Kolekce psacích per Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle od MontBlanc

Redakce
17. Srpen 2021
Čtenost článku je: 15087 [?]

Ve své letošní limitované kolekci psacích per Writers Edition vzdává Montblanc poctu literárnímu odkazu jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 19. a 20. století a tvůrci nejslavnějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese.

Montblanc ve svých kolekcích Writers Edition oslavuje kreativitu a kulturní vliv velikánů světové literatury. K nim bezesporu patří i sir Arthur Conan Doyle (1859–1930). Spisovatel se narodil ve Skotsku a nejvíce proslul svými 60 příběhy, které napsal o milovaném fiktivním detektivovi Sherlocku Holmesovi. Doyle studoval medicínu a pracoval jako lékař, ale byla to vášeň pro vyprávění, která stojí za jeho obsáhlým životním dílem zahrnujícím téměř 200 románů, povídek, básní, historických děl i pamfletů. Láska k objevování a dobrodružný duch ho zavedli na vzdálená místa, včetně Arktidy a Afriky, kam se dobrovolně přihlásil jako lékař během druhé búrské války. Právě tam sepsal pětisetstránkovou kroniku, v níž se kriticky vyjadřuje k organizačním nedostatkům britských ozbrojených sil, a která mu vynesla povýšení do rytířského stavu. Za služby koruně mu král Eduard VII. v roce 1902 udělil rytířský titul. V pozdějších letech svého života se Doyle zaměřil na spiritualismus a stal se jedním z nejhorlivějších příznivců hnutí.

Nová kolekce Montblanc Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle je inspirována příběhy detektiva Sherlocka Holmese i neobyčejným životem jeho tvůrce. Design a jednotlivé detaily per vyprávějí příběhy, které uchvacují čtenáře po celé generace. Jako pocta velkému Sherlocku Holmesovi je klip každé ze čtyř edic vyveden ve tvaru lupy, jednoho z nejdůležitějších nástrojů detektiva řešícího zločin či záhadu. Na každém peru je vyryta detailní podobizna autora a je vždy doplněna o zajímavý prvek příběhu pojícího se k tématu dané edice.

Edice Montblanc Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle

Víčko a tělo edice Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle jsou vyrobeny z ušlechtilé pryskyřice s doplňky pokovenými rutheniem a ozdobeny vzorem vycházejícím z původního tartanu Sherlocka Holmese. Design je doplněn o výňatky ze staré mapy viktoriánského Londýna, na které je zvýrazněna ulice "Upper Wimpole Street", kde měl Doyle svou lékařskou praxi, a ulice "Baker Street", kde sídlil Sherlock Holmes. Tmavě šedý tón pryskyřice evokuje temné mlhavé ulice Londýna, často popisované v příbězích slavného detektiva.

 • Iniciály “JB” za klipem pod čočkou lupy odkazují k Doylovu profesoru medicíny, Joshuovi Bellovi, mistrovi dedukce a diagnostiky, který byl inspirací pro postavu Sherlocka Holmese.
 • Červená lakovaná tečka nad lupou představuje oftalmoskop z 19. století jako odkaz na Doylovu lékařskou specializaci.
 • Hrot z 18karátového zlata pokoveného rutheniem zdobí vygravírovaný portrét autora, doplněný o rytinu pterodaktyla z knihy Ztracený svět, sci-fi románu o výpravě na náhorní plošinu ukrytou v amazonských pralesích, kde stále přežívají prehistoričtí tvorové.
 • Kroužek ve spodní části víčka nese Doylův podpis, symbol vinné révy z obálky knihy Studie v šarlatové, která byla prvním románem se Sherlockem Holmesem a datum, kdy vydavatelé Doyla požádali o autorská práva, tedy 30. října, 1886 (“Oct 30, 1886”).

Limitovaná edice Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 1902

Pocta příběhům Sherlocka Holmese v tmavě hnědém laku, který připomíná slavnou detektivovu dýmku, edice Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 1902 v limitovaném počtu 1902 plnicích per a 1902 rollerballů odkazuje k datu prvního vydání Psa baskervillského, jednoho z nejslavnějších románů Sherlocka Holmese. Rok 1902 je také rokem, kdy byl Doyle králem povýšen do rytířského stavu.

 • Na víčku a těle pera v hnědém laku je vyobrazena mapa ulic Londýna s vyznačenou ulicí "Victoria Street", kde se nacházelo Doylovo knihkupectví Psychic, a ulicí "Baker Street", sídlem Sherlocka Holmese. Design doplňuje tartanový vzor.
 • Vrchol víčka a špička těla pera jsou vyrobeny ze dřeva, což má připomínat pověstnou Holmesovu dýmku.
 • Pod lupou na klipu pera prosvítá silueta psa z románu Pes baskervillský, která díky vrstvě Super-LumiNova ve tmě svítí.
 • Hrot z 18karátového zlata je pokovaný rhodiem se speciální rytinou portrétu sira Arthura Conana Doyla a lupy.
 • Kroužek ve spodní části víčka je ozdoben podpisem autora, symbolem révy z obálky románu Studie v šarlatové a datem, kdy Doyle se svou ženou v Londýně otevřeli knihkupectví Psychic: “Únor 1925” (“February 1925“).

Limitovaná edice Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 97

Limitovaný počet kusů edice Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 97 odkazuje na rok 1897, kdy byl dokončen „Undershaw“, dům sira Arthura Conana Doyla v Surrey. Právě v tomto rodinném domě napsal spisovatel mnoho svých slavných děl, včetně Psa baskervillského. Víčko a tělo pera překrývá skeletonizovaná vrstva z 18karátového zlata, pod kterou prosvítají lakovaná okénka v různých odstínech, inspirovaná vitrážemi v Undershaw.

 • Tělo pera vyobrazuje mapu londýnských ulic se zvýrazněnou “Victoria Street”, kde Doyle a jeho manželka otevřeli své spiritistické knihkupectví, a je doplněné o tartanový vzor.
 • Pohyblivý klip ve tvaru lupy nese autorovy iniciály, které byly nalezeny na vitrážích v Undershaw.
 • Na vrcholu víčka je vygravírovaný nápis A NEW STEP INTO UNKNOWN (Nový krok do neznáma), což je název článku, který Doyle napsal o spiritualismu. Víčko nese také odnímatelný kroužek, inspirovaný siderickým kyvadlem, prostředkem komunikace spiritualistů.
 • Rhodiem a rutheniem pokovený hrot z 18karátového zlata vyobrazuje rytinu portrétu sira Arthura Conana Doyla a lodního stěžně z povídky Kapitán Polární hvězdy.
 • Kroužek ve spodní části víčka obsahuje Doylův podpis, symbol révy a datum vydání knihy Pheneas Speaks, která popisuje komunikaci Doyla s duchy: “21. březen, 1927” (“March 21, 1927”).

Limitovaná edice Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 8

Doyle v sobě objevil průzkumnického ducha již v počátcích svého života, kdy se v pouhých dvaceti letech připojil jako lodní lékař na velrybářskou loď plující k polárnímu kruhu. Víčko a tělo pera z limitované edice o osmi kusech Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 8 jsou ozdobeny trojrozměrnými ledovci z 18karátového bílého zlata, obklopenými průsvitným modrým lakem připomínajícím ledové vody Arktidy.

 • Pohyblivý klip s lupou odhaluje iniciály “ACD” v červeném laku, jako jsou k vidění na vitrážích v autorově domě Undershaw, se safírem, zdobícím jeho horní část.
 • Pod emblémem Montblanc z diamantového pavé na vrcholu víčka se nachází kroužek s gravírováním I CAME OF AGE AT 80º NORTH LATITUDE (Dospěl jsem na 80º severní zeměpisné šířky), větou, kterou si autor zaznamenal do deníku v den svých 21. narozenin. 
 • Kroužek ve spodní části víčka obsahuje Doylův podpis, symbol révy a datum prvního vydání Kapitána Polární hvězdy: “Leden, 1883” (“January, 1883”)
 • Špička těla pera nese gravírování September 11th. – Lat 81º N.; long. 2º, tedy polohu obrovských ledovců popsanou v příběhu Kapitán Polární hvězdy.
 • Hrot z 18karátového bílého zlata je zdobený žlutou rytinou portrétu sira Arthura Conana Doyla a lodním stěžněm z knihy Kapitán Polární hvězdy.

K doplnění kolekce na počest velikánovi, siru Arthurovi Conanovi Doylovi, představuje Montblanc také ladící psací doplňky. Poznámkový notes vyrobený z červeného tkaného sametu s mapou Londýna a podpisem sira Arthura Conana Doyla. Ladící červený inkoust ve skleněném kalamáři je inspirovaný prvním románem Sherlocka Holmese Studie v šarlatové. Výběr doplňuje kožené pouzdro na jedno pero s vyraženou mapou Londýna a tartanovým vzorem.

Galerie