovat. Většinou si dají říct a jsou spokojeni.

Existují dnes stále nějaké předsudky, které lidé mají před Vašimi zákroky a které byste chtěla vyvrátit?

Nejrozšířenější je tvrzení, že botulotoxin je jed a kyselina hyaluronová je zcela bezpečná. Ano, botulotoxin je sice opravdu toxin neboli jed, ale při minimálních dávkách, které aplikujeme, je velmi bezpečný. Kyselina hyaluronová v neprofesionálních rukách nemusí být tak bezpečná, jak se o ní traduje. Obecně všechny injekční aplikace by měl provádět pouze lékař, který dokáže vyhodnotit rizika, kontraindikace a zná anatomii. 

Prozraďte nám, jak to je poslední dobou s muži? Už ošetřujete i je?

Určitě ošetřujeme i muže a neustále se jejich poměr zvyšuje. Buď přijdou sami, nebo je pošlou jejich drahé polovičky. Nejčastěji odstraňujeme výrůstky, žilky nebo hluboké vrásky, například ty mezi obočím. Muži také často využívají ošetření botulotoxinem proti pocení. Moderním trendem je také laserová epilace. 

Co pro Vás znamená luxus?

Luxus pro mě vždycky byl dostatek času na rodinu a přátele. V současné situaci je luxus to, že můžeme žít tak, jak žijeme. Máme dostatek jídla, teplo, elektřinu, naši blízcí jsou v bezpečí, věci, které bereme jako samozřejmost, ale není to tak pro všechny. Jsem vděčná, že tento luxus včetně lásky, přátelství a práce, která mě baví, mám.

Děkujeme za rozhovor