O projektu vonných svíček J&P CANDLES s Jaroslavem Pšeničným

04. Duben 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 29851

Jaroslav Pšeničný se narodil v jihočeském Písku a studoval gymnázium v Příbrami, následně se rozhodl pokračovat na ČVUT v Praze na fakultě dopravní. Tu však opustil, neboť se rozhodl podnikat, nyní již ale opět uvažuje, že svá studia půjde dokončit. Profesně se od svých osmnácti let Jaroslav věnoval dopravě, s přesahem do cestovního ruchu. V současné době ale nejvíce pozornosti udává rozvoji svého vlastního projektu J&P Candles. Právě o této firmě pro vás dnes vyzpovídáme Jaroslava v rozhovoru.

Jaroslave, byl byste tak hodný a prozradil našim čtenářům, proč jste se rozhodl založit J&P Candles?

Za vznikem projektu J&P CANDLES stojí delší příběh a souhra různých okolností. Myšlenka vlastních výrobků mi byla blízká mnoho let, profesně jsem se však věnoval především železniční dopravě a svým projektům v cestovním ruchu. Milníkem byla však pandemie COVID-19, kdy se všechny moje aktivity týkající se cestovního ruchu zastavily ze dne na den. V tom jsem si ale uvědomil, že konečně teď mám čas se pustit do projektu výroby vlastních svíček. Ta volba byla jednoduchá, protože jsem se pasivně o podobný byznys zajímal delší dobu a inspirovala mě řada úspěšných podnikatelů především z USA. Možnost vytvořit něco svého, udělat tím radost konkrétním lidem, nestereotypní práce a možnost nekonečné kreativity pak daly vzniknout prvním svíčkám.

Říkal jste, že jste začal podnikat v době pandemie. Co Vás do toho tak moc natlačilo, i když se jednalo o tak nejisté období?

Pandemie mi negativně zasáhla do profesního života a měl jsem najednou více času na věci, které jsem odkládal. Dále jsem již delší dobu cítil, že mi chybí kreativní práce a činnost. Dříve jsem maloval a kreslil, kdysi vyráběl i keramické výrobky, a pokud to má člověk v sobě, cítíte, že vám to prostě chybí. Okolnosti tak chtěly, abych se konečně něčemu kreativnímu věnoval a svíčky pak pro mě byly jasná volba. Pandemii jsme v té době ale vnímali všichni jinak než nyní. Nikdo nevěděl, že to bude věc trvající několik let a sám jsem si myslel, že půjde o týdny. Rozhodně to ale pro mě nebylo období, kdy bych si říkal, že není vhodná doba na práci na novém projektu. Je fakt a nyní pro mě již úsměvná vzpomínka, že řada lidí z mého okolí tomuto nápadu nevěřila, a dokonce mě i někteří z nich odrazovali od takové činnosti. Ale jak čas ukázal, byla to možná doba úplně ideální a rozhodnutí to bylo skvělé. Nebýt pandemie, možná by tu produkty J&P CANDLES nebyly.

V čem se především lišíte od běžných svíček, které můžeme pořídit v supermarketech?

Trh se svíčkami, ale i bytovými vůněmi (neděláme jen svíčky) je velice konkurenční a nebál bych se říct, že přímo přesycený. Od počátku projektu jsem se snažil vyrobit takový produkt, který si budu chtít použít i já sám doma. Vybírám tedy ty nejlepší specifikace z celého spektra vlastností svíček. Abych ale byl konkrétnější, uvedu některé důležité skutečnosti. Pracujeme jen s rostlinnými vosky s certifikací, důležitý je pro nás původ i vlastnosti. Naše svíčky jsou veganské, netoxické, bez barviv a chemie. Oproti svíčkám ze supermarketu tak při pálení našich svíček do svého interiéru dostanete minimum toxických látek, které při pálení parafínových a často velmi chemických svíček vznikají. Nenakupujeme nádoby, knoty nebo vůně z Asie nebo od neznámých prodejců. Volíme certifikované vonné esence, po kterých vás nebolí hlava a lpíme i na kvalitě knotů – jenom tak vám svíčka dobře vyhoří až do samotného konce. Na co jsem u našich produktů hodně pyšný, tak je uhlíková neutralita. Snažíme se negativní vliv produktů kompenzovat offsetovými projekty, kdy jsou za utržené peníze například sázeny nové stromy, obnovovány aleje či parky, a to vše v ČR. Obecně se snažíme o maximální šetrnost k přírodě. Také si zakládáme na vlastním originálním designu.

Jaké vůně u vás mohou čtenáře nadchnout?

Vůně měníme podle sezony, ale máme i stálou kolekci. Velice úspěšní jsme byli s vánočními vůněmi STAROČESKÉ PRACNY a VAJEČNÝ LIKÉR. Samotné vůně jsme připravovali měsíce a skutečně se to vyplatilo. Volíme kvalitní francouzské a německé aroma a najdete u nás jak sladké vůně, tak kyselejší nebo zemitější. Přeci jen jde o subjektivní pocit a každý preferuje něco jiného, proto se soustředíme na širší nabídku. Jako atraktivní vůně dále uvedu bergamot, irská káva, ostružinový džem nebo skořicový šnek. Ty pravidelně měníme, některé se neopakují a svíčky jsou jen v limitovaném počtu. Další nabídku lze najít i u vonných vosků nebo difuzérů.

V čem jsou podle Vás svíčky tak dokonalé?

Svíčka je skvělým relaxačním doplňkem. Oheň nás přitahuje od nepaměti, a proto se domnívám, že spojení světla a vhodné vůně je nenahraditelnou věcí. Máme také svíčky s dřevěným praskajícím knotem, které pocit relaxace ještě umocňují. V čem jsou naše svíčky dokonalé? To by bylo nutné se zeptat spíše našich zákazníků. :-) Nezklameme ve kvalitě zpracování, v designu, pestré nabídce vůní a také v možnostech velikosti svíček.

Co provází vznik takové svíčky?

Na začátku je dlouhá doba testování. Ať už jde o nádobu, knot, vosk nebo vonnou esenci, vždy je nutné delší dobu testovat a vyhodnocovat chování svíčky. Někdy stačí nevhodná volba knotu, který může být silnější, sklenici moc rozpaluje a již není možné za takových podmínek vyrobit funkční výrobek. Důležité je také zvolit vhodné množství vonné esence, protože u svíček rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. V rámci samotné výroby jde o sled jednotlivých kroků – roztavit vosk na vhodnou teplotu, připravit sklenice, do kterých je nutné umístit již připravený knot, namíchat vhodný poměr vůně a vosku, předehřát nádobu, nalít vosk, dále ale i nechat 48 hodin vosk tuhnout. Poté se svíčka kontroluje a je možné upravit její povrch i horkovzdušnou pistolí. U každé várky děláme i test hoření. Pokud to tedy vše sečteme, při ruční výrobě trvá vznik jedné svíčky i několik dní a nelze to uspěchat. Balení a etiketování je na konci procesu již to nejlepší.

Jak volíte suroviny pro výrobu?

Svíčky děláme ze sta procent z sójového vosku. Používáme jak syntetické, tak přírodní esence. Zákazníci si vyžadují intenzivní a atraktivní vůně, a ne všechny lze vyrobit přírodní cestou. Námi používané vonné esence mají certifikát IFRA, což je evropský certifikát potvrzjící, že jsou dané vůně v pořádku a v souladu s platnou legilativou EU. Takové vůně pak neobsahují alergeny nebo dráždivé látky, po kterých může být někomu nevolno či jej může bolet hlava. Komponenty pro výrobky hledáme především v ČR a okolních státech. Tyto kvalitní vůně, vosky a další používáme i na vonné vosky a aroma difuzéry. Důležité pro nás také je, odkud nakupujeme. Vyhýbáme se Asii, kde může být kvalita komponent pro svíčky a bytové vůně velice kolísavá.

Máte nějaké doporučení, které byste chtěl našim čtenářům dát předtím, než si jakoukoliv svíčku zapálí?

Zajímejte se, prosím, o složení svíčky. Jako řada lidí řeší složení potravin, zkuste to aplikovat i na svíčky a bytové vůně. Vyhněte se parafínu nebo kombinaci parafínu a jiného vosku. Řada výrobců nabízí předražené výrobky, kde je levný ropný parafín hlavní složkou a přidáním menšího množství rostlinného vosku prezentují výrobky jako mnohem kvalitnější, než reálně jsou. Nebojte se při koupi nedokonalého vzhledu, může to naopak potvrzovat ruční práci či použití přírodních surovin. Zajímejte se také o vliv na životní prostředí a zdraví. Před zapálením každé svíčky se přesvědčte, jak je dlouhý knot. Ten je možné zaštípnout i prsty na délku cca 4 mm. Svíčku nepalte moc dlouho, stačí jen na dobu, než se povrch svíčky celý rozpustí. A dodržujte doporučené pokyny výrobce, skutečně se to vyplatí. :-)

Jaké další výrobky pod značkou J&P CANDLES najdeme?

Soustředíme se primárně na vonné svíčky, ale dále vyrábíme také aroma difuzéry s ratanovými tyčinkami nebo vonné vosky do aromalamp. Nabídka se bude učitě dále rozšiřovat, protože připravujeme i nové bytové vůně. Na léto také pracujeme na limitovaných venkovních svíčkách a například na Vánoce vznikne i voňavý adventní kalendář. Dále pracujeme i na vlatních keramických doplňcích.

Co pro Vás znamená luxus?

Luxus pro mě v časech dávných i relativně nedávných znamenal především přepych. Přepych, který zářil z drahého zboží, na které řada smrtelníků nemá ty vhodné finanční prostředky. Časem se pro mě luxus změnil v kombinaci pocitů, které mám při vykonávání věcí, na něž jsem se těšil. Pocit, který cítím při sportu, odpočinku, poslechu hudby, době strávené s blízkými apod. a u všeho, na co jsem se těšil a při vykonávání této činnosti se cítím skvěle, protože vím, že teď mohu, teď žiji, ale žádné příště už třeba být ani nemusí. To je pro mě nyní luxus – mít to štěstí žít tady a teď!

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články