O JÍDELNÍČKU NA MÍRU A CÍLENÉ PÉČI O ZDRAVÍ S LADOU NOSKOVOU

Redakce
29. Červen 2021

Naše strava ovlivňuje mnohé. To, jak vypadáme, jak se cítíme, jaké máme sebevědomí, jaké jsou naše vztahy doma i na pracovišti, ale i jakou máme práci, jak jsme za ni odměněni. Pokud se rozhodnete dát svému životu jiný směr, lépe pečovat o zdraví, navštivte pražskou RP CLINIC. V příjemném, přátelském prostředí Vám bude k dispozici výživový poradce, který se stane Vaším koučem. Porozumíte tak své stravě a fungování těla, nebudete mít hlad a budete hubnout. Život Vám pomůže změnit Mgr. Lada Nosková. Výživovému poradenství se věnuje přes 20 let, rukama jí prošlo několik stovek klientů. Změnila jim stravovací návyky a přispěla tak k pozitivním změnám v jejich životech.

Otázka
Jaká je nejčastější chyba ve stravování lidí? Proč se jim nedaří zhubnout?
Odpověď
Stále přežívá mýtus, že aby člověk zhubnul, potřebuje držet diety, trápit se na nízkém kalorickém příjmu, bojovat s vůlí a hladem. Moje práce potvrzuje, že opak je pravdou. Cílem je jíst zdravě, vyváženě a hlavně dostatečně. Jíst tak, aby tělu nechyběla žádná z důležitých živin, aby mělo dostatek přijaté energie. Když k tomu všemu přidá klient alespoň trochu sportu, jde to jako po másle.

Otázka
Co bude klient jíst, když si od Vás nechá sestavit jídelníček na míru?
Odpověď
V podstatě je potřeba jíst všechno, hodně zeleniny, ovoce, kvalitní bílkoviny jako jsou bílá masa, ryby, mléčné zakysané výrobky. Nebudeme se vyhýbat ani kvalitnímu pečivu či přílohám. Samozřejmě počítám také se zdravými tuky ve formě rostlinných olejů, oříšků, semínek. V jídelníčku najdu prostor i na nějakou mlsku, ať je jí kousek hořké čokolády, nebo porce mrkvového dortu. K jídelníčkům klient automaticky dostane spoustu receptů (kuchařku a online recepty).
Otázka
Jaké můžu očekávat výsledky? Popište Vaši spolupráci s klientem.
Odpověď
Kolik zhubnete a za jak dlouho, je ryze individuální. Záleží na míře dodržování jídelníčku i na pohybových aktivitách. Úspěšní a motivovaní klienti hubnou okolo 2,5 - 3,5 kg měsíčně. Někomu to jde trochu pomaleji, někomu předpisově. Nezáleží na tom, jak rychle to spolu zvládneme, ale jak si váhu udržíte. Proto se při dodržování stravovacího plánu s klienty pravidelně scházím, abych je mohla motivovat, podporovat, pomáhat řešit překážky a nastavila jim navždy změny v přístupu k jídlu. S každým klientem se vídám nejméně tři měsíce po předání stravovacího plánu. Chci jim být k ruce, když si nebudou vědět rady.

Otázka
Máte doporučení (rady) pro klienty, kteří zvažují změnu stravování, životního stylu, ale není pro ně snadné se odhodlat? 
Odpověď
Všechno je otázka motivace. Pro někoho je motivující, že zhubnul někdo v jeho okolí, pro jiného nějaká událost (svatba nebo dovolená). Ať je motivací cokoli, musí vycházet z nitra samotného člověka. Pokud klienta ke změně stravovacích návyků přemluví někdo další, motivace časem vyprchá. Hledejte tedy sami u sebe! Napište si, co Vás štve! Dejte si cíl: ZMĚNIT TO! Položte si otázky: „Jak se momentálně cítím (zdravotně, fyzicky a psychicky)? Jak se budu cítit za deset let, když nic nezměním?“
Otázka
Jakým způsobem klientovo hubnutí ovlivní život zbytku rodiny?
Odpověď
Buď nijak, nebo budou Vaše hubnutí milovat. Nejen že budete vařit nové recepty, které si zamilují (beze srandy, je to praxe mých klientů), ale hlavně budou nadšení z Vaší změny. Budete mít lepší náladu, protože uvidíte výsledky. Budete se usmívat i na ně, protože budete konečně spokojená/ný. Samá pozitiva! :-)

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Pro mě už dávno nejsou luxusem věci. Preferuji zážitky: od krásných zemí až po takové maličkosti, jako je sednout si s knížkou na terasu, vypít si kávičku a nebýt nikým rušena, zajít si na výtečné jídlo do restaurace a nemuset nic chystat, nebo zajít na masáž a nemyslet na to, že hodina času mi bude chybět.
Děkujeme za rozhovor

RP CLINIC