Mimořádný koncert LVHF 2019 ve Vídni

LVHF 2019
Začátek akce
15. 06. 2019 18:00
Konec akce
15. 06. 2019 22:00
Místo konání
PALAIS LIECHTENSTEIN VE VÍDNI
Přejít na Web
Cena vstupenek
0 Kč
Dress Code
Black Tie

Mimořádný koncert LVHF ve Vídni připomene 300. výročí Lichtenštejnského knížectví. Hvězdou večera bude operní pěvec Adam Plachetka.

V sobotu 15. června 2019 se při příležitosti 300 let výročí založení Lichtenštejnska uskuteční mimořádný koncert čtvrtého ročníku LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU (LVHF). Večer symbolicky propojí umění českých hudebníků s prostorami, které i v minulosti sloužily k špičkovým hudebním setkáváním.

Pevné pouto LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU s Lichtenštejnským knížectvím vysvětluje ředitel a dramaturg festivalu Jiří Partyka: „Šlechtický rod Lichtenštejnů díky svým kapelníkům pořádal hudební produkce, které z jižní Moravy učinily významné kulturní centrum. Čtvrtý ročník festivalu připomene významné a neprávem opomíjené kapelníky a skladatele, jež byli s rodem Lichtenštejnů po dobu jejich sedmsetletého působení na Moravě spjati.“

Realizaci červnového mimořádného koncertu umožnila nadace knížete z Lichtenštejna Stiftung Fürst Liechtenstein, která spravuje rodový majetek včetně Lichtenštejnského městského paláce ve Vídni, kde se koncert odehraje. „LVHF připomíná historický odkaz rodu Lichtenštejnů na Moravě a naznačuje možnosti společné budoucnosti; budoucnosti ve znamení vzájemného respektu a spolupráce. Poskytnutí tanečního sálu Městského paláce ve Vídni, kde vždy vystupovali uznávaní hudebníci své doby, je přirozeným projevem podpory tomuto festivalu,“ říká Hans Adam II., vládnoucí kníže Lichtenštejnska.

Vznosný palác v rokokovém stylu, kde sídlí mimo jiné i galerie knížecích uměleckých sbírek, je jedním ze stavebních skvostů rodiny. Budova, která byla před šesti lety náročně restaurována dnes patří k nejlepším vídeňským adresám pro pořádání společenských událostí.

Hvězdou mimořádného koncertu bude basbarytonista Adam Plachetka, od roku 2010 stálý člen Vídeňské státní opery, který vystupuje v nejznámějších světových operách a na nejprestižnějších pódiích doslova po celém světě – v newyorské Metropolitní opeře i Carnegie Hall, Královské opeře Covent Garden v Londýně, milánské La Scale – a ve svých třiatřiceti letech má na svém kontě již na sedm set operních představení a stovky koncertů.

Další sólistkou večera bude původem slovenská sopranistka Patricia Janečková, která se jako šestnáctiletá stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě a dnes má ve svých jednadvaceti letech za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí.

Vystoupí také Ondřej Jurčeka, sólový trumpetista Filharmonie Brno a laureát několika mezinárodních soutěží. Sólisty doprovodí český komorní soubor Barocco sempre giovane.

Páteří programu koncertu jsou árie z oratorní a operní tvorby Georga Friedricha Händela doplněné o instrumentální skladby Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho.

Program mimořádného koncertu 15. června 2019

Georg Philipp Telemann (1681–1767)
Sinfonia Spirituosa D dur pro trubku, smyčce a basso continuo, TWV 44:1
I. Spirituoso, II. Largo, III. Vivace

Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Tornami a vagheggiar – Alcina, HWV 34
Arm, Arm, Ye Brave – Judas Maccabaeus, HWV 63
Rejoice greatly, O daughter of Zion – Messiah, HWV 56
Revenge, Timotheus Cries – Alexander‘s Feast HWV 75
Che vai pensando, folle pensier, HWV 184

Antonio Vivaldi (1678–1741)
Koncert d moll pro dvoje housle, violoncello, smyčce a basso continuo, RV 565
Allegro – Adagio e spiccato – Allegro, II. Largo e Spiccato, III. Allegro

Georg Friedrich Händel (1685–1759)
The Lord Worketh Wonders – Judas Maccabaeus, HWV 63
Let the Bright Seraphim – Samson, HWV 57
The Trumpet Shall Sound Rejoice greatly – Messiah, HWV 56

Antonio Vivaldi (1678–1741)
In furore iustissimae irae, RV 626
Cor ritroso, che non consente – La fida ninfa, RV 714


Letošní ročník LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU (LVHF), který se uskuteční od 28. září do 12. října, v osmi koncertech připomene kapelníky a skladatele spjaté s rodem Lichtenštejnů. Úplný program festivalu naleznete na www.lvhf.cz. Vstupenky na festival jsou v prodeji přímo na webu festivalu a v síti GoOut.

Fotogalerie