O kouzlu udržitelnosti s Lucií Volfovou

27. Srpen 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 25417

Za tento rozhovor dosud nebyla doručena smluvní odměna. Informaci poskytla společnost, u které byla reklama zakoupena. Tato informace není součást zakoupeného reklamního prostoru. 

Lucie Volfová je inovativní návrhářka spojující nestárnoucí design originálního nábytku s kvalitou ověřenou časem. Jejím posláním je tvořit domovy s jedinečným designem, které budou odrazem vaší osobnosti a vnesou do vašeho domova toho správného ducha klidu a pohody. Především ničím neplýtvá, využívá tradiční zdroje, nezapomíná na historii – udržitelnost v interiéru je její prioritou. Interiéry nejraději tvoří ze starého nábytku v kombinaci s novým. Na základě osobnosti a potřeb každého klienta vytváří ojedinělý interiér. Každý detail je pro ni důležitý, nejen samotný nábytek, který má svého ducha a svůj příběh. Lucie navrhne nový design tak, aby byl v harmonii s celkovým konceptem vašeho domova, ale také sežene materiály a doplňky, které jsou nedílnou součásti jejích návrhů

Paní Volfová, prozradila byste našim čtenářům, v čem tak milujte udržitelnost?

Miluji originální  interiéry, které nepodléhají neustále měnícím se trendům, kterými je ovlivněna převážná část lidí u nás. Neuvědomují si, že trendy vždy pominou. Díky udržitelnsti je každý interiér vyjímečný, nápaditý,  originální a má ducha. Navíc díky renovaci starého nábytku můžete interiéru vdechnout  jakýkoliv styl. V kombinaci s novým nábytkem vytvoříte tak zcela jedinečné, nestárnoucí bydlení. A přidanou hodnotou je pro mě dobrý pocit, že neplýtvám a dokáži díky své kreativitě vytvořit interiér mnohdy z toho, co je.

A jaké výhody má podle Vás oproti modernímu stylu?

Není to pouze o porovnání moderního stylu. I do moderního stylu můžete zakomponovat renovovaný starý nábytek, což právě začlenění starého nábytku do moderního stylu je to, co mě baví!! S návratem do historie, kdy používám kvalitní dřevěný nábytek, který je zrestaurovaný , propojuji vlastně kus přírody s interiérem. Nároční klienti požadují přírodní materiály, chtějí autentičnost v podobě mramoru, traventinu a samozřejmě dřevo. Také vnáším do interiéru kus přírody pomocí barev, i to souvisí s návratem do historie. Koncem 90. let až do zhruba roku 2010 jsme zařizovali interiéry hodně v odstínech s názvy „kapučíno”, „káva”, „vanilka”. Pak se ale trend proměnil a posledních 10 let jsme mohli vidět hlavně interiéry v odstínech šedi v kombinaci s bílou barvou. Tento šedý mor se snažím na základě mých návrhů odstranit. Tento organický luxus má své místo právě pro starý zrenovovaný dřevený nábytek. Další styly jako venkovský, skandinávie, vintage atd. jsou jen o nějakém aktuálním trendu,  ale za pár let pominou. Interiér zařízený starým zrenovovaným nábytkem má svoji autentičnost a nikdy neztratí svého ducha, je tam kousek historie, na kterou zapomínáme a dá se použít do každého stylu.

Je možné si od Vás nějaký takový nábytek již přímo zakoupit?

Ano, mám své restaurátory, kteří starý zachráněný nábytek zrenovují a nábytek buďto rovnou putuje do mého projektu, nebo jej můžete koupit na mém eshopu. Vzhledem k tomu, že tyto staré kousky jsou mnohdy na několik měsíců práce, prioritně se restauruje zákazníkům jejich starý nábytek nebo konkrétní nábytek do aktuálního projektu, a tak není moc kousků volně k prodeji. Skladem nábytek, který čeká na renovací máme hodně, ale šikovných restaurátorů je opravdu málo, takže vše stojí. Často se na mě také obrací zákazníci s tím, že potřebují do svého nového interiéru zakomponovat kus historie, jestli nemám například nějakou starou lavici nebo křeslo, kterému pak narhnu nový design a zajistím kompletně jeho renovaci tak, aby se to hodilo do nového interiéru.

Prozraďte nám, je u nás v České republice trend renovování starého vybavení běžný, nebo spíše ne?

Bohužel, zatím většina lidí podléhá aktuálním trendům, chtěji mít interiéry jako z katalogového bydlení, lowcostové prodejny často nabízí nábytek za pár korun, ale kvalita žádná. Lidem chybí vlastní kreativita, nápad a běžně vybavují své domovy tak, jak vidí v časpopisech. Často se setkávám s tím, že mají ukotvenou v hlavě informaci o tom, že pokud zrenovují starý nábytek, musí mít patinu, nejčastěji šedá nebo bílá, jako můžete vidět u shaby nebo vintage stylu, který se jim nelíbí, proto starý vyhodí a pořídí nový. Nenapadne je, že jejich straý nábytek nemusí mít patinu. Renovací můžete dát nábytku jakýkoliv styl i barvu. To málokdo ví a já mám obrovskou touhu právě tohle smýšlení lidí změnit.

Považujete se za první osobu, která s tímto trendem sem k nám přišla?

Určitě nejsem první osoba, která s tímto přišla. V zahraničí je spousta známých designéru a architektů, například Massimo Adario, kteří vychází z historie a zakomponovávají starý nábytek do svých projektů. U nás je pár firem, které se zabývají renovací  a prodejem starého nábytku, ale upřímně neznám žádnou designérku, která by takto komplexně nabízela návrhy interiérů jako já. Ale možná to bude taky proto, protože nehledám a nesleduji konkurenci, abych případně dělala něco jinak než jak doopravdy cítím, jen pro případný rychlejší úspěch.  Miluji to, co dělám, a dělám to tak, aby mě tvoření naplňovalo, a především abych naplňovala klientovo očekávání a z jeho  domova vytvořila originální a jedinečné místo, v němž se bude cítit dobře.

Je možné zařadit Vaše návrhy i do moderně pojatého domu?

Zcela jistě, právě přesně na takové interiéry se specializuji – staré v kombinaci s novým. Právě díky této kombinaci se stane interiér originální a dostane toho správného ducha . Jsem bytová návrhářka  nečekaných propojení, osvědčeného a prověřeného designu s novým inovativním přístupem k jeho začlenění nejen do moderního interiéru.

Kromě toho jsme slyšeli, že se věnujete i krabičkovým dietám. V jakých projektech figurujete? Můžete nám je trochu představit?

Krabičková strava byla mým průkopníkem podnikání v pojetí kreativity. Jako výživová poradkyně jsem  tvořila nové receptury a založila jednu z nejsilnějších firem v oboru krabičkové stravy na trhu. Nejde ale na 100 % působit v obou oborech, proto se již dnes věnuji pouze designu. Na místo tvoření nových receptur tvořím interiéry. Neměním postavy, ale domovy :-)

Co uvidíme, když navštívíme Váš showroom? A co Vás vedlo k tomu jej zařídit?

Potřebovala jsem mít zázemí, kde se budu potkávat se svými klienty, do toho se vyrobila vzorová variabilní sedačka, kterou jsem navrhla, mramorové stolky, textilie, které jsou také z mé tvorby, a potřebovala jsem tohle všechno někde mít, abych dokázala ukázat reálně svým zákazníkům, jak vypadá má práce, aby si mohli vše vyzkoušet, osahat. V mezičase jsem začala malovat abstraktní obrazy, malby na zeď namísto tapety, a proto mě napadla myšlenka ukázat v reálném bytě celou moji práci, co všechno jsem schopna nabídnout svým zákazníkům. Potřebovala jsem, aby cítili tu atmosféru!  Jedinečný interiér byl vytvořen ze staršího, zrestaurovaného nábytku z bývalého Československa v kombinaci s novými designerskými kousky z mé tvorby. Na základě těchto kombinací byl vytvořen ojedinělý interiér, převážně z udržitelných zdrojů. Další hlavní rolí při vytvoření tohoto interiéru byla abstraktní tvorba. Namísto tapety byla v ložnici použita vlastnoruční originální malba, která je ve stejném designu jako vnitřní strana lustru. V dalších částech showroomu byly použity obrazy, taktéž z vlastní tvorby. Každý detail je důležitý. Nejen samotný nábytek, ale také kombinace materiálů a doplňků. Největší výzvou při tvoření konceptu showroomu bylo využít co nejvíce věcí z pozůstalostí a bazarů a vše sladit tak, aby byl celkový dojem perfektní a v harmonii. Smyslem celé této práce je ukázat lidem, že hezký a útulný interiér je možné udělat i ze starých věcí, a přitom neplýtvat. Tento nestárnoucí trend si jistě zaslouží mnohem více pozornosti než neustále se měnící styly, kterým podléhá většina lidí.

Jaké jsou Vaše další vize? 

Mám v sobě obrovskou touhu změnit smýšlení lidí, že staré věci se nemusí vyhazovat a vytvořit díky nim jedinečné interiéry. Ale toho chci docílit nejen u zákazníků, ale především u designérů. Komplexností, kterou nabízím, dávám práci českým lidem, nyní kolekce textilií, které jsem navrhla, šijí poctivé české ručičky, navíc spolupracuji s řadou českých tvůrců – například ručně vyráběné lustry od chattahome. Na počátku byla má kolekce sedačky, poté mramorové stolky, textilie a poslední článek, kterým bych chtěla doplnit interiéry z dílny by Volfová Design, budou bytové difuzéry. Interiér bychom měli vnímat všemi smysly pozitivně, tedy krásná vůně na míru, dle osobnosti zákazníka, nebude chybět Všechny mé kolekce přišly jen proto, protože jsem na našem trhu nemohla najít pro své klienty vhodné dodavatele, kteří by dokázali uspokojit mé požadavky – napříkad sehnat u nás pravý mramorový stolek ve stejné kolekci jako konferenční je takřka nemožné. Jednobarevné kvalitní lněné povlečení taktéž. Díky tomu, že je vše z mé dílny, jsem schopna zajistit vše na míru a individuálně. Dávám práci českým lidem a podporuji tím tak český trh. Chci více spolupracovat s ostatními designéry a architekty tak, aby do svých projektů navrhovali nábytek a textilie či další doplňky z dílny by Volfová Design

Co pro Vás znamená luxus?

Jak by řekla Coco Chanel... luxus musí být zároveň pohodlný, jinak to není luxus. A stejně tak to vnímám i já. Mít dobrý, hřejivý pocit z toho, co vás v tu chvíli naplňuje, to je pro mě luxus!

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

lucievolfova.cz