KDO STOJÍ ZA ZNAČKOU YVES SAINT LAURENT

20. Květen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 18131

Seriál zabývající se ikonickými značkami je u nás na luxusu již tak trochu tradicí. Je podle nás totiž důležité dozvědět se zajímavé informace o známých značkách, které vídáme kolem sebe, jezdíme v jejich automobilech, anebo si oblékáme jejich oblečení. V každém článku se zaměřujeme na právě jednu konkrétní značku. Dnes přichází na řadu opět firma, která se zabývá oblečením. Konkrétně si představíme společnost s dlouhým názvem Yves Saint Laurent, její historii i zajímavosti. 

Dnešní módní ikona Saint Laurent měl strastiplné dospívání. Díky své homosexualitě a z ní plynoucí jemnosti a nekonformnímu vystupování byl často šikanován. Ovšem móda ho bavila již v útlém věku, kdy měl vždy po ruce svůj kufr plný skic. V sedmnácti letech se odstěhoval do Paříže, kde začal spolupracovat s Christianem Diorem. Tehdy neměl sebemenší tušení o tom, že tato spolupráce se stane nejúspěšnější v módní historii.

Saint Laurent

Saint Laurent

Vše mělo rychlý spád, když bylo Laurentovi jednadvacet let. Christian Dior odjel na dovolenou a vedení módního domu přenechal Saint Laurentovi, který byl považován za jednoho z jeho nejlepších návrhářů. Dior se však už z dovolené nevrátil a Laurent se dva týdny po jeho smrti stal uměleckým ředitelem jeho módního domu a zároveň nejmladším módním návrhářem na světě.

Saint Laurent nevydržel povinnou vojenskou službu a po dvaceti dnech brutálního šikanování a vyhazovu z Diora, byl odvezen do psychiatrické léčebny. Měla-li tato zkušenost vliv na jeho tvorbu, nelze s jistotou říct, ale později kombinoval tradiční prvky Diora s více realistickým stylem. Už jeho první kolekce Ligne Trapéze zaznamenala veliký úspěch a zvýšila prodejnost o 35 %.

Saint Laurent

Saint Laurent

V roce 1961 vytvořil svou první kolekci pod vlastní značkou YSL, novým módním domem, který založil se svým tehdejším partnerem Pierrem Bergém. Ve svých návrzích kombinoval dámské a pánské prvky, vynalezl dámský kostým s kalhotami a vytvořil dokonce ženskou verzi pánského smokingu.

V roce 1966 otevřel první ze sítě butiků prêt-à-porter, nazvanou Yves Saint Laurent Rive Gauchem, neboť se nacházel na levém břehu řeky Seiny. Tyto obchody nabízely levnější konfekční verze Yvesových špičkových modelů, které se tak dostaly mezi lidi do ulic. „Vždy jsme měli za to, že móda se musí nosit, že se nedělá na přehlídkových molech a v divadlech,“ zdůrazňuje Pierre Bergé.

V roce 1971 představil další linii YSL Beauté – kolekci parfémů a dekorativní kosmetiky. Reklamní kampaň způsobila tehdy obrovský skandál. Figuroval v ní nahý, zakrývajíc své přirození parfémem. Reklamní kampaň na pánský parfém M7 však šel ještě dále. Objevilo se v ní nahé tělo francouzského mistra Evropy v judu – Samuela de Cubbera. A jeho přirození nezakrýval ani ten flakón.

Saint Laurent byl velkým milovníkem a sběratelem umění. V umění hledal klid, kterého měl díky své slávě málo. „Měl období, kdy dělal celou plejádu bláznivostí, a pak přišla druhého dne temnota,“ vzpomíná Bergé v jednom rozhovoru a v jiném dodává: „Yves bohužel nebyl stvořen pro štěstí. Byl smutným člověkem, který neměl chuť do života. Občas byl šťastný, život byl však pro něj příliš těžký.“ Kromě umění hledal útěchu v alkoholu a drogách. Rád se účastnil divokých večírků v klubech v Paříži i New Yorku a bohužel byl velkým milovníkem kokainu. V roce 2008 umírá ve věku 71 let na rakovinu mozku.

Saint Laurent a Pierre Bergé

Saint Laurent a Pierre Bergé

  • Yves Saint Laurent se narodil v Alžírsku, na své mládí strávené v Africe však vždy vzpomínal nerad.
  • Yves vytvořil kolekci zvanou Mondrian, která obsahovala šest šatů, jež vznikly díky inspiraci z obrazu Composition with Red Blue and Yellow.
  • Laurent byl také jedním z prvních, kdo ve své módě odhalili ženské poprsí.

Galerie

Saint Laurent
Saint Laurent
Saint Laurent a Pierre Bergé
Reklamní kampaň na parfém M7
Christy Turlington pro YSL