O jedinečných stylech a životě módní návrhářky Natali Ruden

Foto: Anastassiya Vorobyeva
15. Únor 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 27950

Značka Natali Ruden patří mezi špičku českých návrhářů a je známá svým originálním a nezaměnitelným designem. Za svoji kariéru dosáhla mnohých úspěchů a ocenění. Masarykova akademie jí udělila v roce 1999 cenu za tvůrčí činnost. Její modely se staly součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Liberci a Čínského Národního Muzea Hedvábí. Reprezentovala naši zemi v zahraničí, kde se účastnila prestižních Týdnů módy v Moskvě a Kyjevě. Svoji kolekci pro společnost Jablonex představila v rámci samostatných autorských přehlídek také v Londýně, New Yorku, Torontu, Edinburgu a St. Petersburgu. Natali Ruden pořádala více než 30 samostatných přehlídek s kapacitou 400 až 900 lidí, které probíhaly v nejprestižnějších prostorách.

Natali, jste velmi známou módní návrhářkou, mohla byste našim čtenářům prozradit, co vás přivedlo na tuto cestu?

Zdánlivě to bylo jednoduché: Moje maminka byla návrhářka ve velkém módním domě v Kyjevě. Chodívala jsem za ní do práce už jako malá holčička, a tak jsem vlastně vyrůstala mezi krásnými šaty, modelkami, látkami, švadlenami. Ten svět krásy a tvůrčí práce mě učaroval, ale zároveň jsem hrála závodně tenis a plánovala jsem sportovní kariéru. Nakonec ale přece jen zvítězila láska ke světu umění a módy a zahájila jsem náročné studium na Akademii designu. Musela jsem prokázat talent, výtvarné schopnosti a naučit se pracovat s materiály. Zvolila jsem dobře, tahle práce mě baví a nacházím v ní uspokojení. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala.

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Na čem se při navrhování snažíte nejvíce lpět?

Když tvořím své módní kolekce pro přehlídky, nechávám se unášet svými představami a fantazií. Naplno využívám zkušeností z práce s materiály. Za rok připravím dvě kolekce, každá obsahuje zhruba padesát originálních modelů. Vždy jsou tematické. To je moje srdeční záležitost. Zároveň se hodně věnuji práci na zakázku pro klientky. Hlavním cílem je vytvořit model, který bude součástí osobnosti klientky. Ona ho bude nosit, ji musí uspokojit, musí být na něj hrdá. Prvním krokem je zvážit, co se pro danou ženu hodí, jaký střih, jaký materiál, barva. Taky záleží na tom, k jakému účelu model potřebuje – jde na galavečer, na ples ve Vídni, na firemní večer s tancem, do divadla, na svatbu? Někde je výraznost, až okázalost namístě, jindy je vhodnější střídmost. Zakládám si na tom, že moje modely jsou personalizované, s klientkou od první návštěvy probíráme všechny parametry zakázky, tak aby ji model po všech stránkách uspokojil. Jen tak totiž přijde příště znovu za mnou.

V čem si myslíte, že tkví kouzlo návrhářství?

V tom, že každý model je originál. Tak jako každá žena je jiná, jiný musí být i model, který pro ni navrhnu a vyrobím. Na rozdíl od konfekce jsou všechny moje šaty, kostýmy nebo pláště unikáty. Žena, která si je koupí, určitě nepotká ženu v tom samém, což se vám u konfekce stává běžně. Je to kreativní práce, od první skici až po modelku kráčející po přehlídkovém mole. Návrhářství je umění, které vyšlo z galerií na ulici a ovlivňuje lidi a svět kolem nás víc, než si myslíme.

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Co Vás lákalo na Praze, když jste se sem přestěhovala?

Prahou jsem byla od prvního okamžiku nadšená, je to krásné město, svou tisíciletou historií mi připomíná rodný Kyjev. Miluji výtvarné umění, je to vlastně součást mé práce, a proto je pro mne Praha nekonečnou inspirací. Fascinuje mě na každém kroku průnik všech stavebních slohů, na jednom náměstí nebo v jedné ulici vidíte kolem sebe gotiku, renesanci, baroko a klasicismus. Úžasné je panorama Vltavy, nad ní se zvedá Malá Strana, a nad ní koruna všeho – Pražský hrad s katedrálou. Takové dědictví věků zažijete málokde, Florencie, Řím, Paříž – a Praha. Vytvořila jsem několik kolekcí věnovaných Praze a měla jsem tu vzácnou příležitost předvádět je v nejvzácnějších památkách Prahy, dokonce na Pražském hradě.

Kdybyste měla porovnat Českou republiku a Ukrajinu, jaké zde jsou největší rozdíly ve stylu oblékání?

Žiji v Česku třicet let, na Ukrajinu se dostanu už jen zřídkakdy, přesto si to dobře vybavuji: Ukrajinky se oblékají nápaditě. České ženy vyhledávají decentnější modely v tlumenějších tónech. Mám svoji teorii, že jsme ovlivněni podnebím a prostředím kolem nás, to formuje i náš styl. Když se podíváte na Ukrajinu, vidíte modrou oblohu a modré kostely se zlatými kopulemi. Když se podíváte na siluetu Hradu s katedrálou sv. Víta, vidíme úplně jinou barevnou kombinaci, což ovlivňuje barevné vnímání a formuje i styl oděvů a vkus lidí.

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Mohla byste vyjmenovat některé významné osobnosti, které jste měla šanci oblékat?

Oblékala jsem spoustu žen z politiky, z show byznysu a hereckého světa. Připravovala jsem například model pro Heather Millsovou, manželku Paula McCartneyho, nebo pro operní pěvkyni Lisette Oropesa, která vystupuje v mých modelech po celém světě. Z českých celebrit je nepřehlédnutelná Jitka Čvančarová, dvacet let byla tváří mé značky Andrea Verešová. Na začátku své kariéry jsem oblékala Daru Rolinsovou a všechny účastnice soutěže Miss. Pro Veroniku Žilkovou jsem navrhla svatební šaty. To je ovšem jen zlomek osobností, které jsem za třicet let své kariéry měla potěšení poznat a pracovat s nimi.

Slyšeli jsme, že ráda cestujete. Je to pro Vás inspirace? 

Miluji cestování, poznala jsem už snad všechny země Evropy a řadu zemí světa. Tak jako Praha je pro mne inspirací svou náladou, kombinací slohů, romantickými zákoutími, stejně mě od první návštěvy okouzlila Paříž. Má neodolatelnou atmosféru, je živá, veselá, společenská, během deseti minut minete dvacet útulných kavárniček. Ráda procházím kolem butiků s nápaditými výlohami, nezapomenutelný je pohled na Paříž z lodi na Seině. V Paříži ostatně nakupuji látky, každý rok tam trávím spoustu času na veletrhu Premiere Vision. Stejně tak bych mohla opěvovat monumentální Londýn, temperamentní Barcelonu nebo kosmopolitní New York.

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Vaše poslední kolekce měla velký úspěch. Můžete nám o ní něco prozradit?

Když vloni v květnu vypadalo, že pandemie už mele z posledního, uspořádala jsem přehlídku v plenéru, na nádvoří Průhonického zámku, a nazvala jsem ji radostně: Viva La Vita! Pak se to zase zvrtlo a vrhlo nás to zase do pekla. Proto jsem svoji nedávnou přehlídku v hotelu Carlo IV. nazvala Hell and Heaven. Svými modely jsem symbolizovala to, co prožíváme, ale taky to, na co se všichni těšíme.

Kde budeme moci v nejbližší době vidět nějaké Vaše výtvory?

Kdykoli si je můžete přijít prohlédnout, ba i vybrat, v butiku v Dlouhé 3, vedle Staroměstského náměstí. Čas od času pořádám komorní setkání s věrnými klientkami spojené s módní přehlídkou novinek. Čas na další velkou přehlídku musí uzrát, ale to víte, že přijde. Každoročně pořádám dvě velké přehlídky, letos tomu nebude jinak.

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Foto: Anastassiya Vorobyeva

Máte už v hlavě, co chystáte dále?

Samozřejmě, o nápady nemám nouzi, a i teď už mám představu, jak by měla nová kolekce vypadat. Přemýšlím o vhodných materiálech, a proto brzy odlétám opět o Paříže.

Co pro Vás znamená luxus?

Mnozí se domnívají, že luxus znamená auto za třicet milionů a dovolená na Bora Bora. Ráda si je užiji taky, ale nemusím je mít. Luxus pro mne znamená uvolněnost, pohodlí, život, jaký chci žít. Ráda bych si dopřála ten luxus, abych se nemusela omezovat ve výběru oblečení, auta, dovolené. Mám ráda hezké věci, miluji šperky, ráda se obklopuji krásou. Ale ne vždy to znamená vysokou cenu, tou cenou může být vzpomínka, od koho jsem tu krásnou věc dostala.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Foto: Anastassiya Vorobyeva
Foto: Anastassiya Vorobyeva
Foto: Anastassiya Vorobyeva
Foto: Anastassiya Vorobyeva
Foto: Anastassiya Vorobyeva

Rozhovory

Foto: Anastassiya Vorobyeva
NATALI RUDEN
NATALI RUDEN
NATALI RUDEN