Abate Berihun & Addis Ken Project

05. Březen 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 13308
Konání akce
28. 05. 2024 19:30
Místo konání
Karlovo nám. 1, 120 00 Nové Město
Cena vstupenek
700 Kč
Dress Code
Není

Abate Berihun & Addis Ken Project přenese dávná kulturní pouta mezi Etiopií a Izraelem do kontextu současného jazzu

Není vůbec nelogické, že jedna z nejzajímavějších nových ethiojazzových formací vznikla v Izraeli a s asistencí tamního hvězdného pianisty Roye Mora. Komunikace mezi ethio-jazzem a tím, čemu bychom mohli říkat jazz levantský, je historicky daná a přirozená. Jak se můžeme přesvědčit i 28. května2024 v historickém sále pražské Novoměstské radnice.

Symbolicky pojmenovaný projekt Addis Ken, což v překladu z amharštiny znamená Nový den, vznikl v roce 2018 kolem etiopského zpěváka a saxofonisty Abateho Berihuna. Absolventa Addis Ababa University Music School a hráče, který doprovázel etiopské legendy jako Mulatu Astatke či Mahmoud Ahmed.

Berihunův životopis by vydal na román. Od šestnácti se talentovaný saxofonista živil jako člen vojenské kapely. Zažil i velmi krutou epizodu, kdy autobus s hudebníky napadli rebelové. Většina členů Ethiopian Military Bandu byla tehdy zastřelena a samotného Abateho zranily dvě kulky. Jako jedenadvacetiletý založil Berihun první vlastní jazzovou kapelu a absolvoval s ní i několik turné po Evropě.

Po přestěhování do Izraele v roce 1999 musel Abate znovu překonávat tvrdé začátky. Kvůli jazykové bariéře se chvíli živil mytím nádobí v restauraci nebo jako člen ochranky. Jakmile ovšem prokázal svoje muzikantské nadání, neměl problém najít na izraelské scéně spřízněné muzikantské duše. Vždyť židovská kultura odpradávna tvořila také součást duchovního prostředí Etiopie. Nejen, že se etiopské císařské dynastie odvozovaly od krále Šalamouna. Do společné kulturní pokladnice odpradávna přispíval i národ etiopských Židů - Falašů. Různá etnika se v zemích Afrického rohu vzájemně ovlivňovala a obohacovala. Ona sounáležitost zůstala zachována i v pomyslných muzikantských genech. Navíc Abate Berihun má v malíčku i jazzové „esperanto“, kterému rozumějí snad na celém světě. Už v útlém věku ho nadchla hudba legend Charlieho Parkera či Johna Coltranea a dobře si ji nastudoval.

Už v roce 2003 založil Berihun v Izraeli kapelu Kuluma, jejímž členem byl tehdy i Itamar Borochov. Skupina nahrála zajímavé album Mother Tongue (2005), na kterém spojovala etiopské, kubánské a levantské inspirace. Následovaly další skupiny jako Tezeta (což přeloženo z amharštiny znamená „Nostalgie“) nebo Tesfa Band (v překladnu „Naděje“).

Kapela Addis Ken už excelovala na prestižních festivalech jako Red Sea Jazz, Jerusalem Jazz Festival či v klubech severní a jižní Ameriky. Ustálila se ve čtyřčlenné sestavě. Na kontrabas zahraje i u nás z tria Shalosh dobře známý kontrabasista David Michaeli. Za bicími exceluje Amir Bar Akiva, absolvent telavivské Israel Conservatory of Music a newyorské New School For Jazz And Contemporary Music, se zkušenostmi v kapelách španělského latin jazzového pianisty Chana Domíngueze či izraelské flétnistky Hadar Noiberg.

Více naleznete zde

Přejeme vám ten nejlepší zážitek