Jazzfruit 2023

16. Srpen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14506
Konání akce
27. 09. 2023 19:00
Místo konání
Janáčkovo nábřeží 2, Praha
Cena vstupenek
300 Kč
Dress Code
Není

Čtrnáctý ročník soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy zná své finalisty. Vyvrcholí 27. září finálovým koncertem v pražském klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Soutěž pořádaná festivalem Mladí ladí jazz se letos vrátila k modelu dvou kategorií – české a mezinárodní. Do finále postoupily a v klubu Jazz Dock tak vystoupí německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat a ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. Soutěž Jazzfruit je otevřena široké paletě jazzových stylů a je příležitostí pro mladé hudebníky věnující se jak tradičnímu jazzu, tak nejrůznějším crossoverům otevírajících jazz dalším hudebním vlivům. Vítěz mezinárodní kategorie, určené pro hudebníky od 27 do 35 let, si odnese finanční odměnu 1000 EUR, voucher od Kytary.cz či kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení. Výherkyně juniorní kategorie pro české hudebníky do 26 let získává koncert v Paříži, voucher od Kytary.cz i kvalitní nahrávku živého vystoupení a v neposlední řadě možnost zahrát si po boku finalistů mezinárodní kategorie. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

První z finalistů soutěže Jazzfruit, skupina Searching for Home, se vyznačuje jedinečným zvukem na pomezí jazzu, funku, popu a world music, silnými melodiemi, pestrými aranžemi i improvizací. Kapelu tvoří talentovaní muzikanti z celého Německa, kteří studovali na hudebních univerzitách v Berlíně, Stuttgartu, Lipsku a Drážďanech a spolupracovali s řadou špičkových umělců jako jsou Max Mutzke, Milan Svoboda nebo Samuel Rösch. Své loňské album „Hidden Errors“ kapela natočila v legendárních Bauer Studios v Ludwigsburgu a podílel se na něm i známý jazzový pianista Hannes Stollsteimer. Členy Searching for Home jsou Lina Ida Wutzler (zpěv), Johannes Kellig (elektrická baskytara), Jeremias Wagler- Wernecke (elektrická kytara), Hakim Azmi (klávesy), Florian Anger (bicí), Hannes Weidauer (trubka), Markus Rethberg (saxofon) a Johann Giesecke (trombon).

Finálove soutěže Jazzfruit v klubu Jazz Dock uzavře vystoupení loňského vítěze, formace Marcin Pater Trio. Založil ji absolvent hudební akademie v polských Katovicích, vibrafonista Marcin Pater, jehož spoluhráči jsou Mateusz Szewczyk (kontrabas, baskytara) a Adam Wajdzik (bicí). Trio má za sebou vystoupení na prestižních polských i mezinárodních jazzových festivalech v Evropě i v Asii a vítězství v soutěžích Sibiu Jazz Festival nebo Jazz nad Oddrą.

Za dobu existence soutěže se na prvních místech předchozích ročníků umístili třeba Igor Ochepovsky (CZ), Nicola Guida (IT), Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK), Silva Šírová Sextet (CZ), D.A.S. Trio (HU), Jay Delver (CZ), Uthando (CZ), nebo naposledy Marcin Pater Trio (PL). Festival Mladí ladí jazz nabízí po celý rok koncertní sérii zahraničních i domácích hudebníků, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Každoročně také pořádá Open air na Karlově náměstí v Praze k oslavě mezinárodního dne jazzu a letos poprvé nabídne 28. října v Holešovické tržnici nový festivalový formát Mladí ladí FEST, na kterém mimo jiné vystoupí jeden z nejvýraznějších britských hudebníků Alfa Mist, americký baskytarista a držitel Grammy MonoNeon nebo zpěvačka Yarah Bravo.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek