Hudební talkshow PKF s Jaroslavem Pelikánem

09. Únor 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 10. 03. 2024
Konání akce
13. 02. 2024 19:00
Místo konání
Štefánikova 6/57, 150 00 Praha 5-Smíchov
Cena vstupenek
400 Kč
Dress Code
Není

V úterý 13. února se ve Studiu Švandova divadla uskuteční další koncert z cyklu soudobé hudby S orchestru PKF — Prague Philharmonia. Večer, který nese podtitul Mezi flétnou, kompozicí a operou, bude patřit hudebnímu skladateli a zároveň prvnímu flétnistovi orchestru pražského Národního divadla Jaroslavu Pelikánovi.

„Jaroslav Pelikán byl v mém povědomí dlouhé roky, hlavně prvním flétnistou opery Národního divadla, o to více jsem byla překvapena, když jsem zjistila, jak záslužnou plejádu kompozic, nápadů a zkušeností má za sebou rovněž jako hudební skladatel, a to s nemalými úspěchy. Jeho skladby zaznívaly například v Brazílii, kam byl pozván jako pedagog na mistrovské kurzy, nebo jako soutěžní kusy v rámci MHF Pražské jaro,“ zmiňuje k programu koncertu dramaturgyně cyklu S Hana Dohnálková.

Na koncertě zazní skladatelova komorní tvorba, kterou sám jako host představí. Zároveň ve dvou svých kompozicích vystoupí i jako interpret. Jednou z nich bude Trio pro dvě flétny a violoncello z roku 2011, kde jej doprovodí první flétnista PKF — Prague Philharmonia Jiří Ševčík a violoncellista Adam Klánský. Druhou pak skladba Sonatina Brasileira, kterou zkomponoval autor v lednu 2013 během zájezdu v Japonsku s Národním divadlem. Klavírního partu se ujme klavírista Filip Martinka.

Program večera orámují dvě autorovy stěžejní kompozice. Na úvod večera zazní Trio – sonáta in E pro flétnu, anglický roh, marimbu, violoncello a kontrabas z roku 2019 v interpretaci Jiřího Ševčíka, Lenky Filové, Štěpána Hona, Adama Klánského a Jakuba Amchy. Závěr pak bude patřit nejmladší kompozici - Klavírnímu triu v podání Kateřiny Krejčové, Lukáše Pospíšila a Filipa Martinky.

Koncert slibuje neobyčejný zážitek, protože stylem kompozice Jaroslav Pelikán naprosto vybočuje od ostatních hostů letošního ročníku cyklu S. „Stylově jsem nikdy úplně nepřijal jazyk tzv. Nové hudby – zjednodušeně řečeno se pohybuji někde mezi Bohuslavem Martinů a Art-rockem 80. let,“ říká o své tvorbě Jaroslav Pelikán.

Více informací se dozvíte zde

Přejeme vám ten nejlepší zážitek