Lenka Šťastná: Zájem firem o diverzitu pomalu stoupá

03. Leden 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 34891

Ve dnech 8. – 10. 4. 2022 se v Clarion Congress Hotel Prague uskuteční již 13. ročník akce Equal Pay Day. Jaký je jeho cíl a jak bude vypadat v rozhovoru prozrazuje Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR.

Cílem neziskové organizace Business & Professional Women CR (BPWCR) je podpora ekonomické nezávislosti žen. Jak taková podpora vypadá v praxi?
Naše organizace tvoří a realizuje celou řadu projektů na podporu rozvoje žen a využití jejich potenciálu. Celoročně vedeme kampaň za #rovnémzdy, organizujeme mentoringové programy, podporujeme téma postavení a vlivu žen ve společnosti, medializujeme ženské vzory. Právě medializaci ženských vzorů vidím jako jeden z našich velkých cílů. Žen ve veřejném prostoru je pořád hodně málo a my se při každé příležitosti snažíme prezentovat pracovní příběhy žen a a demonstrovat na nich, že lze spojit kariéru s rodinou a že je fajn se rozvíjet a realizovat. Děláme to různými způsoby, publikujeme rozhovory se ženami, ať už na našich stránkách nebo v různých médiích, představujeme je jako mentorky v našich projektech, kde ženy poskytují svůj volný čas, aby se s ostatními podílely o své zkušenosti, vysíláme je na konference a mezinárodní setkání. Všem našim členkám a členům dáváme příležitost zapojit se a přispět k pozitivní změně ve společnosti.

Projekt BPWCR, o kterém je asi nejvíce slyšet, je jistě konference Equal Pay Day. Jak byste ji představila někomu, kdo o ní přeci jen ještě neslyšel?
Equal Pay Day není jen třídenní konference, provází ji rozsáhlá mediální kampaň, jejímž smyslem je otevřít a rozvíjet diskusi o otázkách, které ovlivňují profesní realizaci žen. Nejde jen o ty týkající se rozdílů mezi mzdami mužů a žen v Česku, upozorňujeme i na další oblasti, které postavení žen v zaměstnání a podnikání ovlivňují. Ať už jde o rovné příležitosti stoupat v kariérním žebříčku, využívání flexibilních úvazků či další kroky vedoucí například k většímu zapojování žen do rozhodovacích procesů ve firmách. Equal Pay Day není konferencí „klasického“ střihu, kdy před vašimi zraky probíhají přednášky, po jejichž absolvování si mnohdy ani nepamatujete, o čem byly. U nás je to jinak. Nemáme přednášející, ale speakery, resp. speakerky. Ti s námi se všemi sdílí svůj osobní i pracovní příběh, jsou otevřené a věří, že mohou obohatit nejen další ženy, ale i muže, pomoci jim v jejich vlastní realizaci. Motivují je, inspirují, ukazují cestu. Proto, když o Equal Pay Day s někým hovořím, mluvím o pracovně-zážitkové akci. Jsem velmi ráda, že vytváříme prostor, ve kterém můžeme nejen ženám v Česku představit úspěšné ženy a muže usilující o co největší využití potenciálu žen. Nejinak tomu bude i v rámci 13. ročníku. Již teď mohu prozradit, že na akci promluví například ženy ze společností jako Mondelez, Raiffeisenbank, Mars, Lego nebo Mary Kay. Na programu aktuálně velmi pilně pracujeme a věřím, že už brzy budeme moct představit další zajímavé osobnosti, které na konferenci vystoupí nejen jako speakerky a speakeři, ale také v rolích mentorek.
Na konferenci vždy vystupují ženy z firem. Jak se v Česku firmy dívají na rovné odměňování a diverzitu, o které se v poslední době velmi hovoří?
Smutným faktem je, že pro řadu společností je zatím diverzita jen slovo, které s oblibou používají, ale jejich firemní kultura si s ní mnohdy neví rady. Mám ale velkou radost, že se situace mění k lepšímu. Svědčí o tom i rostoucí zájem ze strany firem nejen se na Equal Pay Day prezentovat, ale také inspirovat další svými aktivitami. Příkladem může být už zmíněná společnost Mars, která realizovala studii #HereToBeHeard. Jejím prostřednictvím dala ženám prostor, aby samy řekly, co vnímají jako překážky při vytváření prostředí, kde si budou všichni rovni bez ohledu na pohlaví. Ze studie vyplynulo 8 klíčových oblastí, mezi něž patří například genderové stereotypy, systémová diskriminace nebo nerovnost v oblasti profesní kariéry. A to je právě ono nerovné odměňování, možnosti kariérního růstu nebo fenomén tzv. skleněného stropu, o kterém se na Equal Pay Day velmi často bavíme.

13. ročník konference Equal Pay Day se uskuteční v dubnu. Bude naživo?
Nedávno jsem na jednom z našich tradičních networkingových obědů slíbila, že udělám vše proto, abychom se sešli naživo. Faktem totiž je, že atmosféra nabitá pozitivní energií a inspirací, kterou je Equal Pay Day pověstný, není online úplně lehce přenositelná. I když se nám tedy podařilo akci dvakrát uspořádat v online formátu, nyní je na čase se vrátit do sálu a užít si to tak, jako v době před pandemií.
Jak tedy bude letos Equal Pay Day vypadat?
Čekají nás tentokrát 3 dny plné sdílení, motivace, inspirace a spolupráce. V pátek 8. dubna 2022 se v Clarion Congress Hotel Prague uskuteční konference, jejímž mottem je „ZMĚNA? Budoucnost může být jiná“. V sobotu 9. dubna 2022 přijde na řadu mentoringový den pro ženy. Sejdeme se opět s mentorkami u kulatých stolů, budeme si vyměňovat zkušenosti, svoje osobní i pracovní příběhy. Také na třetí den jsme připravily mentoringový program, který tentokrát proběhne online. Díky tomu se mohou s mentorkami spojit i ženy z regionů a ze zahraničí, které by se jinak Equal Pay Day 2022 nemohly zúčastnit.

Mentoring je tradičně nedílnou součástí Equal Pay Day. Co ženám podle Vás dává?
Příležitost dostat se do blízkosti úspěšných a zkušených žen, které mnohdy znají „jen“ z médií. Zjistí tak, že jsou to skvělé dámy, kterých se mohou na cokoli zeptat, protože často řeší podobné problémy. Úspěch v jejich profesi jim umožnil načerpat řadu zkušeností a myšlenek, o které jsou připraveny se podělit. Byla by škoda u toho nebýt, protože za 3 dny se můžete dozvědět mnohem více než během dlouhého studia. Ze zkušenosti z předešlých ročníků Equal Pay Day víme, že ženy, které se mentoringu jako tzv. mentees účastní, se velmi živě a otevřeně ptají na to, co je zajímá. Právě otevřenost je tím, čeho si všechny přítomné ženy velmi užívají – nikdo nikoho nezkouší, k ničemu nenutí, za nic nehodnotí, s nikým nesrovnává. To vše vytváří onu jedinečnou atmosféru, se kterou se jen tak někde nesetkáte.
Equal Pay Day není jediným projektem, který organizace Business & Professional Women CR v Česku realizuje…
Ano, to je pravda. Jedním z našich dalších velkých projektů je aktuálně Akademie pro začínající podnikatelky (AWE), kterou realizujeme ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze. V lednu spouštíme už 2. ročník a já osobně se na něj velmi těším. Loni byl úspěch takový, že jsme až z Washingtonu získaly zpětnou vazbu, že v Česku byl projekt AWE nejúspěšnějším ze všech zemí, kde probíhal. To nám udělalo velkou radost stejně jako zájem a zapojení žen, které se díky studiu v AWE rozhodly posunout své podnikání vpřed. Věřím, že i v roce 2022 se do studia zapojí velké množství podnikatelek připravených efektivně pracovat na rozvoji svého byznysu. Hlásit se ještě mohou, přihlášky do programu přijímáme až do 9. ledna 2022. Za zmínku stojí určitě i další naše projekty jako například mentoringový program pro talentované ženy z firem Empowering Women, jehož čtvrtý ročník aktuálně probíhá a stále je možné se do něj přihlásit. Dále pak jde o projekt Anchors for the Future zaměřený na dívky. Jeho cílem je vytvořit vzdělávací materiály ve formě tzv. vážných her pro lidi, kteří pracují s mládeží. Prostřednictvím těchto her by si dívky měly osvojovat základní znalosti a upevňovat klíčové dovednosti, které potřebují k "ukotvení" v životě. To vše by jim mělo pomoci v jejich dalším životě, ať už osobním, tak i profesním. Naše organizace se pak také stala amabasadorkou projektu WEPs založeného organizacemi UN Global Compact a UN Women. Jeho cílem je prostřednictvím doporučení pomoci firmám nastavit a podporovat rovné příležitosti pro ženy a muže na pracovištích, v komunitách, ve společnosti, kterou spoluvytvářejí. Sečteno a podtrženo, projektů, které si kladou za cíl podpořit postavení žen v české společnosti máme mnoho a jsme rády, když vidíme, že se do jejich realizace zapojuje co nejvíce lidí, nejen žen. Business & Professional Women CR, z.s. je veřejně prospěšná organizace, která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.

Co pro Vás znamená luxus?
Luxus si ani tolik nespojuji s věcmi jako s pocity. Miluji mít pocit luxusu, když si dopřeji péči o sebe, masáž, koupel nebo jinou relaxaci, luxusní pocit mám, když odpočívám na slunci nebo poslouchám zvuky vody - nejen u moře, ale třeba i na naší zahradě. Prostě je prima mít luxusní dny.
Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Business & Professional Women