CARMEN SOUZA

05. Březen 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 12853
Konání akce
03. 05. 2024 12:38
Místo konání
Novoměstská radnice, Karlovo nám. 1/27, Praha 2
Cena vstupenek
400 Kč
Dress Code
Není

Carmen Souza zazpívá o spojení mezi všemi lidskými bytostmi planety

Zatím poslední, desáté album portugalské zpěvačky, písničkářky, kytaristky a pianistky kapverdského původu Carmen Souza nese název Interconnectedness. Jeho poselství je dnes obzvláště důležité, vypráví totiž o humanitě, o tom, jak jsme všichni propojeni lidstvím. Naléhavé, přitom temperamentní, sdílné a okouzlující písně navodí atmosféru sounáležitosti 3. května 2024 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

V písních přitom Carmen Souza nemoralizuje. Nechává hudbu, ať žije na koncertech vlastním životem, a dává publiku prostor, ať si ji vykládá po svém. „Jako u každého alba, které jsem za ta léta vydala, muzika se vždy postupně mění do jiné perspektivy tím, jak je interpretována v různých částech světa. Tak už se jen těším, jakým směrem se bude vyvíjet tentokrát,“ vypráví Carmen a můžeme si být jisti, že také pražský koncert bude unikátní.

Ačkoliv se Carmen Souza narodila 20. května 1981 v Lisabonu, od mala udržovala úzký kontakt s domovinou rodičů. Tedy s Kapverdskými ostrovy. Prostřednictvím kapverdské komunity, řeči, protože u Souzů se mluvilo kreolsky, a samozřejmě kultury v čele s muzikou. Pěveckou průpravu Carmen získala už jako dítě v kostelním sboru. Na radu otce, námořníka na obchodní lodi, sice začala studovat angličtinu a němčinu, ovšem po roce na vysoké škole se rozhodla studia ukončit a věnovat naplno muzice.

Zlom ve zpěvaččině dráze nastal v roce 1999, kdy se Carmen setkala s basistou, producentem a skladatelem Theem Pascalem. Hudebníkem, který mimo jiné řídil profesionální gospelový sbor, se kterým Carmen vystupovala. Právě Pascal pomohl talentované dívce autorsky dotáhnout její vlastní písně a vytvořit unikátní styl, kterým zaujala mezinárodní publikum hned díky albovému debutu Ess é nha Cabo Verde (2005).

K okouzlující barevnosti Carmenina repertoáru přispívá i fakt, že písničkářka nejen bravurně přechází z kytary na piano či perkuse, ale písně interpretuje jak v kapverdské kreolštině, tak portugalsky, francouzsky či anglicky. S jistotou osobnosti pevně zakořeněné v tradici, ale zároveň světoobčanky, otevřené všem inspiracím a krásám planety. Jako svoje současné domovské město si ostatně Carmen vybrala kosmopolitní Londýn.

Carmen Souza vystoupí v Praze samozřejmě se svým někdejším mentorem, basistou Theem Pascalem, kterého pořadatelé WOMADu označili za „jednoho z nejtalentovanějších a nejinspirovanějších portugalských hráčů, skladatelů a producentů na poli world music a jazzového crossoveru“. Sestavu dále doplňuje bubeník Elias Kacomanolis, působící v Londýně také jako žádaný aranžér a pedagog.

Více se dozvíte zde

Přejeme vám ten nejlepší zážitek