Pan Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec – výherce soutěže Prague Wine Trophy

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
07. Únor 2020

Zámecké vinařství Bzenec se nachází v prostředí bzeneckého zámku a ve spolupráci s vinařstvím Mikrosvín Mikulov vlastní 540 ha vinic, situovaných ve vinařských podoblastech slovácka, mikulovska a znojemska. Ročně vyrobí až 5 000 000 lahví toho nejlepšího vína, které jim zaručilo, že vinařství Bzenec získalo již podruhé cenu na Prague Wine Week. Nahládněme v tomto rozhovoru blíže k výrobě vína s panem Bořkem Svobodou.

Otázka
Na letošním ročníku Prague Wine Week jste získali již podruhé ocenění za nejlepší vinařství – co to pro vás znamená?
Odpověď
Toto ocenění patří mezi naše nejvýznamnější. Rozhodně je to jedna z nejnáročnějších soutěží, a to jak konkurencí vín, která se v hodnocení vyskytují, tak i systémem hodnocení, který je nesmlouvavě náročný.

Otázka
Mohl byste nám představit Vaše vinařství?
Odpověď
Zámecké vinařství Bzenec se nachází v prostředí bzeneckého zámku postaveného v pseudogotickém slohu, v jehož sklepech bylo v roce 1876 vyrobeno první šumivé víno v Čechách a na Moravě. Tomuto datu zasvětilo vinařství první sekt ročníku 2012, který je vyrobený tradiční metodou kvašením v lahvích.
Ve spolupráci se svou sesterskou společností Vinařství Mikrosvín Mikulov obhospodařuje přes 540 ha vinic, situovaných ve vinařských podoblastech slovácka, mikulovska a znojemska. Ročně vyprodukuje okolo 5 000 000 lahví. Je 7-násobným držitelem titulu Šampion Salonu vín, titulu Vinařství roku 2015, celkovým vítězem soutěže Vinař roku 2016 a bronzovým Vinařem roku 2018 a 2019. Mimoto se každoročně zúčastňuje mnoha prestižních zahraničních soutěží, kde získává četná ocenění, např. zisk 96 bodů v Decanter 2019 nebo loňský úspěch v soutěži International Wine Challenge v podobě ocenění Czech White Trophy s ohodnocením 95 bodů.
Otázka
Na jaká vína se zaměřujete a jaká jsou u Vás ta neoblíbenější?
Odpověď
Zaměřujeme se jak na vína bílá, tak i červená. Nicméně výraznou většinu činí vína bílá. Dnes můžeme směle říci, že nejoblíbenější vína naší společnosti jsou přívlastková a jakostní vína původem z Moravy.

Otázka
Jakým vínům myslíte, že se v Čechách daří nejvíce?
Odpověď
Není to úplně jednoduchá otázka, neboť chutě a zvyky lidí jsou různé, postupně se vyvíjí. Nicméně, dá se jednoznačně říci, že lidé věří a důvěřují značkám vín, jejichž původ je z České republiky, potažmo z Moravy. Zvykli si cestovat za vínem na jižní Moravu. Zvykli si na styly těchto vín, což je hodně pozitivní. Konec konců výsledky na prestižních mezinárodních soutěžích potvrzují, že kvalita moravských a českých vín je hodně vysoko, a tudíž rozumím spotřebiteli, proč těmto vínům důvěřuje a preferuje je.
Otázka
Jaká vína jsou ve světě neoblíbenější? Která naopak milují Češi?
Odpověď
Víte, ono na to není jednoduchá odpověď. Ve světě je hodně tradičních vinařských zemí, které jsou u spotřebitele vnímány jako producenti špičkových vín. Dnes se již prosadily a stále prosazují i země, kde tradice pěstování révy vinné není tak dlouhá, ale která navzdory tomu produkují špičková vína (Chile, Argentina, Nový Zéland, Austrálie, Jihoafrická republika a jiné). Tyto země dnes již produkují spoustu kvalitního vína, která konkurují historické Evropě.

Otázka
Jak byste doporučil vybírat vhodné víno?
Odpověď
Doporučil bych vybírat víno zejména dle toho, pro jakou je určenou příležitost. V tom vidím základ, dle čeho by se měl řídit spotřebitel. Něco jiného je vybírat víno k obědu, či k posezení k večeru, kdy se má konzumovat (den, večer atd.)
Otázka
Jak bychom měli víno správně skladovat, aby nedošlo ke ztrátě pravé chuti či dokonce ke zkažení?
Odpověď
Vína skladujeme hlavně proto, že některá z nich dosáhnou své „dokonalosti“ až po určitém čase zrání. Při skladování vín je důležité dodržet několik věcí. Základní je vhodná teplota, optimální je 9 – 11 °C, neměla by však kolísat, ale zůstat stabilní. Vlhkost vzduchu by měla být okolo 65 – 80 %. Vína s korkovou zátkou by měla ležet vodorovně, aby byl korek neustále namočen a lahve by se neměly otáčet a překládat. Zároveň si je třeba uvědomit, že některá vína jsou spíše vhodná k okamžité konzumaci a nedoporučuje se je dlouhodobě uchovávat.

Otázka
V jakých cenových relacích se Vaše vína pohybují?
Odpověď
Cenová hladina je různá dle typu vína. Můžeme však říci, že se pohybuje od 89 – 590 Kč.
Otázka
Myslíte si, že je Vaše vinařství něčím výjimečné oproti ostatním?
Odpověď
Nemyslím, že je naše vinařství něčím výjimečným oproti jiným. V každém případě jsou však naše priority jasně dané, a to je – udělat radost konzumentovi, když naše víno pije bez ohledu na to, v jakém cenovém pásmu se naše víno nachází. Zároveň hospodařením umožňovat rozvoj firmy směřující ke zvýšení kvality budoucích vín, ale současně také investovat do tuzemského vinohradnictví.

Otázka
Jaký myslíte, že bude letošní vinařský rok 2020?
Odpověď
Na toto je příliš brzy dávat odpověď. Nevíme, jaké bude počasí, jaká bude násada hroznů, jaké další faktory vstoupí do tohoto byznysu, prostě jsme na počátku roku a já si opravdu netroufám cokoli předvídat.
Děkujeme za rozhovor

Zámecké Vinařství Bzenec

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Zámecké Vinařství Bzenec

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže